YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Coş, şok iddiayı yalanladı
Vali Coş, şok iddiayı yalanladı
11 Haziran 2013 10:29
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, göstericilere müdahale sırasında köprü inşaatından düşüp ağır yaralanan Komiser Mustafa Sarı'nın şehit olmasıyla ilgili beyin cerrahının hastaneye gelmek istemediği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğuru bildirdi.

Gezi Parkı eylemleri 14. gününe gelirken, Adana'da 5 Haziran 2013 günü Miraç Kandili gecesi göstericilere müdahale sırasında köprü inşaatından düşen ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Komiser Mustafa Sarı'nın ölümüyle ilgili şok iddia ortaya atıldı.

Sarı'nın yaralandıktan sonra götürüldüğü Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde beyin cerrahı olmadığı bu nedenle Adana Devlet Hastanesi'ndeki beyin cerrahının çağrıldığı ancak doktorun "Ben gelemem siz hastayı getirin" dediği, Çukurova Dr, Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ndeki doktorun ise komiserinin risk altında olduğu için gitmesine izin vermediği iddiaları ortaya atıldı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bu iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, komiserin yaralanmasının hemen ardından bütün süreçte kendisinin bizzat orada olduğunu ifade ederek, "Yaralı komiserimizin hastaneye intikal sırasında, tomografisinin çekilmesinde, değerlendirilmesinde, yoğun bakım şartlarının gerekmesi, 3. derece yoğun bakıma ihtiyaç duyulduğu için gerekli, çalışmaların hemen yapılması için arkadaşlarımıza haber verdik. Orada hem kamu hastaneleri genel sekreteri, yardımcısı, il sağlık müdürü ve benimle beraberdi. Hatta ihtiyaç olabilir diye, bir başka beyin cerrahını dışardan profesör arkadaşımızı da davet ettik, konsültasyon yapması için. Orada o hastanede de beyin cerrahisi nöbeti de karşılıklı olarak tutuluyor. Birgün Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi, birgün Adana Devlet Hastanesi'nde beyin cerrahı oluyor. O anda Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde beyin cerrahı sırası değildi. Yoksa hasta mı gelecek konuşması geçmiş ama biz orayı zaten istemedik. Dolayısıyla profesör, Orhan Şen hocamızın isteği doğrultusunda bir üniversitemize ait yoğun bakım servisine kaldırmasını uygun gördük" dedi.

Coş, kendisi de dahil, o hastaneye gittiklerini yatışını gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Hatta Adana Devlet Hastanesi'nden gelecek beyin cerrahi o hastaneye geldi. Hep beraber mevcut durumu değerlendirdiler. Tomografiyi incelediler. Sonuçta emniyet müdürümüz görevliler sabaha kadar komiserimizi takip etti. Doktorumuzun herhangi bir sebeple gelmemesi, dolasıyla bundan dolayı vakit kaybı sonucu komiserin ölmesi söz konusu değildir. Bunun bizzat ben kendi canli şahidiyim. Bende hastanede 3 saate kadar kaldım. Komiser Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde yarım saat kaldı. Sonra doktorlar tomografi ile ameliyatlık bir durum olmadığını söyledi. Mevcut durumu itibarıyla yoğun bakım ortamında bulunması söylendiği için o ortamında bir üniversite hastanesinde yoğun bakım ünitesi sağlanarak imkan sağlandı."

Vali Coş, komiser hastanede yatarken uçak ambulansın gerekip gerekmediği bile araştırıldığının altını çizerek, "Biz burada olmazsa, Ankara, İstanbul hatta yurt dışına gönderelim dedik. Ancak doktorlar nereye gönderirseniz gönderin, ABD'ye de götürseniz yapılacak tedavi budur, biz bunu burada yapıyoruz, herhangi bir sıkıntı yok. Bu şekilde açık ve net ifade edildiği için bizde elimizden geleni yaptık ve dua ettik. O gece mübarek bir gece olduğu için dua ettik. Ayrıca gecenin feyzinden ve bereketinden yararlanarak arkadaşları duaya çağırdık. Elimizden dua etmekten başka birşey gelmiyordu. Çünkü bütün mevcut imkanlar kullanılmıştı. Yani eksik kalan birşey yoktu, bir ihmal yüzünden problem olan bir durum mevzu bahis değil. Bu bilgiler yanlış asılsız" diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler