YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzmanlar açıkladı: İsrail saldırılarının 3 amacı var!
Uzmanlar İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıların 3 ana amacı olduğunu belirtti: Askeri gücünü kanıtlamak, Gazze'deki altyapıyı yıkarak Hamas hükümetini güçsüz düşürmek ve bölgedeki grupların ulusal birlik adımına engel olmak!
Uzmanlar açıkladı: İsrail saldırılarının 3 amacı var!
19 Temmuz 2014 / 11:25 Güncelleme: 19 Temmuz 2014 / 11:31

Batı Şeria'da Yahudi üç yerleşimcinin kaçırılarak öldürülmesiyle son dönemde arkasında ciddi bir kamuoyu baskısı bulan İsrail'in son 8 yılda Gazze ve civarında Hamas'a yönelik düzenlediği kısa ya da uzun çaplı askeri operasyonlarının sonuçlarının askeri anlamda yeni zafiyetlerinin yanı sıra Hamas'ın İsrail'in neredeyse her köşesini vurabilecek bir kapasitesi olduğunu ortaya koyduğu ifade ediliyor. Bunun, çatışmaların doğasını etkileyecek bir olgu olduğuna vurgu yapılıyor.

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen, yaptığı açıklamada, "Bölgedeki çatışmalardan asıl zarar görenler artık Filistinliler değil" diyerek, İsrail'in daha önceki operasyonlarıyla karşılaştırıldığında uygulamaya koyduğu "Demir Kubbe" savunma sisteminin önceki döneme göre daha az işe yaradığının görüldüğünü vurguladı. Erkmen'e göre, bu durum uluslararası camiada askeri gücüyle bilinen ve bu nedenle "başarısız" yorumlarına hedef olmaktan korkan İsrail yönetiminin bir bakıma daha da hırslanmasına neden oluyor.

İsrail'in her operasyonunun belirsizlikle sonuçlandığını ifade eden Erkmen, bu belirsizliğin iç kamuoyunda siyasetçiler tarafından "bir an önce bunun üstesinden gelinmeli" baskısını beraberinde getirdiğini dile getirdi. 

Avrupa ülkeleri ve ABD'nin yaşananlara bakışı, ikili ilişkileri riske atmayacak şekilde eleştiri ve kınamadan ibaret bulunuyor. Batı, "Filistinliler için" İsrail ile ilişkilerini kökten değiştirecek bir şey yapmaya niyetli görünmüyor. Uzmanlara göre, bu durumu değiştirecek tek şey "jeopolitik çıkarların değişmesi." 

Erkmen, bunu "Önde gelen bazı devletlerin İsrail ile enerji, güvenlik gibi ilişkilerini değiştirecek birtakım şeyler gerekiyor. Bunlarda değişiklik olmadan Filistin konusunda çok önemli bir değişiklik olmasını beklememek lazım" şeklinde açıklıyor.

İsrail yönetimi, her ne kadar son saldırılarının gerekçesi olarak 3 Yahudi yerleşimcinin kaçırılarak öldürülmesini gösterse de saldırılarını Filistin'de birlik hükümetinin kurulmasının ardından başlatması dikkati çekiyor. İsrail'in, Filistin'de ulusal birliğe destek veren ülkelerin fikrini değiştirerek desteklerini çekmeyi sağlamak için kaçırma olayını bahane gösterdiği belirtiliyor. 

ASAM Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akif Kireççi, İsrail'in en somut amacının Yaser Arafat'tan sonra ilk defa kurulabilen birlik hükümetinin sarsıntıya uğraması olduğunu vurguladı. 

İsrail'in, Gazze'ye 14 Kasım 2012'de başlattığı ve 8 gün süren bombardımanda İçişleri Bakanlığı binası, Hamas merkez binası, Kudüs Hastanesi, Gazze Stadyumu ve okulların da dahil olduğu pek çok bina ile bölgedeki altyapı ağır hasar görmüş veya tamamen yıkılmıştı. İsrail, operasyonun hedefini "Hamas'ın komuta ve kontrol ağına ve altyapısına ağır zarar vermek" olarak açıklamıştı.

Operasyonlarında özellikle altyapıları hedef alan İsrail, bu tavrıyla Hamas'ın yönetimini güçleştirmeyi ve dolaylı olarak bölgedeki fikir ayrılıklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Varılacak bu nokta da dolaylı olarak Filistin'de ulusal birlik yapısını önleyerek, İsrail'in amaçlarına hizmet etmiş oluyor.

İki devletli çözüm önerisini İsrail'in zaten istemediğini hatırlatan Kireççi, Gazze açıklarındaki doğal gaz rezervlerine ilişkin İsrail'in planları olduğunu vurguladı. Batı'nın İsrail ile ilişkilerinin boyutunun oldukça açık olduğunu ifade eden Kireççi, "Aynı devletler Suriye'de de olanlara seyirci kaldı. Ölüm Müslümanlara olunca fark etmiyor" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler