YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzan'a mahkemeden kötü haber...
Cem Uzan'a mahkemeden bir kötü haber daha geldi... Cem Uzan ile Alara Uzan arasındaki “çocuk kaçırma” davası, karara bağlandı... Uzan artık çocuklarıyla bundan sonra sadece ‘webcam’dan görüşecek
Uzan'a mahkemeden kötü haber...
08 Nisan 2011 / 08:07 Güncelleme: 08 Nisan 2011 / 08:10

Fransa’ya iltica talebinde bulunan firari işadamı Cem Uzan ile Alara Uzan arasındaki “çocuk kaçırma” davası, 2010 yılının Aralık ayında görülen altıncı duruşmada karara bağlandı.

Sarıyer Aile Mahkemesi’nde görülen duruşmada, son sözleri sorulan taraflardan davacı Cem Uzan’ın avukatı Şaylan Çığgın, “Biz, davamızı Lahey Sözleşmesi ve 5717 sayılı ‘Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yön ve Kapsamına Dair Kanun’a göre açtık.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, altına imza koyduğu sözleşmelere uymakla yükümlüdür. Bu şartlara rağmen çocukların iadesinin sağlanmaması durumunda, Türkiye Cumhuriyeti devleti, dışarıda zor durumda kalabilecektir. Bu kapsamda, çocukların Fransa’ya iadelerine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi. Alara Uzan’ın avukatı Ali Oğuz ise “Bugüne kadar olan yargılama süreci, toplanan belgeler ve tanık anlatımları, davacı tarafın davasını ispat edemediğini göstermektedir” diyerek, Cem Uzan’ın açtığı davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme, Cem Uzan’ın, gerekli malzeme ve erişim işlemlerini sağlamakla yükümlü kıldığı Cem Uzan’ın, belirlenen yasal gün ve saatler içerisinde, çocukları ile internet üzerinden “sesli ve görüntülü iletişim” kurmasına hükmetti.

AİHM yolu göründü!

Karara itiraz eden Cem Uzan, temyiz istemiyle Yargıtay’a gitti. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Cem Uzan’a beklediği müjdeyi vermedi. Cem Uzan’ın, kararın düzeltilmesi istemiyle yeniden Yargıtay’a gitme hakkı bulunuyor. Cem Uzan’ın, tüm iç hukuk yolları tükendikten sonra, kararın aleyhine çıkması durumunda söz konusu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıması bekleniyor. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler