YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'daki esnaf müşteri bulamıyor
Van'daki esnaf müşteri bulamıyor
21 Kasım 2011 11:31
Van esnafı zor günler geçiriyor. Yaşanan depremle sıkıntıya giren esnaf bir de göçün etkisiyle müşteri bulmakta zorlanıyor...

Depremin yaralarının sarılmaya çalışıldığı Van'da yaşanan göçün etkisiyle müşteri sıkıntısı çeken  esnaf  ayakta durmaya çalışıyor. Tüm olumsuzluklara rağmen hizmet vermeye çalışan eczaneler vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için nöbetleşe çalışıyor.

7,2 ve 5.6 şiddetindeki depremlerler sarsılan Van'da esnaf sıkıntılı günler geçiriyor. Vatandaşların şehir dışına çıkmasının da etkisiyle esnaf satış yapamamaktan dertli. Bazı dükkanların hiç açılmadığı kentte açık olanlar da az sayıda satış yapıyor. Her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışan esnaf, dükkanlarının kapısı önünde park ettikleri araçlarında yatıyor.

Depremin ardından işlerinin bitme noktasına geldiğini söyleyen eczane sahibi Bulut Harman, ''Önceden içeri giremezdin. Şimdi 1 saate gelen kişi sayısı 5'i geçmiyor. İşlerimiz çok kötü. Hasta olan ailesini bırakıp hastaneye gitmeye korkuyor. Maalesef hırsızlık olayları artmış. Kimse çadırı bırakıp çıkamıyor. Binamızda da hafiften hasar var ama insanlara yardımcı olamak için mecburen çalışıyoruz. Geceleri dükkanın önünde bulunan arabada yatıyoruz'' dedi.

Hastaların ilaçsız kalmaması için saat 17.30'dan sonra nöbetleşe çalıştıklarını belirten Bulut Harman, ''Merkezde normalde 90 civarında eczane var ama bunların şu anda ancak 40-45 tanesi çalışıyor. Onların da yarısı karanlık çökmeden kapatmak zorunda kalıyor. Çünkü çadırda aileleri bekliyor. İstediğimiz bir ilacı, eğer depomuzda yoksa ertesi gün ancak alabiliyoruz. Her akşam 3 tane eczane nöbetçi kalıyor'' diye konuştu.

Esnaf alternatif ürünler satıyor

Sıddık Özgener isimli pastane sahibi ise, satış yapamayınca çareyi poğaça satmakta bulmuş. İmalatı yıkılınca, idareden bir imalathane kuran Özgener,''Burası kendi toprağımız. Emeklerimiz burada, kazancımız burada. İmalathanem yıkıldı. 'Hiç değilse poğaça çıkaralım, bir çorba paramız çıksın' diyerek idareten bir imalethane kurdum. Başka bir gelirimiz yok. İşçilerimiz var paralarını veremiyoruz." dedi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen yardımlarla vatandaşların ayakta kalmaya çalıştığını belirten Sıddık Özgener, vatandaşlar alışveriş yapamadığı için en çok esnafın zor durumda kaldığını söyledi. "Esnafın durumu ne olacak " diye soran Özgener, yetkililerin yapılacak dediği konuların bir an öce yapılmasını beklediklerini belirtti. 

Kurtlar Vadisi unutulmadı

Bu arada kentte az sayıda açık olan çay ocaklarında ise Kurtlar Vadisi hareketliliği yaşanıyor. Çadırlarda kaldıkları için televizyon izleyemeyen vatandaşlar, çay ocaklarına giderek, diziyi izliyor. Çay ocağı işletmecisi Ali Kaya, işlerinin iyi olduğunu belirterek, ''İnsanların hepsi perişan. Bizim işlerimiz iyi ama millet perişan. Depremden önce işlerimiz daha iyiydi. Kimse kalmadı burada. Van boşalmış.'' dedi.  (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler