YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Güler son noktayı koydu
Domuz gribi nedeniyle bayram tatilinin uzayıp uzamayacağı söylentilerine İstanbul Valisi Muammer Güler son noktayı koydu...
Vali Güler son noktayı koydu
23 Kasım 2009 / 15:42 Güncelleme: 23 Kasım 2009 / 15:43

Vali Güler, İstanbul'da öğrencilerin devamsızlık oranlarının şu an için tolere edilebilir seviyede olduğunu belirtti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, yarın kutlanacak olan Öğretmenler Günü münasebetiyle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve beraberindeki öğretmenleri kabul etti. İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla valilikte olduklarını belirterek, "Eğitim camiası olarak bize gösterdiğiniz ilgiye ve liderliğinize canı gönülden teşekkür ediyoruz. Öğretmenler olarak eğitime katkılarınızın aynı şekilde devamını diliyoruz." şeklinde konuştu.

"Öğretmenler Günü'nü kutluyorum" diyerek sözlerine başlayan Vali Muammer Güler de, "Geleceğimizin teminatını, ancak iyi bir eğitim seviyesi, eğitim seviyesini de öğretmenler belirler. Öğretmenler eğitimin en önemli unsurudur. Öğretmenin iyi yetiştirilmesinden başlayarak tüm imkanların geliştirilmesi çok önemlidir. Bu anlamda önemli gayretler sarf ediliyor ancak yeterli değil." diye konuştu. İstanbul'da eğitim öğretimin önemli bir standardı yakaladığını dile getiren Güler, "Son 7 yılda İl Özel İdaresinden çok büyük bir payın eğitime ayrıldığını biliyoruz. İstanbul'da her 3 okuldan birisi son 5-6 yılda yapılan okullardan müteşekkildir. Okullarımızı yenileyip, donanımlarını geliştiriyoruz. 20 bine yakın derslik ve 900'e yakın okulun yapımını gerçekleştirdik Devlet vatandaş işbirliğinin eğitime büyük katkısı oldu. Devletin 2 okul yaptığı yerde bir okul da hayırseverler yaptı. Bu takdire değerdir." dedi.

İstanbul'da eğitim kampüsleri projesinin gündemde olduğunu ifade eden Vali Güler, çok büyük alanlarda birçok okulu kapsayan eğitim kampüsleri planladıklarını söyledi. Avrupa Yakası'nda büyük bir öğretmenevi yapmayı düşündüklerini de dile getiren Güler, "Öğretmenlerimizin hakkını ödemek mümkün değil. Burada oturmamızı sağlayan öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler ediyorum." dedi.

VALİ GÜLER: "KURBAN BAYRAMI TATİLİ UZAMAYACAK"

İstanbul Valisi Muammer Güler, basın mensuplarının "Domuz gribi nedeniyle Kurban Bayramı tatillerinin uzatılması söz konusu mu?" şeklindeki soruyu; "Arkadaşlarımız her gün devamsızlık durumlarını okul bazında, ilçe bazında ve hastalığın görüldüğü okullar bazında inceliyorlar. Şu ana kadar devamsızlık tolere edilebilir durumda. Çok sayıda domuz gribi vakasının görüldüğü okullarda bile şu anda devamsızlık belli seviyelerin altında. Takip ediyoruz ancak bazı illerde olduğu gibi İstanbul'da böyle bir uygulamaya gerek yok." şeklinde cevapladı. İstanbul'da koruma önlemlerinin sürdürülmesinin tatilden daha önemli olduğunu düşündüklerini vurgulayan Güler, "Salgın yükselme trendinde. Hasta olan çocuklar okullar ve dershanelere gönderilmesin. Hastanelere yoğun bir talep var. Yoğun bakımda tedavileri sürdürülen insanlar var." dedi.

Kurban Bayramı önlemleriyle ilgili bir soru üzerine de Güler, her türlü önlemi aldıklarını söyledi. Huzurlu bir bayram geçirilmesini temenni eden Vali Güler, "Son yıllarda çok az olmasına rağmen çevreyi kirletecek ve kötü görüntü oluşturacak uygulamalardan kaçınılsın. Son zamanlarda yaptırımların da yerine getirilmesiyle bu görüntüler çok azaldı. Kontroller sürdürülecek. Kurban kesim yerleri belirlenmiştir ve hijyen kurallarına uygun olarak kesim yapılacaktır." diye konuştu.

Ziyaretin sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Valisi Muammer Güler'e üzerinde İstanbul'a özgü figürlerin yer aldığı bir plaket verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler