YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali'den Ertaş açıklaması
Vali'den Ertaş açıklaması
25 Eylül 2012 14:54
Sanatçı Neşet Ertaş'ın vefatı ile ilgili açıklamada bulundu...

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, vefat eden Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Söz Yazarı Neşet Ertaş'a en büyük ödülü Türk milletinin verdiğini, milletin gönlünde taht kurmuş bir sanatçı olduğunu söyledi.

Çakacak, valilikte gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Halk Müziği'nin en büyük ses ve saz ustasını kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduklarını ifade etti.

''Bozkırın sesi, bozkırın tezenesi'' olarak bilinen büyük usta Neşet Ertaş'ın, aynı zamanda UNESCO tarafından ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' olarak kabul edildiğini, TBMM'nin ''Üstün Hizmet Ödülü'' verdiğini, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nca da ''Fahri Doktora'' ünvanı' ile ödüllendirildiğini belirten Vali Çakacak, şunları kaydetti:

''Ancak, büyük ustaya en büyük ödülü Türk milleti vermiştir, milletimizin gönlünde taht kurmuş bir sanatçıdır. Sanatçılığında büyük ve usta olduğu kadar, aynı zamanda insanlığı da çok büyüktü. Son derece mütevazi bir insandı.''

En son bir hafta önce hem kendisi, hem eşi ile telefonda görüştüğünü belirten Çakacak, ''Gayet güzel konuştuk. Sesi bu kadar çabuk hayattan kaybedeceğimiz düşüncesini vermedi. Belki öyle istemiyorduk tabi. Büyük ustaya Allah'tan rahmet diliyorum. Kederli ailesine, yüce milletimize, sevenlerine, sanatçı dostlarına herkese başsağlığı dileklerimi iletiyorum'' diye konuştu.

Çakacak, Kırşehir Belediyesi ile koordineli şekilde defin işlemleri ve cenaze töreni için kente gelecek misafirlerle ilgili hazırlıklarını sürdürdüklerini anlattı.


-Taziye çadırı kurulacak-


Kırşehir Belediye Başkanvekil Veli Şahin de Neşet Ertaş'ın vefatının herkesi derinden üzdüğünü söyledi. Şahin, ''Bir türkü babasını, türkü duayeni olan Neşet ustayı kaybetmiş olduk. Türküler öksüz kaldı. Bozkırın tezenesi olan Neşet Ertaş, hakkın rahmetine kavuşmuş oldu. Tüm sanat dünyasına, türkü dünyasına, Neşet Ertaş hayranlarına başsağlığı, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum'' diye konuştu.

Büyük usta ile yaptıkları görüşmede, Kırşehir'de toprağa verilmesini vasiyet ettiğini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

''Görüşmelerimizde Kırşehir'de defnedilmesini istemişti. Bu doğrultuda biz de, Kırşehir Belediyesi olarak, gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Kendisi ilimizin Bağbaşı nüfusuna kayıtlıydı. Büyük üstat olan babası Muharrem Ertaş'ın da metfun bulunduğu, yine büyük üstat Çekiç Ali'nin de metfun bulunduğu Bağbaşı Mezarlığı'nda, babasına yakın bir alanda mezar yeri açılması ile ilgili hazırlıklarımızı tamamladık.''

Şahin, Ertaş ailesinin istediği bir yerde taziye çadırı kuracaklarını sözlerine ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler