YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vandalların 1 Mayıs'ta dağıttığını işçiler temizledi
İşçi Bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs'ta vandalların şehirlerde yaptığı tahribatı işçiler toparladı.
Vandalların 1 Mayıs'ta dağıttığını işçiler temizledi
03 Mayıs 2014 / 08:58 Güncelleme: 03 Mayıs 2014 / 10:35

Sabah'ın habereine göre, 1 Mayıs'ı bahane eden vandallar otobüslere, işyerlerine, duraklara, bankamatiklere yollara, park ve bahçelere büyük zarar verdi Gözaltına alınan 22 kişiden 8'i tutuklandı, 14'ü de tutuksuz yargılanacak. 155 kişinin sorgusu ise hâlâ sürüyor.

İstanbul'da 1 Mayıs'ta polisle çatışan vandallar, başta Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu olmak üzere şehirde savaş ortamı yarattı. 1 Mayıs'ta yaşanan olaylarda; polisle çatışmaya girdikleri, kamu malına ve araçlara zarar verdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 177 vandaldan 22'si mahkemeye sevk edildi. 8 kişi tutuklandı, 14 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.155 vandalın sorgusu ise sürüyor.

Vandallar, İstanbul'da önceki gün önlerine geleni yaktı, yıktı, kırdı, döktü. Otobüslere, duraklara, bilboardlara, işyerlerine, bankalara, bankamatiklere, yollara, park ve bahçelere zarar verdi.

15 otobüsün camları kırıldı. Çöp konteynırları yollara devrildi. Park ve bahçeler zarar gördü. Yollardaki parke taşları söküldü. Duvarlara yazılar yazıldı. Park halindeki araçların camları kırıldı. İşyerlerinin vitrinleri tahrip edildi. Saldırılar nedeniyle çok sayıda esnaf kepenk kapattı. Beşiktaş Levent'te otobüs durakları, bilboardlar, bankamatikler, yolda üzerinde çiçek olan demir bariyerlere zarar verildi. Taksim'e giremeyen eylemciler, arka sokaklarda bankları, beton saksıları ve kaldırım taşlarını söküp attı.

Bilerek, isteyerek zarar

Vandalizm, bilerek ve isteyerek, kişiye ya kamuya ait mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir. Vandal diye tanımlanan bir kişi; kırma, parçalama, yok etme, kesme, yakıcı madde atma, boya atma yoluyla sonucunu bilerek, başkasının ya da kamunun sahiplendiği, önemsediği ve değerli bulduğu bir maddeye (örneğin, okul araç-gerecine, müzede sergilenen tarihsel bir yapıta, resim galerisindeki bir tabloya) zarar verir.

'Bu görüntüler yakışmıyor'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bayram günü bu görüntüler, Türkiye'ye yakışmıyor. Emekçilerin de hak ettiği bir görüntü olmadığını vurgulamak istiyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Taksim gibi yerleri mitinglerin merkezi olmaktan çıkarmak gerektiğini belirterek "Başkalarına saldırmayacaksınız, kamu malına zarar vermeyeceksiniz ve siz hakkınızı kullanırken başkaları zarar görmeyecek" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türkiye'nin bu tip görüntüleri hak etmediğini düşündüğünü ve dış dünyaya nahoş görüntülerin servis edilmesinin hoş olmadığını belirtti.

Anarşistlerin dağıttığını işçiler temizledi

Yunus Genç: Beşiktaş'ta esnafım. 1 Mayıs bir bayramdır. Anarşistlerin bayramı değil, işçilerin bayramıdır. Zamanı gelir de inşallah adam gibi kutlarız. Gelişmiş ülkelerdeki gibi. İşçiler çalışıyor evinden çıkamıyor, boş gezenlerse sağı solu kırıp zarar veriyor. Ortalıktaki dağınıklığı ise yine işçiler temizliyor.

Ramazan Uçan: Lokantamda zarar gördüm. Bayram, terör cehennemine döndü. Devletin izin verdiği yerde bu bayram davulla zurnayla eğlenceli yaşanırdı. Cahil kesim, camı çerçeveyi indirip esnafa zarar verdi. Buna da bayram dedik.

Aşkın Canik: Fırınımda çalışırken 1 Mayıs'ı yaşadım. Piknik yapıp eğlenmemiz gerekirken, her yer savaş alanına döndü. Etrafa zarar verdiler. Vurdular, kırdılar. Bu propaganda bayramı oldu.

Besim Uslu: Fotoğrafçıyım. Yaşananlara dükkânımda çalışırken tanık oldum. Bayram havasında geçmesi gereken 1 Mayıs, maalesef terör olaylarıyla kutlandı. Gerçek işçiler işlerinin başındayken, provokatif örgütler bu olayları kendi lehlerine çevirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler