YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üzeyir Garih dosyası yeniden açıldı
Üzeyir Garih dosyası yeniden açıldı
21 Mayıs 2014 16:14
2001 yılında öldürülen Üzeyir Garih'in ailesi, cinayete ilişkin bilgilerine başvurulmak üzere terör savcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

2001 yılında öldürülen Üzeyir Garih'in ailesi, cinayete ilişkin bilgilerine başvurulmak üzere terör savcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

17 Aralık operasyonunda imzası olanan Savcı Muammer Akkaş, dosyada ilerleme kaydememişti. 25 Ağustos 2001'de Eyüp Sultan Mezarlığı'nda on yerinden bıçaklanarak öldürülen işadamı Üzeyir Garih'le ilgili dosya, arkadaşı Doğan Kasadoğlu'nun şikayeti üzerine yeniden ele alınıyor.

Savcılık cinayetin ardından 13 yıl geçmesine rağmen savcılar tarafından ifadesi alınmayan Garih ailesini ifadeye davet etti.  Terör savcılığı, Garih'in eşi Lili Garih, oğlu İzzet Garih ile kızı Dalya Herzikowitz'e ifade için davetiye gönderdi.

Tanık sıfatıyla dinlemek isteyen savcılık, aileye cinayete ilişkin sorular soracak. Üzeyir Garih'in herhangi bir tehdit alıp almadığını, Garih'in özellikle iş hayatında dikkatlerini çeken bir değişiklik olup olmadığı sorusuna yanıt arayacak. 

Suç duyurusu ile soruşturma yeniden başladı

Al Jazeera'dan Selahattin Günday'ın haberine göre; Garih o dönem askerliğini yapan Yener Yermez tarafından öldürülmüştü. Yermez, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı. Rafa kaldırılan cinayet dosyası, Alarko Holding'in eski İthalat Koordinatörü ve öldürülen Üzeyir Garih'in arkadaşı işadamı Doğan Kasadolu'nun şikayeti ile yeniden ele alındı. Kasadolu, özel yetkili savcılık döneminde dilekçe vererek cinayetin 'örgüt kapsamında' yeniden araştırılmasını talep etti. Şikayet dilekçesi ile birlikte açılan soruşturma önce savcı Cihan Kansız, ardından da Muammer Akkaş tarafından yürütüldü. Ancak soruşturma dosyasında herhangi bir işlem yapılmadı.

Ergenekon savcıları da soruşturdu

Ergenekon soruşturması kapsamında Yermez'in Ocak 2009'da yeniden ifadesi alındı. Cezaevinden getirilen Yermez, Ergenekon savcılarına ifade verdi. Ancak Garih cinayeti ile Ergenekon soruşturması arasında bir bağlantı kurulamadı.

Terör Savcılığı, Ağır Ceza Mahkemesi'nden cinayet dosyasını istedi

Özel ve TMK 10. Madde ile yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından soruşturma dosyaları 'terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosu'na devredildi. Savcılığın ilk ele aldığı dosyalardan biri Garih Cinayeti dosyası oldu. Soruşturma savcısı, ilk olarak Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde cinayet ile ilgili görülen dava dosyasını istedi. Savcılık, bu dava dosyasında yapılan çalışmaları inceleyecek. 

Garih'in torunu tehdit edildi mi?

Ailenin cinayet sanığı Yener Yermez ile ilgili önceden bilgi sahibi olup olmadığını soracak olan savcılık, Garih'in ölümünden sonra ailenin tehdit edildiği yönündeki iddialara da yanıt arayacak. Garih'in arkadaşı Kasadolu'nun savcılığa verdiği bilgiye göre; Üzeyir Garih'in öldürülmesini ailesinin haber almasının hemen sonrasında kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli birkaç kişiden oluşan bir ekip evlerine gelerek Garih'in torunu Tal Herzigoviç'e kelepçe takıp arabayla götürdü.

Daha sonra aileye bir telefon açılarak 'cinayetin üstüne gidilirse, cinayetin Tal Herzigoviç'in üzerine yıkılacağı' söylendi. Savcılık, Garih ailesine torun Tal Herzigoviç ile ilgili tehdit iddiasının doğru olup olmadığını da soracak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler