YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzanlar'ın davasında gelişme
Uzanlar'ın davasında gelişme
01 Ekim 2010 20:15
Uzanlar'ın 'kara para aklama' davasında yeni gelişme.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesinden gelen Cem, Kemal ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu 25 sanıklı dava dosyası hakkında görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, dosyayı uyuşmazlığın çözümü için Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderdi. 

Alınan bilgiye göre, özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesinin, ''kara para aklama'' suçunun örgüt faaliyeti kapsamında işlenip işlenmediğinin değerlendirilmesi için ''görevsizlik'' kararı vererek gönderdiği dosya üzerindeki incelemesini tamamladı.

Dosyaya ilişkin ''görevsizlik'' kararı veren mahkeme heyeti, dosyanın iki mahkeme arasındaki uyuşmazlık sorununun giderilmesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderilmesine hükmetti.

Dosyanın, daireye gönderildiği belirtildi.


-DAVANIN GEÇMİŞİ-


Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği ''görevsizlik'' kararında, Cem Uzan, Kemal Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Ayşegül Uzan ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 25 sanık hakkında, ''suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama'' suçundan cezalandırılmaları amacıyla kamu davası açıldığı belirtilmişti.

Şikayetçi ile İmar Bankası vekillerinin, ''Bankacılık Kanununa muhalefet etmek'' suçundan açılan davalar ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle dava dosyasının İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep ettikleri bildirilen kararda, görüşü sorulan savcının ise ''kara para aklama'' suçunun Uzan ailesi mensupları tarafından kurulmuş olan suç örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlendiğini, dosyanın özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmesi gerektiğini ifade ettiği aktarılmıştı.

Bu sanıklar hakkında İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesince ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak'' suçlarından verilmiş mahkumiyet kararı olduğu kaydedilen kararda, sanıkların eylemlerinin, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama suçu kapsamında olup olmadığının değerlendirilerek, delillerin takdiri ve yüklenen suçun bu şekliyle yargılamasının yapılması için ''görevsizlik'' kararı verildiği ifade edilmişti.

Kararda, sanıklar hakkında yargılamanın yapılması için dosyanın özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderildiği bildirilmişti.

Dosya, 15 Eylül 2010'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilmişti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler