YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vahit Özdemir: Enerji Kongresi Avrupa ve ABD’ye resttir
Emekli Konsolos Vahit Özdemir, İstanbul’da düzenlenen Enerji Kongresi'ni değerlendirerek, "Avrupa’nın ve ABD’nin son zamanlarda Türkiye’ye karşı hasmane tutumuna adeta deyim yerindeyse “rest” niteliğindedir" dedi.
Vahit Özdemir: Enerji Kongresi Avrupa ve ABD’ye resttir
13 Ekim 2016 / 10:52 Güncelleme: 13 Ekim 2016 / 10:54

Emekli Konsolos Vahit Özdemir, İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’ni Star Gazetesi’ne değerlendirdi. Özdemir, özetle şunları söyledi:

BATIYA CEVAP

23.Dünya Enerji Kongresinde çıkan mesaj, Avrupa’nın ve ABD’nin son zamanlarda Türkiye’ye karşı hasmane tutumuna adeta deyim yerindeyse “rest” niteliğindedir. Suriye’de PYD’ye silah verilmesi, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminde tutundukları olumsuz tavır, Türkiye’de rahatsızlık yaratıyordu. 

Bu nedenle Rusya ile imzalanan anlaşmalar Türkiye’nin elinin ne kadar güçlü olduğunu da ortaya koydu. Hava savunma sistemi ihalesine Rusya’nın da dahil edilecek olması, Batı ile yaşanan tüm sıkıntılara cevaptır.

KONGRE ÇOK BAŞARILI

Enerji Kongresi’ne Batılı ülkelerin ilgisi düşük olsa da katılımcıların, dünya enerji piyasasındaki konumuna bakıldığında ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkıyor. 

Rusya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Venezualla, enerji üretiminde çoğunluğu elinde bulunduran ülkeler. Bu anlamda ben kongreyi çok başarılı buldum. 

Türk Akımı anlaşmasının imzalanması, Akkuyu ve Sinop Nükleer Santral çalışmalarının hızlandırılması konusunda varılan mutabakat, gelecek açısından önemli mesajlar içeriyor.

NATO’DAN UZAKLAŞILMADI

Tüm bu yaşananlar geçmişte de bir dönem konuşulan “eksen kayması” tartışmalarının da ne kadar boş olduğunu gösteriyor. NATO üyesi olmak, başka ülkelerle ikili ilişkiler geliştirmesinin önünde engel teşkil etmez.  Türkiye izlediği yeni dış politikayla düşmanlarının sayısını azaltmak aynı zamanda dostlarının sayısının da artırmayı hedefliyor. 

Yaşananları bu kapsamda değerlendirmek gerekir. Rusya’ya yakınlaşmak, NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmez. Ama şu bir gerçek ki, Türkiye de eski Türkiye değil. Geliştirdiği milli politikalarla içte ve dışta daha aktif bir Türkiye var artık. 

ABD HEP ALEYHİMİZE ÇALIŞTI

Şunu da unutmamak gerekir; ABD 1964 yılında Kıbrıs’a müdahale etmemizi engelledi. 1975 yılında Türkiye’ye ağır silah ambargosu uyguladı. 1974 yılında NATO’nun askeri kanadından çıkan Yunanistan’ın tekrar geri dönmesi için veto hakkımızı engelledi. 

Şimdi de açık açık bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’yi müttefik olarak kabul ederek silahlandırıyor. Bu silahlar Türkiye’de askerimize ve sivil vatandaşlarımıza dönüyor. Doğal olarak bu durum Türkiye’de Amerika Birleşik Devletleri aleyhtarlığını artırıyor. 


STAR

 // Ömer
yaw He he bizde yedik bu sahte kabadayıılık ve kendi kendimize propaganda yapmayı.. Özellikle " ısrail gazı” diye yazan yahudi uşakları oldukça yakın bir zaman içerisinde bir yahudi tarafında nasıl aptal yerine konularak kandırıldığınızı anlayınca Bor pazarı çoktan kapanmış olacak.bazıları..zannedersiniz ki yıllardır hasret kaldıkları babasına,sahibine kavuşuyor. Yazıklar olsun...
13 Ekim 2016 13:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler