YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali Coş: Canilerden bazıları yakalandı
Vali Coş: Canilerden bazıları yakalandı
28 Ağustos 2013 17:12
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kuyumcudan 4 kilo altın çalıp baba ve oğlunu öldüren zanlılarla ilgili açıklama yaptı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kuyumcudan 4 kilo altın çalıp baba ve oğlunu öldüren zanlılardan bir kişini Mardin'in Nusaybin ilçesinde Suriiye'ye kaçmak isterken olaydığı giydiği kıyafetle birlikte yakalandığını belirterek, "Polis 120 kamera izleyip, görgü şahitleriyle görüşerek canilerin kimliklerini belirleyip bazılarını yakaladı" dedi.

Vali Coş, 26 Ağustos 2013 günü sabah saalerinde merkez Seyhan ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi Kıbrıs Caddesi'nde bulunan bir kuyumcuya gelen 4 soyguncunun baba ve oğulu öldürüp 4 kilo altın alıp kaçmasının ardından şahısların kimliklerinin belirlendiğini ve olayı organize eden kişinin yakalandığını ifade etti. Coş, polisin olaydan sonra gece-gündüz demeden çalıştığını 120'den fazla güvenlik kamerası, 30'a yakın izin adli bakımdan incelendiğini belirterek, "Polis önce olay yerinden zanlıların kaçtığı otomobilin kime ait olduğunu belirledi. Ardından otomobili kiralayan kişiye ulaşıldı. Güvenlik kameraları da incelenerek 4 soyguncu ve bunlara yardım eden 3 kişinin ismi belirlendi. İsimler belirlendikten sonra operasyonlar yapıldı. Yıpılan operasyonda soygunculara yardım ve yataklık yapan 3 kişi gözaltına alındı. Evlere yapılan baskınlarda ise olayda kullanılan pompalı tüfek ele geçirildi" dedi.

Vali Coş, polisin soruşturmaya derinleştirmesi sonucunda soygunun 4 aydan önceden daha önce yine soygun yapan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinin öğrenildiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Polis zanlıların kaçabileceği yerlerdeki emniyet müdürlüklerini de alarma geçirdi. Bunun sonuncuda olayı planlayan kişi Mardin'in Nusaybin ilçesinde Suriye sınırında yakalandı. Bu zanlının yakalanmasıyla birlikte canilerden 1'i olayda yardım ve yataklık yapan 3 kişi olmak üzere 4 kişi yakalanmış oldu. Kimlikleri belirlenen şahısların yakalnması içinde çalışmalar devam etmektedir."

Koç, soygunu gerçekleştiren 2 eylemcinin bölücü terör örgütü PKK'nın sokak gösterilerine katılmaktan suç kaydı bulunduğunu söyledi.

Coş, soygunların önüne geçmek için vatandaşın ihbarının çok önemli olduğunu ifade ederek, vatandaşlar şüpheli bulduğu kişileri 155 ve 156'yı arayarak ihbarda bulunması gerektiğini kaydetti. Coş, kuyumcularında hırsızlık ve soygunların önüne geçmek için camlarını kalın cam ya da filmli cam yapması gerektiğini belirterek, "Bu yıl içinde 12 cam kırmak suretiyle hırsızlık, 4'de soygun olmuş. Bunlardan sadece 2 olayın failleri yakalanamamıştir. Kapkaç olaylarında da aydınlatma oranımız yüzde 60'tan fazla" diye konuştu.

Coş, olayların aydınlatılmasında güvenlik kamerasının öneminin çok büyük olduğunu vurgulayarak, "Biz daha önce işylerinin güvenlik kamerası kamerası taktırması için genelge yayınladık. Ancak buna rağmen hala taktırmayanlar var. Güvenlik kamerası taktırmak işyerinin kendi yararınadır. Bu soyguncular bir petrol istasyonunudan yakıt alıyor ancak güvenlik kamerası olmadığı için görüntü yok. Bu nedenle mutlaka güvenlik kamerası takılmalı" dedi.

Bu arada Nusaybin'de yakalanan şahsın Ç.T. olduğu, olayda baba ve oğlunu öldüren zanlının ise A.A. olduğunu öğrenildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler