YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzman uyarısı: Vatandaş kandırılıyor!
Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dr. Dursun Bostancı, antibakteriyel sıvı sabun ve ıslak mendillerin kesinlikle virüslere karşı etkisinin olmadığını söyledi.
Uzman uyarısı: Vatandaş kandırılıyor!
31 Ekim 2009 / 12:51 Güncelleme: 31 Ekim 2009 / 12:51

Bostancı, halkın bu konuda kandırıldığını belirterek, "Bakteri ayrı, virüs ayrı bir şey. Domuz gribine bakteri değil, virüs sebep oluyor. Bu ayrım iyice anlatılmalıdır." dedi.

Bostancı Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, piyasada domuz gribine karşı antibakteriyel sıvı sabun, ıslak mendil şeklinde ürünler satıldığını ve bu ürünlerin büyük bir rağbet gördüğünü belirterek, bu tablonun üzücü olduğunu kaydetti.

Sıvı sabun ve ıslak mendillerin sadece temizlik görevi gördüğünü ve virüsü öldürmeyeceğini vurgulayan Bostancı, " Herhangi bir sabun ve sıradan ıslak mendiller de temizlik görevi görür. Sıvı sabun ve ıslak mendiller virüslere karşı etkili değildir. Virüsü öldürecek sıvı sabun ve mendil yok. Sadece yıkandığı ve silindiği zaman eli temizler. Üzerinde antibakteriyel yazan hiçbir sabun ve mendil virüsü yok etmez. Zaten bakteri ayrı virüs ayrı. Bunun bir kez daha altını çiziyorum." uyarısında bulundu.

Bakterileri antibiyotikle tedavi etmenin mümkün olduğunu, ancak domuz gribi virüsünü yok edecek bir ilaç bulunmadığını anlatan Bostancı, "Bu sebeple virüslere karşı aşı kullanılıyor. Önemli olan hastalanmamak ya da en hafif bir şekilde hastalığı yenmek. Zaten grip tedavileri daha çok hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yöneliktir." bilgisini verdi.

SIVI SABUN YERİNE SIVI DETARJAN SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR


Sıvı sabuna olan talebin yetiştirilmemesi sebebiyle, bulaşık ve temizlikte kullanılan diğer sıvı deterjanlarında el ve yüz yıkamada kullanılmaya başladığına dikkat çeken Bostancı, "Bir çok yerde sıvı sabun yerine sıvı deterjan kullanıldığına şahit oldum. İkisine de sıvı gözüyle bakılıyor. Bu bakış açısı çok yanlış. Sıvı sabun cilde zarar vermez. Ancak sıvı deterjan kesinlikle el ve yüze sürülmemeli. Çok ciddi deri ve çeşitli hastalıklarına sebep olabilir." diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler