YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Mutlu'dan 'Gezi Parkı' açıklaması
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Gönlümüz yarın ya da pazartesi Gezi Parkı'nın açılmasını arzu ediyor" dedi.
Vali Mutlu'dan 'Gezi Parkı' açıklaması
06 Temmuz 2013 / 18:36 Güncelleme: 06 Temmuz 2013 / 18:37

Vali Mutlu, Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle üniversitenin Davutpaşa Kampüsü'nde düzenlenen "Çocuk Üniversitesi Mezuniyet Töreni"nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Twitter'daki Gezi Parkı'nın açılacağına dair mesajının hatırlatılması üzerine Mutlu, parkta ağaçlandırma ve çiçek ekimi noktasında güzel bir çalışma yapıldığını söyledi.

Gezi Parkı'nın çok daha nitelikli bir park haline getirlidiğini ifade eden Mutlu, şunları kaydetti:

"Gönlümüz yarın ya da pazartesi Gezi Parkı'nın açılmasını arzu ediyor. Açıkçası çevresel mesajların net bir şekilde alındığınıdefalarca ifade ettik. Gezi Parkı'nın, herkesin yurttaş kimliğiyle geldiği, neşelendiği bir mekan haline gelmesini istiyoruz. Parklara, oturmak için gidilir. Parklar gösteri alanı değildir. Parklar, açıldığı andan itibaren park kültürüyle ilgisi olmayan birtakım düşünce ve talepler alanı haline dönüştürümek istenirse, kullanım alanının dışına çıkar."

Anayasa'nın gösteri ve yürüyüşe hak tanıdığını vurgulayan Vali Mutlu, kendilerine başvuru gelmesi halinde uygun yerlerde buna müsaade edeceklerini, ancak Gezi Parkı'nın gösteri alanı haline dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orayı sürekli bir eylem ve gösteri alanı haline dönüştürmeyi düşünürseniz, bu sıkıntı olur. Bu, arzu etmediğimiz bir şeydir. 'Biz kendi kararımızı kendimiz veririz, bildiğimiz gibi hareket ederiz' derseniz, bu hukuk ve kamu düzeni ile çelişir. İstanbullluların ortak huzuruna, mutluluğuna, neşesine hizmet edecek bir duruş içerisinde bunları değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Artık hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey kardeşliktir. Huzurlu bir ramazan ve huzurlu günler yaşamayı tercih ediyoruz."

Taksim Meydanı'nda bazı grupların toplanma çağrısı yaptığını hatırlatan Mutlu,yasal olarak kendisine böyle bir talep gelmediğini söyledi.

Her hafta cumartesi ve pazar günleri insanlara çağrılar yapıldığını, insanların da hukuki bir toplantı yapılıyormuş gibi toplandığını vurgulayan Mutlu, şunları kadyetti:

"Bu akşam yapılan çağrı, hukukun dışında bir çağrıdır. Yanlış çağrıları yapanları hukukun içerisine davet ediyorum. Taksim'de toplanmak hukuki değil. Hukukun müsaade etmediği bir yerde toplanmanıza müsaade edemem. Edersem, hukukun dışında davranmış olurum. Hukuk dışındaki toplanmaya müsaade etmeyeceğiz. Polisimiz gerekli uyarıları yapacak. Makul bir süre bu çağrıları yapacağız. Vatandaşlarımız bu çağrıları dikkate alacaktır.Ancak her zaman polisle çatışmak isteyen gruplar var. Halkımızı tenzih ediyorum."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler