YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'a yapılmayan Suriye için yapıldı
CHP'den Suriye ile ilgili hükümete bir eleştiri daha geldi... CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Van depreminden sonra Van'a 6 aydır yapılmayanlar, Suriye'den gelenlere yapıldı" dedi...
Van'a yapılmayan Suriye için yapıldı
10 Nisan 2012 / 16:44 Güncelleme: 10 Nisan 2012 / 16:46

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Van depreminde onlarca insan hayatını kaybetti. 6 ay içerisinde o insanların barınabileceği imkanları yaratamayan iktidar, 15 gün içerisinde sınırda bir şehir yaptı'' dedi.

Gürsel Tekin, partisinin Yozgat il kongresinde yaptığı konuşmada, son günlerde Erzurum, Zonguldak ve Ankara'da yaşanan boğulma, zehirlenme ve göçük olaylarında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

''Bu olayların devletin acizliğini ortaya koyduğunu'' öne süren Tekin, Van depreminin ardından burada 6 ayda kalıcı konut yapamayan iktidarın Suriye'den göç edenlere 15 gün içerisinde şehir kurduğunu iddia etti.

Tekin, şöyle devam etti:

''Van'da deprem oldu, Van depreminde onlarca insan hayatını kaybetti. 6 ay içerisinde o insanların barınabileceği imkanları yaratamayan iktidar, 15 gün içerisinde sınırda bir şehir yaptı. Ey vicdansızlar, o çadırlarda bebekler yanarken niye bu hassasiyeti göstermediniz de talimat alınca 15 gün içerisinde şehir oluşturdunuz  Demek ki imkanlarınız var.''

Türkiye'nin cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez gerek iç gerekse dış politikada ciddi tehlikelerle karşı karşıya kaldığını iddia eden Tekin, şunları söyledi:

''Her ne kadar basınımızın, medyamızın gündeminde olmasa da iç sorunlarımız gittikçe büyüyor ve dış politikada da cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir rezaletle karşı karşıyayız. Daha dün kol kola gezdikleri, 'kardeşim' dedikleri o coğrafyadaki ülkelerle şimdi hangi boyuta geldiğimizi hepinizin görmesi lazım. Oradaki sorunların tamamı bizim iç barışımızı da etkileyecektir. İran'daki sorun, Suriye ve Irak'taki sorun Türkiye'yi yakından ilgilendiren sorunlardır. Anlamakta zorluk çekiyoruz, nedir bizim düşmanlığımız bunlarla  Türkiye'yi yönetenler 'insan hakları' diyor. Gözünüz kör müdür kardeşim, Ortadoğu coğrafyasına bakın, nerede insan hakları var, Suriye mi geri kalmış  Dert insan hakları sorunu değil, dert egemen güçlerin taşeronluğunu yapmaktır.''

''Deniz Feneri'' davasına da değinen Tekin, ''Deniz Feneri, Avrupa'da, Almanya'da yüzyılın yolsuzluğu olarak anıldı. Yüzyılın yolsuzluğu dün aklandı. Hepimizin gözü aydın'' dedi.

Yozgat'a gelirken aracının iki kez arızalandığını, bu yüzden kongreye geç katıldığını belirten Tekin, ''Yozgat'a gelirken burada duble yollar olur diye düşünmüştüm. Çünkü Yozgat'ın önemli iki siyasetçisi var. Sayın Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ galiba karayollarını kullanmıyor, hava yoluyla geldikleri için yolları da çok kötü. Onu da buradan söylemek istiyorum. Burada sayın bakana ve meclis başkanına çağrıda bulunuyorum, duble yollarla övünüyorsunuz, Yozgat'a ne zaman sıra gelecek, onun da cevabını onlar versin'' diye konuştu. (AA)

yazık
 // ünal
ülkeyi yönetenler kendi vatandaşları çadırda yaşarken suriyeliler için konteynır kent kuruyorsa çok yazık önce can sonra canan bi ülke için önce kendi vatandaşları gelmeli...
11 Nisan 2012 19:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler