YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzmanlardan tatil uyarısı
Uzmanlardan tatil uyarısı
17 Haziran 2012 14:48
Uzmanlar, tüketicileri bütçelerine uygun tatil yapmaları, bankaların sunduğu tatil kredilerindeki dosya masrafları ve faiz oranlarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Okulların tatil edilmesi ve turizm sektörünün canlanmasıyla, bankalar da tüketicilere çeşitli tatil kredileri sunuyor. Tatil kredilerinde aylık faizler çeşitli oranlarda değişiklik gösteriyor. Uzmanlar, tüketicileri faizlerin düşüklüğüne aldanmadan, kredilerin aylık maliyetine, dosya masrafına, vergi ve sigorta bedeline dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, tüketicilerin tatil kampanyalarına yönelik krediler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, okulların tatile girmesiyle bankaların tatil kredilerini pazarlamaya başladığını söyledi.

''60 aya varan vadelerle tüketicilere kredi paketleri sunuyorlar'' diyen Kaya,  bazı bankaların kredileri düşük faizle vererek dosya masrafını yüksek tuttuğunu, bazılarının da dosya masraf almayarak faizleri yükselttiğini bildirdi.

Kaya, her insanın tatil yapmaya ihtiyaç duyacağına dikkati çekerek, bütçe dahilinde tatil yapılması gerektiğini söyledi.

Tüketicilerin imkanları ölçüsünde tatile gitmeleri gerektiğini savunan Kaya, ''Tatilin bütçe dahilinde yapılması lazım. Tüketiciler, bütçeleri fırsat veriyorsa tatil yapmalıdır. Başkasının parasıyla yurt dışına tatile gitmek tüketiciler için uygun değil. Bilinçli tüketici, bu yolu tercih etmemelidir'' diye konuştu.

Kaya, Türkiye'de bankalara olan kredi borcunun her yıl yüzde 50 oranında arttığını ileri sürerek, ödenmeyen borç miktarının da her geçen gün arttığını dile getirdi.

Tüketicileri kredi kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyaran Kaya, şöyle devam etti:

''Tüketiciler, kredi paketlerini alarak 5 günlük tatil için 5 yıllık köleliği kabul ediyor, buna değmez. 5 günlük tatil için 5 yıl boyunca bankalara çalışmanın hiçbir anlamı yok bence. Bu dönemde bir kriz ve ekonomik daralma beklentisi var. Herkes işini kaybedebilecek durumdayken, kredi borcu oluşturmak asla kabul edilemez.''


-''Çocuklar, baskı unsuru olarak kullanılıyor''-


Bankaların reklamlarında çocukları kullandığını öne süren Kaya, aile büyüklerinin kredi kullanmaya zorlandığını iddia etti.

Kaya, ailenin tüm bireylerine önemli görevler düştüğünü vurgulayarak, ''Ailenin babası bütçesini düşünecektir elbette ama ailenin diğer bireylerine de bu konuda büyük görevler düşüyor. Özellikle çocuklar bu konuda daha bilinçli olmalı. Tatil yapmak için babalarını zorlamamalıdır. Çünkü, bugün bankaların icrası geldiğinde en büyük üzüntüyü de çocuklar yaşayacaktır'' ifadelerini kullandı.

Çocukların, kredi konusunda eğitilmeleri gerektiğini anlatan Kaya, ''Özellikle çocuklar, tatil reklamlarında baskı unsuru olarak kullanılıyor. Bankaların kredi saldırılarına asla boyun eğmemeliyiz. Yani yurt dışına gitmektense memlekete gidelim'' şeklinde konuştu.


-''Bankanın borcunu ödemek için 5 yıl çırpınacağız''-


Kaya, bankaların çok sayıda kampanyayı tüketicinin kullanımına sunduğuna işaret ederek, kampanyaların tüketicilerin yararını gözetmediğini ileri sürdü.

Tüketicilere uygun fiyatlarda tatil yapmalarını öneren Kaya, ''Tüketicilerimizin kısa süreli eğlenceler için bankanın kredi pazarlama arzusuna yenik ve esir düşmemeleri gerekir. Bankalar elbette kredi pazarlayıp fazla para kazanmak isteyecektir. Tüketiciler, bu oyuna gelmemelidir. Asla, onların taleplerine olumlu cevap vermemeliyiz. Kredi kullanarak konut alabilirsiniz. En azından elinizde bir şey olur ama tatile gitmek mantıksızdır. Çünkü elinize geçen bir şey yok. 5 gün boyunca havaya üflüyoruz geleceğimizi. Sırf o bankanın borcunu ödemek için 5 yıl çırpınacağız. Bu yüzden sağlıklı düşünmemiz gerekmektedir'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler