YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van depreminde son durum...
Van depreminde son durum...
26 Ekim 2011 07:32
Van'da meydana gelen deprem sonrası bölgede saniye saniye yaşanan gelişmeler...

AFAD Deprem Daire Başkanı Nurlu: ''Van'daki ana depremden sonra 25 Ekim saat 20.30'a kadar 678 artçı deprem meydana gelmiştir''

Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, 23 Ekim'de meydana gelen depremin büyüklüğünü 6,7 olarak tespit ettiklerini, ana depremden sonra 25 Ekim saat 20.30'a kadar 678 artçı sarsıntının meydana geldiğini söyledi.

MTA Genel Genel Müdürlüğü Diri Fay Araştırmaları Proje Başkanı Dr. Ömer Emre ile Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı yapan Nurlu, 23 Ekim'de meydana gelen depremin büyüklüğünün 6,7, derinliğinin 19 kilometre, hissedilen şiddetin ise 9 olduğunu belirtti.

Depremin meydana geldiği alanda son bir yılda deprem aktivitesinin olmadığını dile getiren Nurlu, Van bölgesinde bu büyüklükteki sarsıntının en son 1977 yılında meydana geldiğini vurguladı.

Nurlu, ana şoktan sonra 25 Ekim saat 20.30 itibarıyla 678 artçı sarsıntı kaydedildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Ana şokun üzerinden 56 saat geçmesine rağmen yoğun bir deprem aktivitesi yaşanıyor. Her saate 15'e yakın deprem düşüyor. Bu aktive sayısının önümüzdeki günlerde, aylarda ve yıllarda azalarak düşmesi bekleniyor. AFAD Deprem Dairesi Başkanlığında, çözümü yapılan artçıların 209'unun büyüklüğü 2 ile 3, 395'i 3 ile 4, 68'i 4 ile 5, 6'sı 5 ile 6 arasındadır. Deprem fay uzunluğunun, yaşanan artçı haritasına göre, 38 ile 40 kilometre arasında olduğu tahmin edilmektedir.''

''Herhangi polemiğe girmemekte fayda var''

Gazetecilerin Kandilli Rasathanesinin depremin büyüklüğünü 7,2 olarak duyurduğu yönündeki soruları üzerine Nurlu, şöyle konuştu:

''Kandilli Rasathanesi ülkemizin göz bebeği olan bir kurumumuzdur. Herhangi bir polemiğe girmemekte fayda var. Bir bilim kuruluşudur. Sonuçta ülkemizin resmi kuruluşu AFAD Deprem Dairesi Başkanlığıdır. Kandilli'nin web sitesine girerseniz bu depremi 6,6 olarak verdiğini görürsünüz. Biz AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı olarak, aynı birim olarak 6,7 veriyoruz. Kandilli farklı bir birim daha kullandı, (7,2 dedi).''   

MTA Genel Genel Müdürlüğü Diri Fay Araştırmaları Proje Başkanı Dr. Ömer Emre ise depremin kuzey ve Doğu Anadolu fay hatlarıyla bir bağlantısının olmadığına işaret ederek, deprem üreten söz konusu fayın bağımsız olduğunu belirtti.

Deprem öncesine kadar bu bölgede aktif bir fay hattını bilmediklerini dile getiren Emre, şöyle konuştu:

''Böyle bir fayın varlığını bilmiyorduk. Su altında bir fay hattı veya 'kör' dediğimiz fay hattı olabilir. Fay mekanizması bindirme olarak gerçekleşti. Artçıların bu kadar çok olmasının sebebi, bindirme şeklindeki bir kırılmadan kaynaklanıyor. Alanda yaptığımız araştırmalara göre, fay diye verilen kırıkların fay olmadığı, yanal yarılmalar ve heyelan çatlakları olduğunu tespit ettik. Bu sebeple fay, Van Gölü'nün tabanında olabilir. Kurum olarak karada fay hattını bulamayınca bugün MTA Genel Müdürlüğü olarak Van Gölü'nün doğu yarısında fay araştırması yapma kararı aldık. Bu en kısa zamanda hayata geçecektir.''

--------------------------------------------------------------------------------

Genelkurmay Başkanlığı: ''Türk Silahlı Kuvvetleri, 25 Ekim 2011 itibarıyla deprem bölgesinde, 2 bin 445 personel ve 201 muhtelif tip araç ile arama, kurtarma, yıkıntıları kaldırma, ilk yardım, çadır kurma ve güvenlik konularında faaliyet göstermektedir''

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 25 Ekim itibarıyla deprem bölgesinde, 2 bin 445 personel ve 201 muhtelif tip araç ile arama, kurtarma, yıkıntıları kaldırma, ilk yardım, çadır kurma ve güvenlik konularında faaliyet gösterdiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin deprem bölgesindeki çalışmalarına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türk Silahlı Kuvvetleri, 25 Ekim 2011 itibarıyla deprem bölgesinde, 2 bin 445 personel ve 201 muhtelif tip araç ile arama, kurtarma, yıkıntıları kaldırma, ilk yardım, çadır kurma ve güvenlik konularında faaliyet göstermektedir.

Görevlendirilen birlikler içerisinde depremde icra edilecek arama kurtarma faaliyetlerine yönelik özel eğitim almış ve teçhizatlandırılmış Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup 68 personel ve Jandarma Genel Komutanlığına mensup 121 personel yer almaktadır.

Ayrıca, deprem bölgesinde Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile koordineli olarak görevlendirilen 10 uçak ile 34 sorti ve 14 helikopter ile 37 sorti yapılmış, 16 arama-kurtarma aracı, 250 arama-kurtarma personeli ve teçhizatı, 4 jeneratör, 44 ton çadır ve battaniye, 13 ton muhtelif gıda maddesi, 9,5 ton ilaç, bir yenidoğan ünitesi, 14 ton seyyar hastane çadırı ve malzemeleri taşınmıştır.

Van'a giden uçakların dönüşlerinde boş kapasiteden istifade ederek, toplam 793 kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personel ve ailelerinin batı bölgelerine tahliyesi gerçekleştirilmiştir.''

Açıklamada ayrıca, Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı ile koordineli olarak faaliyetlere azami destek sağlanmaya devam edildiği belirtildi.

--------------------------------------------------------------------------------

Depremden yaklaşık 61 saat sonra, Erciş ilçesinde 18 yaşındaki bir üniversite öğrencisi çöken binanın enkazından yaralı olarak kurtarıldı

Van'da meydana gelen depremden yaklaşık 61 saat sonra, Erciş ilçesinde bir üniversite öğrencisi çöken binanın enkazından yaralı olarak kurtarıldı.

İlçe merkezi Seylan Caddesinde bulunan Aydınlar Apartmanının enkazında süren arama kurtarma çalışmaları sonucunda 18 yaşındaki Eyüp Erdem'e ulaşıldı.

Ekipler uzun saatler süren çalışmalar sonucu Erdem'i bulunduğu yerden yaralı olarak çıkarmayı başardı.

Sedyeye konulan Erdem, ambulansa taşındı.

Eyüp Erdem, buradaki ilk müdahalenin ardından ambulansla ilçede oluşturulan Sahra Hastanesi'ne kaldırıldı.

Deprem anından bu yana enkazın başından ayrılmayan baba Salih Erdem, oğlunun Erciş'te Makine bölümünde yüksek okul eğitimi gördüğünü, yaklaşık 1 ay önce yaşadıkları Muş'un Malazgirt ilçesinden Erciş'e geldiğini söyledi.

Salih Erdem, oğlunun arkadaşlarıyla beraber kiraladıkları bu evde yaşadığını anlattı.

Bu arada enkazdan çıkarılırken bilincinin açık olduğu görülen üniversite öğrencisi Eyüp Erdem'in, kurtarma çalışmaları sırasında bulunduğu yerden ekiplerle konuştuğu duyuldu.

AA

paranın vinçdanı yok
 // Göksel ÖZDEMİR
Bu depremdede görünen oki mütayitlerin çalması, denetimin gayırıcı olması ,insan hayatının hice sayılması, açıkca göz önündedir. Buna kim ne zaman dur diyecek.... binalar adete ölüm tuzağı, ben merak ediyorum bu mütayitler ve bina sahipleri nasıl bir vicdana sahipler bu kadar kansızlık olamaz, bunlar insan deyiller.şiddetle içimizdeki bu tipleri kınıyor ölenlere Allahtan rahmet ailelerine sabır diliyorum...
26 Ekim 2011 09:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler