YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzun adamın arkasında 'onlar' var
Erdoğan'ın seçim kampayasına dair süreç ve sloganı belli oldu. Erdoğan'ın arkasında "Yeni Türkiye Gönüllüleri" grubu olacak.
Uzun adamın arkasında 'onlar' var
03 Temmuz 2014 / 01:11 Güncelleme: 03 Temmuz 2014 / 01:14

Erdoğan’ın seçim kampanyasında “Zengin ve özgür Türkiye” özlemine vurgu yapılacak. AK Parti kurmayları dışında bireysel olarak Başbakan’a destek vermek isteyen kişilerden “Yeni Türkiye Gönüllüleri” grubu oluşturulacak.  Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüteceği seçim kampanyasının detayları da netleşmeye başladı. Kampanyanın merkezine “Zengin ve özgür Türkiye” düşüncesi oturtulacak.

İki ilde seçim merkezi

Kampayada fikir, lojistik, strateji belirleme görevlerini AK Parti içinden Ömer Çelik, Yalçın Akdoğan, Binali Yıldırım, Mustafa Şentop, Mahir Ünal, Süleyman Soylu ve Arter Ajans Başkanı Erol Olçak üstlenecek. Ankara Çankaya’da Erdoğan’a ait bağımsız bir Seçim Koordinasyon Merkezi ve İstanbul’da Sütlüce’de bir seçim koordinasyon Merkezi olacak.

Yurtdışı ziyaretler olacak

Kampanya süresince 45 miting yapılacak. Başbakan Erdoğan, kampanyayı tek başına yürütmeyecek. AK Parti dışında Erdoğan’ı destekleyen sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar, yerel unsurlar da kampanyaya dahil olacak. Yurtdışında ise Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda Belçika, İngiltere ve Lefkoşa’ya ziyaretler yapılacak.

Gençler destek veriyor

Kampanyanın ana fikri ise, “Zengin ve özgür Türkiye” olacak ve Başbakan Erdoğan’ın yeni dönemde Türkiye’nin daha hızlı güçlenmesi için çalışacağına vurgu yapılacak. Mitinglerde, “Daha özgür ve daha zengin bir Türkiye Türkiyenin gücüne güç katalım” çağrısı yapılacak. Parti dışındaki Erdoğan’ı bireysel olarak destekleyen kişilerden “Erdoğan Gönüllüleri” grubu oluşturulacak. Kadın ve gençlerden oluşan bu grup “Yeni Türkiye Gönüllüleri” olarak da adlandırılıyor.

Manifesto 10 Temmuz’da

10 Temmuz’da Köşk manifestosu açıklanacak. Adaylığın açıklandığı toplantıda partililere seslenen Erdoğan, Köşk manifestosunu ise sivil toplum kuruluşları ve halka açıklayacak. 50 sayfadan oluşan manifestoda Erdoğan’ı da bağlayan temel felsefe aktarılacak.

Çatışma değil çalışma

Kampanyanın ana temalarından birisini de “Büyük Türkiye’nin lideri”, “Büyük uzun bir yol var önümüzde. Bu yolun önemli bir kısmı aşıldı, öbür kısmını da devam ediyorum. Yolumdan dönmem. Türkiye’nin büyük yolculuğunda lider olmaya talibim” oluşturacak.

Türkiye’nin lideri teması

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceğine ilişkin yasal düzenlemenin ardından bazı yazarlar tarafından Cumhurbaşkanı adaylarının seçim çalışmalarını nasıl yapacakları tartışılmıştı. Bazıları ise bu durumu “en iyi ben imzayı atarım” diye adeta ti’ye almıştı. Başbakan Erdoğan seçim kampanyasında çok güçlü bir şekilde önceki gün yaptığı konuşmada bunun yanıtını verdi. Seçim sürecinde de seçim logosundaki vurguda yapıldığı gibi, uzun yolculuğunda Türkiye’nin lideri temasını kullanacak.

Seçilmişlerin uyumu

Başbakan Erdoğan, seçim süreci boyunca ekonomiden, Çözüm sürecine, AB’ye tam üyeliğe kadar yürütmenin gücünü yükseltecek bir sinerjinin yakalanması üzerinde duracak.

2023 vizyonu gerçekleşirken Türkiye’ye liderlik yapmaya talip olduğunu anlatacak olan Erdoğan, “Bu seçimler eski Türkiye’den kurtulma, yeni Türkiye yolculuğudur” vurgusu yaparak seçmenlerden “Yeni Türkiye vizyonuna” oy isteyecek. Erdoğan, adaylığının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada dile getirdiği “halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı ile halk tarafından seçilmiş Başbakan Türkiye’yi uçurur” metaforunu da kullanacak. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ile Başbakanın çatışacağı tezini çürüterek, bu durumun Türkiye demokrasisini daha da güçlendireceğinin üzerinde duracak.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler