YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali ile başkan atıştı
Vali ile başkan atıştı
14 Temmuz 2010 16:44
İzmir Valisi Cahir Kıraç ile Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında moloz tartışması.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, körfezin İzmir için büyük önemi olduğunu belirterek, ''İzmir'in geleceği körfezde, İzmir deniz şehri unvanını kaybetmemeli, kaybederse müstahdeminden teknisyenine, belediyeye, bürokratına, başkan, ben dahil herkese sorumluluk düşer'' dedi.

Homa Dalyanı ile ilgili toplantı İzmir Kuşcenneti toplantı salonu'nda yapıldı. Vali Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, Çevre ve Orman İl Müdürü Osman Tatar ile bürokratların da katıldığı toplantıda, Vali Cahit Kıraç ile Başkan Aziz Kocaoğlu arasında moloz tartışması yaşandı.

Kocaoğlu, İzmir'in körfez ile var olduğunu ve gelişmesini de körfezle sağlayabileceğini söyledi. İzmir Körfezi ve limanının tehlikede olması nedeniyle Gediz Nehri'nin yatağının 7 defa değiştirildiğini belirten Kocaoğlu, körfeze büyük önem verdiklerini ifade etti. Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliğine giderek körfez ile ilgili ilk defa bilimsel veriler elde ettiklerini, veri sonuçlarını başta Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere bütün ilgililere sunduklarını belirten Kocaoğlu, yapılması gereken çalışmaları belirlediklerini, bu çalışmaların körfezin yaşamını sürdürmesi için gerekli olduğunu dile getirdi. 

İzmir Kuşcenneti'nde önemli çalışmalar yaptıklarını, ancak yaptığı bazı çalışmalardan dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne Çevre Orman İl Müdürlüğü tarafından 80 bin lira ceza kesildiğini ifade eden Kocaoğlu, tatlı suyla tuzlu suyun karışmaması ve dalyanın korunması için Ege Üniversitesinden gelen talep doğrultusunda deniz ile yol arasına moloz döküldüğünü anlattı. Kocaoğlu, şunları söyledi:

''İyi niyetle, samimiyetle dalyanı korumaktan sorumlu kurum tarafından bizden istenilen talebi yerine getiriyoruz. Bana sormak gereği duymamışlar, benim sonradan haberim oldu, aciliyeti olduğu için dalyana müdahale etmişler. Sonuç nedir? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilgili elemanları, sit kurul kararına uymadığı için soruşturma geçiriyor, yargılanacak, böyle yargılanmak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı için şereftir, haysiyettir. Başka olaylardan, ranttan dolayı yargılanmayalım, yolsuzluk, hırsızlık, ranttan mahkum olmayalım, ama dalyanı korumak için mahkum olalım. Bunu herkes böyle bilsin. ''

 

-VALİ KIRAÇ-


İzmir Valisi Cahit Kıraç da çevreyle ilgili sorunların önceden görülüp tedbir alınması gerektiğini, alınan tedbirleri eleştirmenin de hoş olmadığını söyledi. Belediyenin ruhsat almadan inşaat yapanları mühürlediğini hatırlatan Vali Kıraç, şunları söyledi:

''Habersiz başlamışlar, en önemli eksiklik o. Teknisyenler bilgi vermeli. Dalyan ile ilgili yapılması gereken düzenleme, alınması gereken ne kadar karar varsa yapsın deriz. Ama bu olmadan, alt seviyedeki bürokratlardan, zaman zaman iki kurum arasında bu tür gereksiz sürtüşmeler olabiliyor, buna dikkat etmek gerekir. Hukuk devletinde kaideler var. Ege Üniversitesi öneri getirmiştir, hoş görün, önerileri inceleyin, değerlendirmeye alın. 'Teknisyenler değerlendirmeye tabi tutuyor' diyemezsiniz. Bende o kanaatteyim, ama fiili durum var. Netice itibariyle yapılan güzellik için teşekkür yerine sitem etmemek lazım. Çevre İl Müdürlüğü'nün alt kademesinde, sizin alt kademenizdeki bürokratlara sesleniyorum, ön görüşmeleri iyi yapsınlar. Arkadaşları fırçalıyorsunuz buna gerek yok.''

Aziz Kocaoğlu, bunun üzerine ''Ben kimseye fırça atmadım'' diye tepki gösterdi. Vali Kıraç da kimsenin şahsına yönelik bir konuşma yapmadığını söyledi. Kocaoğlu'nun, ''Sizin konuşmanız şahsıma yönelik'' demesi üzerine Vali Kıraç, şöyle devam etti:

''Alt kademedeki bürokratlarınıza, kendi bürokratlarıma da sesleniyorum. İyi işi çıkmaz noktaya getirmeyin. Sizin elemanlarınıza da söyleyin. Bu dalyana biz sahip çıkacağız. İzmir'in geleceği körfezde, İzmir deniz şehri unvanını kaybetmemeli, kaybederse müstahdeminden teknisyenine, belediyeye, bürokratına, başkana, ben dahil herkese sorumluluk düşer, bu İzmir'e karşı olur. Öneriler getiriliyor. Oturup konuşalım, çözülmeyecek bir sorun yok. Gediz'in ıslah edilmesiyle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi her zaman diğer illere örnek gösterilecek bir çalışma yapıyor, Başkan'a buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. El birliğiyle yapmak lazım. Kurumlar arasında sorun olur, inceleme var. Sit alanına moloz dökülmemesi kurul kararı. Bu tür konulara hoşgörüyle yaklaşıp hızlandırmak lazım.''

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da binlerce yılda oluşan dalyanın tükenişe doğru hızla gittiğini ileri sürerek,  Rektör olduktan sonra sık sık Homa Dalyanı'na geldiğini, dalyanın üniversitenin sorumluluğunda olduğunu, öğrencilerin çalışmalar yaptığını belirtti.

Yılmaz, ''Birlikte çalışmalı, ortak proje üretmeliyiz. Acil tedbir almalıyız, bir tükeniş var. Bölgeyi araştırma, çalışma ve eğitim alanı olarak değerlendiriyorum. Büyük bir sorumluluğu taşıyoruz. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Bazı kuruluşlar eleştirdiler, gereksiz yere reklam ettiler, hassasiyet göstermeliyiz'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler