YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Mutlu'dan 'ağlatma' açıklaması
Vali Mutlu'dan 'ağlatma' açıklaması
07 Şubat 2014 13:54
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Benim bildiğim kadarıyla sayın Başbakanımızın 'Valimi (ağlattım)' şeklinde bir değerlendirmesi yok" dedi.

Cuma namazını Orman Bölge Müdürlüğü içinde yer alan Fatih Orman Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e eşlik eden Vali Mutlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mutlu, "Bugün gazetelere bir bilgi yansıdı. Sayın Başbakanın 'Gezi olayları sırasında Valimi ağlattım' dediği ifadesi var. Ağlayan vali siz misiniz " sorusu üzerine, kendisinin de bu haberi basından okuduğunu söyledi. 

Vali Mutlu, şunları kaydetti:

"Benim bildiğim kadarıyla, sayın Başbakanımızın 'Valimi (ağlattım)' şeklinde bir değerlendirmesi yok. 'İlgilileri' şeklinde var. Orada 'Valimi' şeklinde bir açıklamanın, sayın Başbakanımız adına medya tarafından biraz kullanıldığı gibi anlıyorum. Benim okuduğum kadarıyla sayın Başbakanımız, ki bazı basın mensupları da bu şekilde geçmişler, 'ilgililer' şeklinde bir değerlendirme var. Dolayısıyla 'valimi' şeklinde bir değerlendirme olmadığını görüyoruz. Bazı basın organları da bunu bu şekilde geçmişler. Sorunuzun cevabı bu." 

Basın mensuplarının aynı konudaki ısrarlı sorularını sürdürmesi üzerine Mutlu, "Daha fazla detayla ilgili malumatım yok ama özellikle bazı basın organlarında valiye atfen böyle bir hadisenin olduğu yönünde... Sayın Başbakanımızın bir açıklaması değil. Sayın Başbakanımız 'ilgililer' ifadesini belirtiyor. Benim de medyadan aldığım bilgi bu. Vali konusuyla ilgili bazı basın organlarında çıkmış olan bilginin sayın Başbakanımızın yapmış olduğu açıklamayla ilintili olmadığı, yanlış olduğu, bazı basın organlarında verilen bilginin yanlış olduğu anlaşılıyor" ifadelerini kullandı. 

Mutlu, "Başbakan ile Gezi Parkı olayları sırasında görüşmeniz oldu mu " sorusuna karşılık, "Gezi Parkı sürecinde sayın Başbakanımızla muhtelif vasıtalarla, muhtelif şekilde görüşmeler oldu. Olmaması mümkün mü " dedi.

Vali Mutlu, "Bu görüşmelerde ağlayan oldu mu " şeklindeki soruyu da "Bu kadar detaylara benim girmeme gerek yok ama sizin sorduğunuz soru vardı. Bu açıklamayı da benim yapmam gerekiyordu, bir düzeltme olması bakımından" diyerek cevapladı. 

Bir gazetecinin, "Bu sözü, Gezi Parkı olayları sırasında Başbakan Erdoğan ile görüşen heyette yer alan Doç. Dr. İpek Akpınar aktardı" şeklinde araya girmesi üzerine ise Vali Mutlu, Başbakan Erdoğan'ın "valim" yerine "ilgililer" ifadesini kullandığını vurguladı. "Bu ilgililer kim olabilir " sorusuna da Vali Mutlu, "Bilemiyorum" karşılığını verdi. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler