YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali'den yeni açıklama...
Kozan'da baraj kapağının patlaması ile ilgili Adana Valisi Hüseyin Avni Cos'tan açıklama geldi. Vali Coş, kesin nedenin bilirkişi raporundan sonra ortaya çıkacağını söyledi...
Vali'den yeni açıklama...
25 Şubat 2012 / 20:35 Güncelleme: 25 Şubat 2012 / 20:23

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması olayıyla ilgili, ''Konuyla ilgili idari ve adli soruşturma yapılacak ve kesin sebep bilirkişi raporundan sonra ortaya çıkacak. Ama ilk bulgular bir arıza meydana geldiği yönünde'' dedi.

Vali Coş, helikopterle geldiği baraj şantiyesinde, EnerjiSA Proje Müdürü Veli Bolat'tan kazayla ilgi bilgi aldı ve incelemelerde bulundu.

Coş, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, barajda su kalmadığını ve bölgede icap eden bütün tedbirlerin alındığını kaydetti.

Çeşitli mal kayıplarının olduğunu, ancak bunların önemli olmadığını vurgulayan Coş, ''Önemli olan can kaybı. Zararların ziyanların nasıl telafi edilmesi gerekiyorsa, gerekenler yapılacaktır. Civarda bulunan 5 köydeki vatandaşlara, can kayıplarının olmaması için gerekli uyarılarda bulunuldu. Barajda 80-90 milyon metreküp su vardı. Bu su boşaldı. Sabah saatlerinde suyun debisi çok yüksekti, saat 10.00 gibi bu debi azaldı. Şu an itibariyle herhangi bir su kalmadı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor'' dedi.

Bir gazetecinin, baraj kapağında çatlak bulunduğu ve buna rağmen 15 gündür çalışmalara devam edildiği şeklinde iddiaların gündeme geldiğini söylemesi üzerine Çoş, şunları kaydetti:

''İşçiler o çatlağı kapatmaya çalışırken bu olay meydana geldi. Konuyla ilgili idari ve adli soruşturma yapılacak ve kesin sebep bilirkişi raporundan sonra ortaya çıkacak. Ama ilk bulgular bir arıza meydana geldiği yönünde. Soruşturmayı yönlendirecek herhangi bir açıklama yapmak uygun olmaz. Teknik bir konudur. Bu tarz iddiaları olanlar, Kozan Cumhuriyet Savcılığının başlattığı soruşturma kapsamında ifade vermeye gidebilir.''

Bu arada kayıp işçilerden bazılarının yakınları Coş'tan kusurlu olanların cezalandırılmasını isterken, Coş da gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Öte yandan, Adana İl Jandarma Komutanlığından 150 jandarma er ve erbaş, 2 jandarma komando timi ve 2 özel eğitimli iz takip köpeği de bölgeye gelerek, arama çalışmalarına katıldı. Göksu Nehri'nde 6 ayrı bölgede arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler