YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Valiler'e askere ceza verme yetkisi geliyor
Molotofkokteylini saldırı aracı sayan ve maskeli eylemcilere ceza öngören iç güvenlik reformu paketi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.
Valiler'e askere ceza verme yetkisi geliyor
25 Kasım 2014 / 09:00 Güncelleme: 25 Kasım 2014 / 09:45

Jandarma ve emniyete yeni yetkiler veren ‘İç Güvelik Reform Paketi’ TBMM’ye sunuldu. Tasarıda, yer alan düzenlemeler şunlar:

Validen doğrudan emir: Mülki amirler (vali, kaymakam) kolluk amir ve memurlarına suçlunun bulunması için acele tedbirlerin alınması konusunda doğrudan emirler verebilecek. Sokağa çıkma yasağı gibi toplumsal olaylarda alınan tedbirlere aykırı davrananlara, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Geniş arama yetkisi: Şüphelenilen kişinin aranması için valilerin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı ve sözlü emri yeterli olacak.

Molotofa silahla karşılık: Polis, molotof, patlayıcı, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranı ‘etkisiz kılacak ölçüde’ silah kullanabilecek.

Tomalardan boyalı su: Şüphelilerin tespiti için TOMA’larda boyalı su kullanılabilecek.

Yazılı emirle dinleme: Hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü veya İstihbarat Daire Başkanı’nın yazılı emriyle iletişimin tespiti yapılabilecek.

Yüzünü kapatana 4 yıl: Toplumsal olaylara molotof ve sapanla, yüzlerini tamamen veya kısmen kapatarak katılanlara 2.5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bonzai de yasada: Uyuşturucu madde bulunduranlara verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

Jandarma İçişleri'ne: Jandarma Teşkilatı’nda, müşterek kararnameyle atanan generaller hariç olmak üzere, daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarını atama yetkisi İçişleri Bakanı’na verilecek. Jandarma personelini İçişleri Bakanı görevden uzaklaştırılabilecek.

Valiler askere ceza verecek: Valiler, general ve amiraller hariç olmak üzere, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin askeri görevleri haricindeki diğer görevlerini ilgilendiren disiplin suçları ortaya çıktığında uyarma, kınama, hizmete kısmi süreli devam ve aylıktan kesme cezaları verebilecek.

 

EN GÜNCEL HABERLERE TEK TIKLA ULAŞIN!

00:07
 // jandarma
Hukumete tesekkur ederim.7 gun 24 saat cok zor sartlar altinda calisiyordum.Bu duzenleme ile 7 gun 48 saat calisacagim.yani sirtima 2 kat yuk yuklendi....
26 Kasım 2014 00:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler