YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzmanlar açıkladı: 40 - 50 dakikaları vardı
Uzmanlar, madende mahsur kalan madencilerin canlı olarak kurtarılmasının mümkün olduğunu açıkladı.
Uzmanlar açıkladı: 40 - 50 dakikaları vardı
14 Mayıs 2014 / 07:50 Güncelleme: 14 Mayıs 2014 / 07:57

Prof. Bahtiyar Ünver, "Madendeki tüm işçilerin maskerinin olduğunu biliyoruz, hepsi bu maskeleri kullanmayı da biliyorlardı" dedi.

Ünver şöyle devam etti:  

"Maskeler, madende duman olması halinde bile işçilere kaçmaları için gereken 40-50 dakikalık zaman kazandırmıştır. Madenin, kilometrelerce uzayan bir ağ şeklinde olduğunu düşünürseniz, içerİde hava alınabilecek güvenli bölgeler olması mümkün. Dolayısıyla işçiler, maskeler aracılığıyla bu 40-50 dakikalık süre içinde nefes alabilecekleri güvenli bölgelere kaçmış olabilirler. Bu mümkün."

"Az kayıpla atlatmak mümküm"

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. A. Ekrem Yüce ise madende bir yangın durumunda, yangının söndürülmesi amacıyla yangın çıkan bölgenin çıkış noktalarının kapatılarak hava girişinin engellenmesi gerektiğini ancak yangın bölgesi dışındaki madencilerin havalandırmaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Yüce,  "Önemli olan bu havalandırma yapılan yerin yangın bölgesiyle irtibatının kesilmiş olmasıdır. Çalışma alanlarının haritaları ve bilgileri şirkette muhakkak vardır ve yukarıda anbean takip edilir. Yangın dışı bölgeye havalandırma sağlamak ve yangın olan bölgenin havalandırma bağlantısını kesmek önemlidir. Bu uygulama doğru şekilde tatbik edilirse, en az kayıplarla bu kazayı atlatmak mümkündür" diye konuştu.

"Maskeleri varsa çıkabilirler"

ODTÜ Maden Mühendisliği'nden Prof. Dr. Tevfik Güyagüler de yeraltına giren her işçinin karbonmonoksit maskesini yanında taşıması gerektiğini belirterek, "Trafo patladı, duman oluştu, kısmi yangın oldu. Karbondioksit ve karbonmonoksit gazı çıkar. İşçilerin mevzuatlarda belirtildiği gibi maskeleri varsa bunları takar plan üzerinde rota uygunsa yürüyerek dışarı çıkabilirler" diye konuştu.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler