YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'a yardım yağıyor...
Tüm ülke Van için seferber oldu kolları sıvadı orada yardıma muhtaç insanlara yardım gönderiyor.... Memlektin dört bir yerinden Van'a yardım yağıyor...
Van'a yardım yağıyor...
25 Ekim 2011 / 12:18 Güncelleme: 25 Ekim 2011 / 12:17

Düzce, Kütahya, Gaziantep, Diyarbakır, Muş, Mardin ve Siirt'ten Van'daki deprem bölgesine yardım malzemeleri gönderildi

Düzce Batı Karadeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nden Van'daki depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 3 bin 381 çadır 20 tır ile yola çıktı. Çadırlar tırlarla Sabiha Gökçen Havaalanı'na oradan da kargo uçağıyla deprem bölgesine gönderilecek.

Batı Karadeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi Müdürü Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada, deprem felaketinin yaşanmasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında bulunan Türk Kızılayı şubelerinden bölgeye çok yardım ulaştırıldığını hatırlattı.

Kütahya

Kütahya'da Şaphane İlçe Amirliği görevlileri, Van'daki depremde yaralananlar için kan bağışında bulundu.

Türk Kızılayı'na ait mobil kan istasyonunda, depremde yaralanan vatandaşların ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Şaphane'de kan bağışı kampanyası düzenlendi.

İlçe Emniyet Amirliği görevlilerinin yanı sıra vatandaşlar ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği kampanyada 170 kişi kan bağışı yaptı.

Gaziantep

Gaziantep Sanayi Odası(GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, başlattıkları kampanya kapsamında toplanan yardım malzemelerinin yola çıktığını söyledi.

İlk yardım konvoyunun Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda yola çıktığını kaydeden Konukoğlu, ''Yardım konvoyunda 2 kamyon bebek bezi, 1 kamyon battaniye, 1 kamyon elektrikli soba, 2 kamyon bisküvi, çikolata ve gofret, 10 kamyon su ve 1 kamyon halı bulunuyor. Ayrıca yürüttüğümüz kampanyamız devam ediyor'' dedi.

Diyarbakır

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı.

Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, yaptığı açıklamada, halkın depremzedeler için tek yürek olduğunu belirterek, yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

 Depremin hemen ardından yapılan anonslar üzerine vatandaşların çok sayıda yardım getirerek, belediyeye teslim etmek istediklerini ve bu yüzden kısa süreliğine bir izdiham yaşandığını ifade eden Yalçın, ''Yardımların belediye çalışanları tarafından gruplara ayrılıp paketlenerek 3 tır ve 2 kamyonla Van'a gönderilecek'' dedi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesi belediyesince de depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı. Battaniye, kışlık elbise, halı, kilim, ayakkabı, temel gıda, çocuk bezi, çocuk maması ve ısıtıcılar toplanarak kamyonlara yüklendi. Van'daki enkaz çalışmalarına katılmak üzere gönüllü vatandaşlar da yardım konvoyuyla beraber bölgeye hareket etti.

Dicle Üniversitesi (DÜ) ve Diyarbakır Kızılay Kan Merkezi iş birliği ile depremzedeler için kan bağışı kampanyası düzenledi. DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici,  ''Şimdi Diyarbakır halkı olarak Van'daki kardeşlerimize yaptığımız ayni ve nakdi yardımların dışında böyle bir kan bağışı kampanyası ile onlara destek olmak istedik. Ayrıca üniversitemizden 40 kişilik bir sağlık ekibini Van Devlet Araştırma Hastanesine gönderdik'' dedi.

Muş

Muş'ta merkeze bağlı Yeşilyurt Mahallesi Muhtarlığı tarafından organize edilen yardım kampanyasına çok sayıda vatandaş ve sivil toplum örgütü destek verdi.

Yardım kampanyası kapsamında toplanan gıda ve giyecekler, kamyonlara yüklenerek dün gece deprem bölgesine gönderildi.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Muş Şubesi Başkanı Murat Meriç da deprem bölgesine 15 ton gıda, sebze, meyve, su, giyecek ve battaniye yardımı yaptıklarını ifade ederek, yardım kampanyasını il geneline yayacaklarını kaydetti.

Mardin

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Zahireciler Derneği, depremzedeler için 1 kamyon yardım gönderdi. Van'daki depremzedeler için bulgur, mercimek, makarna, bisküvi, zeytin, yağ, 4 bin şişe su ve 150 battaniye toplayan yardım kamyonla Van'a gönderdi.

Siirt

Siirt'in Pervari ilçesinde cami hoparlörlerinden yapılan anonsta Van'da yaşanan depremin ardından felaketzedeler için başlatılan battaniye toplama kampanyası duyuruldu.

Toplanan yardımlar Van'a gönderilmek üzere yetkililere teslim edildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler