YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzun bir zaman sonra Sezerler yeniden gündemde
Uzun bir zaman sonra Sezerler yeniden gündemde
Uzun bir zaman sonra Sezerler yeniden gündemde
11 Haziran 2008 / 08:31 Güncelleme: 11 Haziran 2008 / 00:00

Ankara, dün yemekli sürpriz bir akşam buluşmasına sahne oldu. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, siyaset, yargı ve üniversite çevrelerinin tanınmış simalarıyla ASAM Başkanı eski Büyükelçi Faruk Loğoğlu'nun evinde bir araya geldi.


Görev süresinin dolmasının ardından yerleştiği Gölbaşı'ndaki evinden nadiren çıkan Sezer, yemeğe eşi Semra Sezer ile birlikte geldi. Yemeğe, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, CHP çizgisi ve solun etkili isimlerinden eski Bakan Hikmet Çetin, İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras ile Hacettepe Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Tuncalp Özgen ve eşi de katıldı.


Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğini iptal etmesiyle başlayan tartışma sürerken gerçekleşen buluşma Ankara'yı hareketlendirdi. Loğoğlu'nun Çankaya Piyade Sokak'taki evine ilk gelen Sabih Kanadoğlu oldu. Kanadoğlu, son dönemin tartışmalı konularına ilişkin yorumları Anayasa Mahkemesi'nde karşılık bulan isim. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde '367' tezini ortaya atmış, anayasa değişikliklerinin iptal edilmesi gerektiğini savunurken de 'yargının silah gibi' kullanılmasını istemişti. Bir dönem Afganistan'da NATO Kıdemli Sivil Temsilciliği görevinde de bulunan Hikmet Çetin, yemeğe gelişinde gazetecilerin sorularını "Sadece yemeğe geldik. Toplantı yok." cevabıyla geçiştirdi. Çetin, sol siyasetin önemli isimlerinden ve CHP'deki yönetime muhalif çıkışlarıyla biliniyor.


Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yemeğe eşiyle birlikte gelirken, "Memleket meselelerini mi konuşacaksınız?" şeklindeki soruyu cevapsız bıraktı. Başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğinin iptali yönünde oy kullanan 9 üyeden 8'ini Sezer atamıştı.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler