YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Mutlu: Gezi Parkı'na müdahale yok
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sabah saatlerinde polisin Taksim'e girmesiyle ilgili açıklamalarda bulunuyor.
Vali Mutlu: Gezi Parkı'na müdahale yok
11 Haziran 2013 / 11:00 Güncelleme: 11 Haziran 2013 / 11:16

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Atatürk Heykeli, AKM üzerinde asılı olan pankart, döviz, resim ve bunun benzeri materyallerin kaldırılmasına yönelik ve sadece bu amaca matuf olmak üzere emniyet birimleri tarafından bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Çalışmanın hedefi, Taksim Meydanı'na çıkıldığı andan itibaren kamuoyu ile net bir şekilde paylaşılmış, hedefleri, sınırları ve kapsamı doğrultusunda detaylı bilgi kamuoyuna detaylı bir şekilde paylaşılmıştır. Bu paylaşımlarda ifade edildiği gibi kesinlikle Gezi Parkı ile ilgili orada bulunan insanlara, gençlere yönelik herhangi bir müdahalenin olmayacağı, keza bu müdahale kapsamında, Taksim'e yönelik de herhangi bir müdahale yaklaşımı içinde bulunmadığımızı ifade ettik ve bu çerçevede şu ana kadar gayretlerimizi yoğun bir şekilde sürdürdük ve gerek Atatürk Anıtı gerekse AKM alan etrafında bulunan önemli miktardaki metaryaller toparlandı" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Marjinal grupların şu an itibariyle amaçlamış oldukları daha büyük çapta çatışma yaratma ortamına fırsat verilmedi. Şu anda Taksim Meydanı ve çevresinde, sakin bir bekleyiş içerisinde kontollü duruşumuzu muhafaza ediyoruz" dedi.

Mutlu, "Gerçekten Gezi Parkı'nda çevreci bir yaklaşım içerisinde başlatmış olan bu girişimlerin neticesi itibariyle alan ve özellikle Atatürk heykelimiz ve Atatürk Kültür Merkezi, pek çok legal veya illegal kuruluşun adeta bir reklam panosu haline dönüştürülmüştür. Bu tablo, milletimizin gönlünde fevkalade üzüntüye sebebiyet vermekteydi ve dünya kamuoyu efkar-ı umumiyesi açısından da bu görüntüler ülkemiz imajına, İstanbul'un imajına da ciddi sıkıntı yaratmaktaydı. Bu gerekçelerle bunu toparlayabilmek ve Taksim Meydanı'ndaki bu görüntüyü normalleştirebilmek amacıyla yapmış olduğumuz çalışma tamamlanmıştır. Bu noktadan itibaren de Gezi Parkı'na yönelik hiçbir müdahalemizin söz konusu olmayacağını teyiden bir kez daha ifade etmek istiyorum" dedi.

Mutlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki gelişmelerle ilgili, "Şu anda çatışmalarda, ciddi, hastanelerde yaralı olarak tedaviyi gerektirecek herhangi sıkıntı olmamıştır. Ama tabiki çatışmaların getirmiş olduğu ufak yaralanmalar berelenmeler söz konusu. Polis aracımızın molotoflorla yakılmasına kadar alanda bizlere karşı sürekli olarak eylem gerçekleştirmeye çalışan kişilere karşı gözaltı işlemi yapılmıştır" dedi.

Mutlu, "Özellikle Gezi Parkı'ndaki kalan gençlerin bu çatışma ortamına çekilmek istenmesi yönündeki kışkırtıcı tahrik ve sözlere gençlerin itibar etmemiş olması, uyarılarımız doğrultusunda Gezi Parkı'nın dışına çıkmayarak orada beklemiş olmaları ve Taksim Meydanı'ndan polisimizle güvenlik güçlerimizle çatışmaya girmek isteyen gruplara bu manada prim vermemiş olmalarını fevkalade anlamlı ve değerli buluyoruz" dedi.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler