YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Yüksel Kanal A'ya konuk oldu
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel Kanal A televizyonunda yayınlanan ‘Günebakan’ programına konuk oldu.
Vali Yüksel Kanal A'ya konuk oldu
14 Aralık 2012 / 10:48 Güncelleme: 14 Aralık 2012 / 11:08

Bugüne kadar yapılan icraatlardan bahseden Yüksel, Ankara’nın gelişimine yönelik projelerden bahsetti.

 

“Sokakta kimse kalmayacak”

 

Havaların soğuyacağı bilgisini aldıktan sonra Ankara’nın merkezinde büyük bir otel kiraladıklarını söyleyen Vali Alaaddin Yüksel, “açık alanlarda, mekanı olmayan, devletle buluşmak isteyen herkesi alıp bu otele getirdik. Bu otelde hem üç öğün yemek yiyor hem de barınma ihtiyacını gideriyorlar. Sosyal projelerimiz devam edecek” dedi.

Anadolu’dan Ankara’ya şifa bulmaya gelen kişilerin ve yakınlarının hastane bahçelerinde yatmalarına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Vali, hastane yakınlarında sosyal tesis, otel veya pansiyon kiralamak suretiyle bu kişilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacaklarını belirtti.

 

Kadına yönelik şiddet

 

Vali Alaaddin Yüksel kadına şiddet olaylarının engellenmesi ile ilgili şöyle konuştu:

“Kadına şiddet olayı bana göre en önemli insan hak ihlallerinden biridir. Ankara’da bunu kabul edemeyiz. Bunun toplum sağlığı meselesi olduğunu da kabul ediyorum. Geçen sene üniversitelerle çalışmalar yaptık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile de iş birliğine başladık. İlk defa Türkiye’de Ankara barosuyla bir ortak proje mutabakatı yaptık. Geçtiğimiz hafta Siteler bölgesinde şiddeti önleme ve izleme merkezi açtık. Benim bir yönetici olarak temennim, kadına şiddet başlığının en kısa sürede toplumsal gündemimizin dışına çıkarılması meselesidir.”

 

"Kameralar suç oranını düşürdü"

 

Ankara’da şehrin birçok noktasına konulan kameralarla suç oranının düşürüldüğüne vurgu yapan Başkent Valisi, “Ankara’da 825 kamerayla başladık, şu anda 1000 civarında. Sistemin faaliyete geçmesine müteakip, cana ve mala karşı işlenen suçlarda önemli bir düşüş olduğunu belirtmek isterim. Ankaralılara teşekkür etmek istiyorum. Ankaralılar trafik kurallarına uymada hassasiyet gösteriyor” dedi.

 

Ankara Kalkınma Ajansı yapılanması

 

Ankara Kalkınma Ajansı’nın Başkent’e çok büyük katkılar sağlayacağını söyleyen Alaaddin Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara ülkemizin en dinamik nüfusuna sahip şehri. 5 milyonluk nüfusun yüzde 50’den fazlası 30 yaşın altında. Nüfusun 1 milyonu ilk ve orta dereceli okullarda. Yani yüzde 22,3 – 22,4’ü  0-14 yaş grubu arasında. Sonra, Allah’ın bahşettiği bütün tabiat güzelliklerini bünyesinde barındırıyor. Tarihi derinliğe sahip bir şehir. Medeniyetlere 3 kere başkentlik yapan çok nadir yerleşim yerlerinden bir tanesi. Hititlerden Friglere, Lidyalılar’dan Bizanslılara, Romalılar’dan Osmanlılar’a her yer tarih kokuyor.  Ne ararsanız var bu kentte.

Sonra bakıyorsunuz içerisinde 20 tane üniversite var. 11 tane kümeleşme kabiliyeti olan ve Türkiye’de hava ve savunma sanayini başarmış ve şimdi uzay yapılanmasına doğru hareket etmiş son derece başarılı organize sanayi bölgeleri var. 6 tane Teknopark var. Avrupa’nın en iyi havalimanına sahibiz. Bölünmüş yollarla her yere ulaşabiliyorsunuz. Yüksek Hızlı Tren ile bir taraftan Eskişehir’e bir taraftan Konya’ya gidebiliyorsunuz. Böyle bir şehrin tanımı sosyal – ekonomik - kültürel bakımdan bir entelektüel bir dünya şehir olduğudur. O zaman bu markanın içine bir takım mücevherler - pırlantalar atmak gerekiyor. Bunlardan bir tanesi kuşku yoktur ki Bilişim Vadisi meselesidir. Akıllı toplumlar Bilişim’i konuşuyor.

Türkiye’de Kalkınma Ajansı modelini en iyi oturtan, bölgesel haritaları yapan, kalkınmada bir umut olan ve de düşünen insanların - nereye gideceğim, bulduğumu nerede paylaşacağım - diyebileceği önemli bir modeldir Ankara Kalkınma Ajansı. 3 tane önemli stratejimiz var: Bunlardan bir tanesi, Bilişim, bir tanesi Tarım, bir tanesi Turizm. Bana göre bunlar, yüzyılın en önemli başlıklarıdır."

 

Tarım ile ilgili çalışmalar

 

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel tarımla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Ankara tarımı yurt dışındaki pazarlarını da ele geçirecek. Bana göre tarımla uğraşanların, getirisi az olan ürünlerle uğraşmak yerine çeşitlendirilmiş tarım ve bunun en önemli başlığı olan seracılığa ağırlık vermesi gerekiyor.

Görevde bulunduğum son 1,5 - 2 yıl içerisinde Ankara’da gerçekleştirdiğimiz seraların sayısı 550'yi buldu. Buralarda yaz sebzesi yapılanması ve süs bitkileri uygulaması var. Kızılay’da, Basbakanlığın önünde, refüjlerde dikilen fidelerin büyük bölümü Ankaralılar’ın ürettiği fidelerle oluşmaya başladı.”

 

Acil Çağrı Merkezi Uygulaması

 

Tüm acil numaraların tek bir merkezde toplanmasının önemli olduğunu ve bu çalışmaların başlatıldığını müjdeleyen Vali Yüksel, “bütün dünyada olduğu gibi Ankara’da da acil çağrı merkezi kuracağız. Türkiye, bunun pilot uygulamasını Antalya’da gerçekleştirdi. Emniyet, jandarma, itfaiye, ambulans, elektrik arıza gibi aklınıza gelebilen bütün sistemleri büyük bir merkezde toplayacağız. Bu merkezde çok büyük bir dijital harita olacak. Telefon ettiğiniz anda bulunduğunuz yer ve gidilecek yollar hemen görünecek. Bu sistemle birlikte kötü niyetli kişiler de belirlenebilecek. Bu sistem devletle vatandaşın buluşması açısından çok büyük bir öneme sahip olacak. Mayıs ayı gibi hizmete girecek” diye konuştu. 

 

Kanalahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler