YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Mutlu Kadıköy'deki olayları kınadı
Vali Mutlu Kadıköy'deki olayları kınadı
13 Eylül 2013 16:09
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Etrafı ateşe vererek, molotofkokteylleriyle, havai fişeklerle Kadıköy'ün huzurunu bozarak, kurşun, demir ve cam bilyelerle polise saldırarak gösteri hakkı kullanılamaz" dedi.

Cuma namazını Yeniköy Çarşı Merkez Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e eşlik eden Vali Mutlu, cami çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Mutlu, Gezi Parkı olaylarına benzer gelişmelerin eylül ayında da devam edeceği yönünde medyada haberlerin yer aldığına işaret ederek, böyle bir kaygının hissedilmesine gerek olmadığını vurguladı.

"Halk, Gezi olaylarının perde arkasını gördü"

Vali Mutlu, hazirandaki olaylarda, İstanbul'da birtakım toplumsal hadiselerde, marjinal grupların yaptığı olayların daha önceleri de meydana geldiğine dikkati çekerek, "Halkımız şunu biliyor; Gezi olayları çevresel bir sorun olarak ortaya çıktı, sonrasındaki tablolar, kültür merkezindeki ve anıttaki o çok kötü görüntülü flamalarla zaten asıl hedefin ne olduğu ve bu işi asıl götürenlerin kimler olduğunu toplum olarak biz anladık. Halk, bunu biliyor. Diyor ki, 'Bu olayların çevreyle bir ilgisi yok. Olaylar tamamen marjinal grupların Türkiye'yi istikrarsızlaştırma, İstanbul'u istikrarsızlaştırma, bu parlayan yıldızını söndürebilme gayretleridir. Bunun arkasında da farklı etmenler vardır, dış etkenler vardır.' Bunları insanlarımız çok iyi okuyor" ifadelerini kullandı.

Kadıköy'deki olaylar

Türk toplumunun bu konudaki sosyolojik analiz kabiliyetinin son derece yüksek olduğunu belirten Mutlu, olayların ardındaki gerçeklerin zamanla anlaşıldığını söyledi.

Mutlu, bundan sonra toplumsal hafızanın çok güçlü olması gerektiğini vurgulayarak, kimin hangi hedeflerle ne yapmak istediği konusunda 76 milyon vatandaşın bilinçli olduğunu kaydetti.

Vali Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu şuur, eylülde de ekimde de kasımda da ve bundan sonraki süreçte de Türkiye'de ve İstanbul'da oyun oynamak isteyenlere bu fırsatı vermez. Birtakım marjinal grupların bu yöndeki gayretleri ve istikrarsızlaştırma, ateşi biraz yüksek tutarak toplumu demoralize etme çabalarını görebiliriz. Nitekim bunu Kadıköy'de gördük. Kadıköylülerin rahatsızlıklarını paylaşıyorum. Fevkalade sakin olan bu bölgede haziran, temmuz ve ağustos itibarıyla pek çok farklı forumlar düzenlendi. Biz, bu forumların tamamında gerekli demokratik duyarlılığı göstererek herhangi bir müdahalede bulunmadık."

Olayların gece saatlerinde gerçekleştiğine işaret eden Mutlu, "Gecenin saat 24'ündebin 500-2 bin kişilik grubun bir gösteri hakkını kullanması söz konusu olabilir mi  Etrafı ateşe vererek, molotofkokteylleriyle, havai fişeklerle Kadıköy'ün huzurunu bozarak, kurşun, demir ve cam bilyelerle polise saldırarak gösteri hakkı kullanılamaz. Halkın tiyatrosuna girerek gösteri hakkını kullanamazsınız. Sevgili Kadıköylülerin bununla hiçbir ilgisi yok" diye konuştu.

"Yeni eğitim yılı için altyapı ve fiziki donanım konusunda ciddi çalışmalar yapıldı"

Vali Mutlu, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, İstanbul'da eğitim yılı için altyapı ve fiziki donanım konusunda ciddi çalışmaların yapıldığını, yeni dersliklerin de eğitime hazırlandığını anlattı.

Mutlu, trafik konusunda ise Büyükşehir Belediyesi'nin okulların açılacağı gün ücretsiz ulaşım olanağı sunacağını hatırlatarak, "İstanbul'da her gün 500 araç trafiğe çıkıyor. Başta büyükşehirimiz olmak üzere kara yollarımız trafik altyapısını iyileştirmek için çok yoğun çalışıyor. Trafik denetim ekiplerimiz denetimlerini artıracak. Yapmamız gereken şey ortaklaşmadır. Şüphesiz ki yol önemli fakat bununla birlikte sürücülerimizin hoşgörü içerisinde gerekli kolaylığı göstermesi ve trafik kurallarına tam bir riayet içerisinde olmaları da önemli. Bütün bunlara rağmen belli yerlerde ve belli saatlerde İstanbul'da trafiğimizde sıkışma olduğunu biliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Vali Mutlu, ailesiyle yanına gelen Cenan Türkyılmaz isimli bebeği severek fotoğraf çektirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler