YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Validen Erdoğan'a rapor
Validen Erdoğan'a rapor
19 Mayıs 2010 12:19
Adana Valisi İlhan Atış, Yüksekova'da şehit edilen Uzman Çavuş'un Adana'daki cenaze töreninde çıkan olaylarla ilgili hazırladıkları raporu Başbakan Erdoğan'a göndereceklerini söyledi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde şehit olan Uzman Çavuş Metin Can'ın, Adana'nın Kozan ilçesindeki defin töreni sırasında yaşananlarla ilgili olarak Adana Valiliği bir rapor hazırladı. Vali İlhan Atış, raporun yarın veya cuma günü İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletileceğini söyledi.

Şehit cenazesinde eski Bakan Kürşad Tüzmen'e yönelik tepkiler ve valilik makam aracıyla koruma aracının yumruklanmasının ardından Kozanlılar, Adana Valisi Atış'ı ziyaret ederek olanlardan dolayı özür diledi.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ile beraber, siyasi parti temsilcileri, dernek, oda ve sendika üyeleri, merkez ve köy muhtarlarından oluşan yaklaşık 40 kişilik ekip, şehit cenazesinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Vali Atış'tan özür dileyip birkaç provokatörün yaptıklarının tüm ilçeye mal edilmemesi gerektiğini söylediler.
 Belediye Başkanı Özgan, "Şehit cenazesinde yapılan yanlışlardan dolayı özür dileriz. Kozan sizi seviyor, sizin de Kozan'ı sevdiğinizi biliyoruz. Şehit cenazesindeki olumsuzluklar, bizim dışımızda olmuştur. Orada misafirlerimize yapılanlar bizi üzdü. Dışarıdan gelenlerin yaptıkları yanlışlıktan dolayı özür dileriz." dedi.

Olayın şokunu hala atlatamadığını belirten Vali Atış da, hiç beklemedikleri ve istemedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Bir gün önce şehidin defni sırasında az da olsa olay olacağı yönünde kendisine bilgi verildiğini hatırlatan Atış, "Bunu söyleyenlere 'siz Kozan'ı tanımıyorsunuz mümkün değil' dedim. Her olasılığa karşı da tedbirlerin alınmasını istedim. Bizi üzen davranışlarda bulunanların arasında dışarıdan gelenler olduğu gibi çoğu Kozanlı. Çok kırıldım. Demokrasiyle idare edilen ülkeyiz. Tepkiler normal, bana karşı olursa. Ama misafirlerimize karşı kabul edilemez. Şehit cenazelerinde huşu vardır. Dua edilir, Kur'an okunur, sonra başsağlığı dilenir ve şehit huşu içinde defnedilir. Açıkça güç kullanmaya fiili tecavüzde bulunmaya kalkışmak olamaz, hala inanamıyorum." diye konuştu.

Olaylarda koruma aracının camının kırıldığı, yumruk ve tekmelerle aracın kasasının çökertildiğini aktaran Vali Atış, "Bununla birlikte Türk bayrağının asılı olduğu makam aracımıza saldırıldı. O araçta Türk bayrağı var. O benim değil ki, sizin. İlhan Atış'ın önemi yok. Bir de yanımızda misafirimiz var. Hala anlamış değilim. Bana ilk söyleneni yapsaydık belki olmazdı ama hiç aklıma gelmedi Kozan'da böyle bir şeyin olacağı." dedi.

Çok üzgün olduğunu yineleyen Vali Atış, şöyle konuştu;

"Konuyla ilgili Başbakana verilmek üzere rapor hazırlıyoruz. Göndereceğimiz raporda kusur varsa bizim hatamız olduğunu yazıyoruz. Her toplumda öfkesini kontrol edebilen insan sayısı azdır. Keşke o gün olmasaydı. Kozan'ı yöneten insanların devletin valisinden özür dilemesi de çok önemlidir. Bakanlığımız ve Başbakanımız neler olduğunu bilmek istiyor. Olayların bu kadar büyük boyutlarda olacağını tahmin edemediğimizi de raporumuza yazıyoruz. İçişleri Bakanımız ve Başbakan da inanamadılar. Nasıl olur diye bir şüpheleri oluştu. Perşembe veya Cuma günü raporumuz Başbakan'a ulaşacaktır. Bazı eksiklikleri üstlendim. Bir dahaki sefere böyle bir şey olmayacaktır."

Gösterilere alet olanların neden yaptıklarını çok merak ettiğini vurgulayan Atış, "Uygun bir zamanda görüntülerde yer alan inanları çağırıp sormak istiyorum. Neden? Neyi protesto ediyorsunuz? Şehidin babasına bağırılabilir mi? Bu çocuk aynı zamanda devletin, hükümetin evladıdır. Şehide sevinen olur mu? İnşallah bir daha olmaz. Gösterilere alet olanlar belki de pişman olmuşlardır ama iş işten geçti. Bunların sayısı 5-6'yı geçmez. Aralarında üniversite öğrencisi olanlar da var, dışarıdan gelenler de var; ama çoğu Kozanlı." açıklamasında bulundu.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler