YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali konuştu: Tehdit devam ediyor
Vali konuştu: Tehdit devam ediyor
07 Şubat 2012 11:00
Meriç Nehri'nin bazı bölgelerde debisinin yükselmesi nedeniyle Edirne'de taşkın tehdidinin devam ettiği bildirildi.

Edirne Valisi Gökhan Sözer, havzaları Bulgaristan'da olan Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin su seviyelerini sürekli takip ettiklerini belirtti.

Meriç Nehri'nin 1300 metreküp/saniye seviyesini aştığını vurgulayan Sözer, şöyle devam etti:

''Arda Irmağı'nın debisinde halen artış devam ediyor. Tunca Irmağı'nda debi sabitlendi. Dolayısıyla bu üç ırmak Edirne'de birleşiyor ve toplam debiyi oluşturuyor. Arda'nın debisi ise 480 metreküp/saniyeye ulaştı. Meriç Nehri 1300 metreküp/saniyeyi aştıktan sonra tehlike artıyor. 1400 metreküpü aşarsa da nehrin çevresindeki sosyal tesisler ve köprüler su altında kalmış olacak. Köprüler de ulaşıma kapanacak. Ancak yerleşim yerlerini tehdit eden bir durum yok. Genelde taşkın, ırmak kenarındaki restoranları, iş yerlerini tehdit ediyor.''

Vatandaşların uyarıları dikkate almasını isteyen Vali Sözer, ''Biz dün tedbir amacıyla bu iş yerlerini, restoranları, çay bahçelerini, hayvan barınaklarını hepsini tahliye ettik. Vatandaşı uyardık. Her türlü önlemimizi de aldık. Sabaha kadar da tüm görevli arkadaşlarımız, sağlık, güvenlik ve kurtarma ekipleri hazır bulundular. Halende bu hazırlıkları ve teyakkuzları devam ediyor. Çünkü, suların debisi düşmüyor. Bizim teyakkuzumuz devam edecek. Vatandaşlarımızı sizin aracılığınızla da uyarıyoruz. Teyakkuz devam ettiği için ikazlarımıza, uyarılarımıza uysunlar'' diye konuştu.

Bu arada, gece Bosnaköy yolu mevkinde, Meriç Nehri'nin dar kısımlarının yatağından çıkması sonucu, bazı tarım arazileri ve kavaklıklar su altında bıraktı.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, sabahki ölçümlere gör,e Tunca Nehri'nin debisi tavan yaptığı 213 metreküp/saniye seviyelerinden 192 metreküp/saniyeye kadar düştü. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler