YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzmanlardan kritik uyarı
Uzmanlardan kritik uyarı
21 Haziran 2011 11:54
Okyanusların, iklim değişimi ve aşırı avlanma gibi insanlardan kaynaklı nedenlerle "tükenme aşamasına" doğru gittiği bildirildi.

İngiliz basınında çıkan haberlerde, deniz uzmanlarından oluşan bir uluslararası kurulun ön raporunda, dünyadaki denizlerin durumunun tahmin edilenden çok daha hızlı kötüleştiği belirtildi.

Oxford Üniversitesindeki toplantıda bir araya gelen uzmanlar, mercan kayalıkları gibi tüm deniz ekosisteminin bir kuşak içinde kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

Halihazırda balık stoklarının azaldığı ve bunun hem gıda fiyatlarının yükselmesi hem de bazı bölgelerde açlık sorununa yol açabileceği belirtildi.

Uzmanlar, atmosfere salınan karbondioksit miktarındaki artışın okyanuslardaki ısıyı yükselttiğini, bunun yosunların çoğalmasına yol açtığını, böylece oksijen azalırken sudaki asitliğin arttığını belirtti.

Uluslararası Okyanusların Durumu Programı'ndan Dr. Alex Rogers, türlerin yok olmasına göz yumulursa, gelecek kuşağın zarar göreceğini söyledi. Rogers, durumun çok ciddi olduğunu ve hemen önlem alınması gerektiğini belirtti.

Deniz uzmanları, karbon emisyonlarının azaltılması, aşırı avlanmanın önlenmesi, denizlerde koruma bölgeleri oluşturulması ve kirliliğin azaltılması gibi bir dizi acil tedbir alınması çağrısında bulundu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler