YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Valilikten PKK ve Lice açıklaması
Diyarbakır Valiliği tarafından terör örgütü mensuplarının kaçırdığı uzman çavuş ile ilgili açıklama yapıldı.
Valilikten PKK ve Lice açıklaması
30 Haziran 2013 / 13:24 Güncelleme: 30 Haziran 2013 / 13:26

Valilik tarafından yapılan açıklamada, yola barikat kurarak eylem yapan bir grubun özel aracı ile seyir halinde olan Jandarma Uzman Çavuş Yetkin Beğen'in kaçırıldığı belirtildi.

Açıklamada, Diyarbakır ili Lice ilçesi Kayacık Jandarma Karakolu inşaatına yönelik 28 Haziran 2013 günü saat 15.00 sıralarında, 50-60 kişilik grup tarafından molotof ve el yapımı patlayıcılarla saldırı olayı sonrası, aynı grup tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolu Ziyaret köyü-Kayacık yol ayrımında barikat kurmak suretiyle yolu trafiğe kapatma eyleminde bulunulduğu belirtilerek, "Bu esnada karayolunda özel otomobili ile seyir halinde olan Jandarma Uzman Çavuş Yetkin Beğen'in, yolunu kesen yüzleri maskeli şahıslar tarafından önce aracı durdurulmuş, ardından aracına binen 4 şahıs tarafından, şahıslardan birisi aracı kullanmak suretiyle, Bingöl istikametinden ayrılıp Arıklı köyü istikametine zorla götürüldüğü olay yerindeki görgü tanıkları tarafından bildirilmiştir. Olayla ilgili olarak Lice Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli tahkikata başlanılmış olup kaçırılan personelin aranması çalışmalarına devam edilmektedir" denildi.

Lice'deki olaylarla ilgili açıklama

Diyarbakır Valiliği 28 Haziran günü Lice ilçesi Kayacık karakolunun ek binası yapımını protesto edilmesinde yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerince bölgede son dönemde gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarını engellemek, huzur ve asayişin temini için bundan sonra bölgede yapılacak benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için söz konusu saldırı eyleminin planladığı belirtildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde bulunan Kayacık Jandarma Komutanlığı’nda onarım ve ek bina yapımını protesto etmek amacıyla yapılan gösteride 1 kişi ölmüş ve 9 kişi yaralanmıştı.

Diyarbakır Valiliği çıkan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada son dönemlerde yapılan uyuşturucu operasyonlarına dikkat çekilerek, protesto eylemlerinin bundan dolayı yapıldığı ifade edildi. Çözüm sürecine vurgu yapılan yazılı açıklamada, “28 Haziran 2013 günü saat 15.00 sıralarında, Lice ilçesi Kayacık köyünde tadilat çalışmaları yapılan Kayacık Jandarma Karakolu'nun inşaat çalışmalarını durdurmak ve protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapılmış ve akabinde karakola yönelik fiili taarruzda bulunulmuştur. Kayacık karakolumuzda görevli askerlerimiz tarafından bahse konu grup karakola davet edilmiş diyalog yolu kullanılmaya çalışılmış, ancak bahse konu grup içerisinden karakolumuz, karakolumuzda görevli askerlerimiz ve inşaat alanına yönelik taş atılmaya başlanmış, akabinde el yapımı patlayıcı madde ve molotof kokteyli atılmıştır. İnşaat işçilerinin kullandığı çadırlar yanmış ve nöbet kulübesinde görev yapmakta olan askerlerimize yönelik molotoflu saldırıda bulunulmuştur. Yapılan tüm uyarılara rağmen bahse konu grubun dağılmamaları üzerine gazlı müdahalede bulunmuş, grup içerisinde karakola doğru ateş edilmesi üzerine güvenlik güçlerince havaya uyarı ateşi açılarak grubun dağılmaları istemiş ancak, bahse konu grup dağılmamakta ısrar ederek karakolun içine girmeye çalışmıştır.

Devam eden olaylar sırasında gösterici grup içerisinden kimliği tespit edilmeye çalışılan şahıslar tarafından Kayacık Jandarma Karakola ateş edilmiştir. Yaşanan kaygı verici olaylar sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımızda çeşitli yerlerinden yaralanmış ve sevk edildikleri hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Bahse konu olayda halkı provoke ederek Kayacık Jandarma Karakolu'na saldırılmasına neden olan, bu önceden organize edilmiş olayın faillerinin tespitine yönelik kolluk kuvvetlerimiz ile adli ve idari mercilerimiz tarafından çok yönlü takibat yapılmakta olup, güvenlik güçlerince bölgede son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek, huzur ve asayişin temini için bundan sonra bölgede yapılacak benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için söz konusu saldırı eylemini planladığı, bahse konu uyuşturucu faaliyetlerinden büyük menfaatler sağlayan grupların, çözüm sürecinin başlamasıyla elde ettikleri gelirlerin kaybedileceği korkusuyla süreci sabote etmek maksadıyla böyle bir girişimde bulundukları değerlendirilmektedir.

Tüm halkımıza bu suç şebekelerine, zehir tacirlerine fırsat vermemelerini, bu oyuna gelmemelerini, ülkemizde oluşan huzur ortamını bozmak isteyenlerin tahriklerine kapılmamalarını, sağduyulu hareket etmelerini temenni ediyoruz. Ayrıca, yaşanan bu elim olay ile ilgili çok yönlü çalışmalarımız en ciddi kararlılıkla devam etmekte olup çözüm sürecini bozmak isteyen uyuşturucu baronlarının ve ona yardımcı olan terör örgütü mensuplarının faaliyetleri her yönüyle incelenmektedir. Kimse tahriklere kapılmasın” denildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler