YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali'den kızlara müthiş haber
Türkiye günlerdir bu iki küçük kızı konuşuyordu. Sınıfta çekilen görüntüler internete verilmiş bir anda gözleri bu iki küçük kızın üzerine çevirmişti. Beyaz'ın bu iki kızı programında ağırlaması ise Vali'yi harekete geçirdi...
Vali'den kızlara müthiş haber
01 Şubat 2010 / 15:50 Güncelleme: 01 Şubat 2010 / 15:50

Sınıf başkanı ve başkan yardımcısı iki küçük kızın sınıfa yaptığı konuşma Türkiye'nin gündemine oturdu... Beyazın Öztürk'ün Beyaz Show'da bu iki kızı ağırlaması ise tüm dikkatleri bu iki kızın üzerine çekti.. Hele küçük kızlardan birinin Bursa Valisi Şahabettin Harput'u hedef alan sözleri Valiyi açıklama yapmaya itti...

Vali küçük kıza kızacak mı diye düşünürken, Vali Harput'tan küçük kıza müthiş bir haber geldi. Küçük kızın çok zeki, kabiliyetli olduğunu belirten Vali, "Çok yetenekli, kendini ifade edebilen, kendine güvenen ve lider olma vasfı olan bir çocuk. Bu çocuğa biz sahip çıkabilirsek, belki ileride çok önemli bir yerde görev yapacaktır. Bugün Milli Eğitim Müdürü'ne talimat verdim. Bu çocukları emin bir elde, bir yatılı okul şeklinde ya da başka türlü bir biçimde önünü açacak bu ülkeye kazandıracak nasıl bir yol bulabiliriz bunu değerlendirmesini istedim" dedi...

Bu arada Vali Şahabettin Harput, çocukların sınıfta çekilen görüntülerinin yayınlanmasının ahlaki ve psikolojik yönden etik olmadığını belirterek, okul idaresi ve öğretmen hakkında soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Sınıf Başkan Yardımcısı Gizem Bera Yüksel'in kendisi hakkında söylediği sözlere şaşırdığını ifade eden Harput, "Bu çocuğun valiyi direk olarak hedef alması çok şaşırtıcı bir durum. Bu çocukların zeki olduğunu gördüm ve daha iyi şartlarda eğitim almaları için Milli Eğitim Müdürü'ne gereken çalışmayı yapması için talimat verdim" dedi.

Sınıfta çekilen görüntülerinin sosyal paylaşım sitesinde yayınlanmasının ardından bir şov programına katılarak Türkiye çapında üne kavuşan Orhangazi İlçesi Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri Gizem Bera Yüksel ve Havva Mutlu ile alakalı Vali Şahabettin Harput bir basın toplantısı düzenledi. Konunun birçok açıdan ele alınması gerektiğini ifade eden Vali Harput, okul idaresi, öğretmen ve medyanın kusurlu olduğuna temas etti. Küçük çocukların kendi düşüncelerini samimi, saf, temiz duygularla kendinden emin bir şekilde nasıl anlatabildiğini, gelecekte daha büyük işler başarma açısından konuyu önemli gördüğünü açıklayan Harput, "Meselenin diğer boyutlarına gelince, öğretmenlerimiz sadece çocukların eğitim-öğretimiyle ilgili değildirler. Öğretmenler adeta çocukların anne ve babası gibi çocukların her haliyle ilgilenmek durumundadır. Burada yanlış olan, öğretmenimizin çocuğun durumuyla alakalı hemen o ve onun gibi çocukların tespitini yapıp, doğrudan okul müdürünün marifetiyle ilçe kaymakamına intikal ettirip,sessizce o çocuğun da onurunu kırmadan sıkıntısına çare bulmalmıydı. O resmi çekip bir kısım kanalları kullanarak, medyaya teşhir etmek bir bakımdan hem insani, hem sosyal, hem de çocuğun psikolojik yönü itibariyle kabul edilemez bir durum. Şu anda o çocuk bütün safiyetiyle konuşuyor ama 15 sene sonra bu çocuk, kişilik sahibi bir insan haline geldiğinde, kendisinin nasıl istismar edildiğini görecek" diye konuştu.

"OKUL İDARESİ VE MEDYAYI SUÇLADI"

Olayı medya boyutunda bakıldığı zaman yanlış gördüğünü açıklayan Vali Harput, "Çocuğun medyaya çıkarılmasında ne heedflenmiş. Çocuğun teşhir edilmesi, fakirliğinin bütün dünyaya anlatılması mı isteniyor? Ya da bir kısım merciler suçlanmak mı isteniyor? Üzüm yemek mi isteniyor, bağcı dövülmek mi isteniyor? Türkiye'de yüzbinlerce ihtiyaç sahibi insan var, o zaman her ihtiyaç sahibi insan, demek ki medyaya giderek kendini göstermek suretiyle bir kısım tedarikleri sağlayabilir. İhtiyaç sahibinin ihtiyacını sosyal devlet karşılar. Dolayısıyla burada medaynızımın çocukla ilgili yaptığı röportajla yaş, psikolijik ve ekonomik durumu açısından nereden bakarsanız yanlış olmuştur. Zaten biz çocuğun ailesinin durumunu da değerlendirdik, maalesef birçok ailede aile içi huzursuzluklar, sorunlar görüyorsunuz. Dolayısıyla meseleyi bu yönlerden ele almak suretiyle doğru değerlendirmek ve doğru ele almak durumundayız. Çocuğa birşey demiyoruz, çocuk Allah vergisi bir yeteneğe sahip. Çocuk son derece safi düşüncelerle, samimi düşüncelerle içinde bulunduğu ruh halini biraz da ailesinin özel etkisiyle dışa vuruyor. Milli Eğitim Müdürü soruşturma konusunu okulla alakalı yapıyor. Soruşturmanın içerisinde özellikli olarak, birinci muhatabı ilgili öğretmen ama soruşturmanın sonucunda öğretmene veya okul müdürüne ceza verilecek diye birşey yok" diye kaydetti.

"ÇOCUKLARIN DAHA İYİ ŞARTLARDA EĞİTİM ALMASI İÇİN SAHİP ÇIKILACAK"

Küçük Gizem'in kendisi hakkında söylediği sözlerle alakalı ise Vali Harput, "Çocuk bu valiyi bilmez. Ona ben de hayret ettim. Yani direk valiyi muhatap alan bir ifade kullanması herhalde bir tesadüftü diye düşünüyorum. Başka birşey diyemiyorum. Çocuğun konuşması o kadar ilginç ki benim o anda aklımdan geçen şu oldu. Bu çocuğa bizim sahip çıkmamız lazım. Çok zeki, çok kabiliyetli, çok yetenekli, kendini ifade edebilen, kendine güvenen ve lider olma vasfı olan bir çocuk. Bu çocuğa biz sahip çıkabilirsek, belki ileride çok önemli bir yerde görev yapacaktır. Bugün Milli Eğitim Müdürü'ne talimat verdim. Bu çocukları emin bir elde, bir yatılı okul şeklinde ya da başka türlü bir biçimde önünü açacak bu ülkeye kazandıracak nasıl bir yol bulabiliriz bunu değerlendirmesini istedim" diye kaydetti.

Program görüntülerini daha sonra izlediğini ve çok üzüldüğünü ifade eden Vali Harput, "Hakikaten o görüntüleri izlerken vicdanım sızladı. Olmaz böyle birşey. Orada bir şov programı ve herkes gülüyor. Bütün Türkiye bu görüntüleri heralde üzülerek izlemiştir. Gerçekten yazık oldu" şeklinde konuştu.

Kanal A Haber Merkezi - İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler