YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Van'da görmüş olduğum bu tabloyu asla unutmayacağ
"Van'da görmüş olduğum bu tabloyu asla unutmayacağ
"Van'da görmüş olduğum bu tabloyu asla unutmayacağ
05 Eylül 2008 / 16:06 Güncelleme: 05 Eylül 2008 / 00:00

Doğu ve Güneydoğu ziyaretini kuvvet komutanları ile birlikte sürdüren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ öğle saatlerinden askeri uçakla Van Ferit Melen Havaalanı'na geldi. Buradan helikopterle Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'na geçen Başbuğ ve diğer komutanlar Kolordu'yu denetledi.


Orgeneral Başbuğ'un Van ziyareti sebebiyle sabah saatlerinden itibaren kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Özellikle Başbuğ ve komutanların geçiş güzergahı olan Cumhuriyet Caddesi ziyaretinden 3 saat önce trafiğe kapatıldı. Caddenin her 2 tarafında çevik kuvvet ve özel harekât polisleri güvenlik önlemleri aldı.


Başbuğ saat 12:00 sıralarında Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etmek için kolordudan çıkış yaptı. Başbuğ'un ziyareti sebebiyle Cumhuriyet Caddesi'nin her 2 tarafını dolduran vatandaşları gören Başbuğ, koruma kalkanını kaldırarak vatandaşların arasına karıştı. Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri sürpriz bir şekilde görüşme yapan Başbuğ, Van'da koruma kurallarını hiçe sayarak yine sürpriz bir şekilde vatandaşların arasına katıldı.


Vatandaşlarla tokalaşarak, hatırlarını soran Başbuğ, vatandaşların ilgisine teşekkür etti. Zaman zaman vatandaşlarla diyalog kuran Başbuğ, bu jestine Vanlılar kendisini ve kuvvet komutanlarını alkışlayarak karşılık verdi.


Başbuğ, koruma kalkanını kaldırarak valiliğe kadar yolun sağ ve sol tarafını doldura vatandaşları selamlayarak yürüdü.


Valilik bahçesinde Vali Özdemir Çakacak tarafından karşılanan Başbuğ ve diğer kuvvet komutanları, tören mangasını selamladıktan sonra Vali Çakacak'ın makamına geçti. Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Başbuğ, 10 dakika evvel gerçekten çok duygusal anlar yaşadığını söyledi.


Başbuğ, Van'a daha öncede kaç defa geldiğini ve çok defa kaldığını hatırlatarak, "Ama açıkça ifade edeyim bu ilimizin vatandaşlarının silahlı kuvvetlerine bu kadar sevgi ile saygı ile yaklaşımına bu boyutta ilk defa rastladım. Bugün gerçekten Van'da görmüş olduğumuz, bu temiz vatandaşlar, temiz Türk vatandaşları işte bu. Burada gördüğümüz tablo inanın hayatım boyunca unutamayacağım bir tablo. Burada gördüğümüz tablo bize moral verdi. Bize güç verdi.


İnanıyorum ki bu moralle bu güçle bu el birliği biz bu bölücü terör örgütünün üstesinden daha kolay, beklenen daha kısa sürede geleceğimize inanıyorum. Gerçekten bugün burada yaşadığımız, gördüğümüz tablo bizi çok duygulandırdı. Ben şahsen çok duygulandım. Arkadaşlarımda mutlaka düşüncelerime katılıyorlar. Bize gerçekten moral verdi. Herhalde bu gelişimiz bu Van halkına da moral verdiğini zannediyorum. Ben özellikle sizlerin aracılığıyla Van halkına teker, teker hepsine teşekkür ediyorum. Gözlerinden öpüyorum. Bu gördüğümüz tablo bizim geleceğimizin çok daha parlak, en azından bugünden daha iyi olacağını olan inancımızı güçlendirdi" dedi.


Bir basın mensubunun "Vatandaşların talebi üzerine mi yoksa kendi isteğinizle halkın arasına indiniz? sorusuna Orgeneral Başbuğ, "Hayır kendim indim. Şimdi öyle bir tablo gördük ki, ana caddenin 2 tarafı dolmuş. Bu dolan vatandaşlarımıza inip uğramadan geçmek uygun olmazdı. Ben istedim. Oradaki bu vatandaşlarımız bu kadar gelmiş toplanmış vatandaşlarımız bizi sevgiyle karşılamak elimizi sıkmak için orada beklediğini hissettiğimiz için indik arabadan ve herhalde en doğrusunu yaptık. Çok mutlu olduk. Herhalde sizlerde bu tablodan mutlu olduğunuzu zannediyorum" şeklinde cevap verdi.


Gazetecilerin bu kadar kalabalığı doğrusu kendilerinin de beklemediğini söylemesi üzerine Başbuğ, "Ama hem kalabalık hem de kalabalığın Silahlı Kuvvetlere olan sevgisi gözlerinden hareketlerinden her türlü şeyinden, yaşlısından en küçük çocuğuna kadar belliydi. Bu bizi çok duygulandırdı.


Askerler kolay duygulanmazlar ben bunu da söyleyeyim. Ama ben duygulandım. Veya duygumuzu pek göstermeyiz içimize atarız. Ama ben burada gerçekten duygulandım. Ve unutmayacağımda. Ben onun için herkese teşekkür ediyorum. Tüm Vanlılara teşekkür ediyorum. Dolayısı ile şunu da ifade edeyim. Elbette Vanlıların sorunları bizim sorunlarımız olacak. Vanlıların sorunlarına daha dört elle bize düşen konularda bilin ki her zaman yardımcı olmaktır. Bizim görevimizde bu tablodan sonra bize düşen bir borç oldu bunu da sizlere söylemek istiyorum" dedi.


Başbuğ ve kuvvet komutanları yarım saat kadar içerde kaldıktan sonra Vali Özdemir Çakacak tarafından uğurlandı.


Komutanlar, güvenlik önlemleri altında Kolordu Komutanlığı'na geçiş yaptı.
 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler