YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyuşturucu kadar tehlikeli
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Bilgisayar, insanlarda belki de uyuşturucu kadar tehlikeli bağımlılık yaratmaya başladı'' dedi.
Uyuşturucu kadar tehlikeli
06 Nisan 2012 / 13:01 Güncelleme: 06 Nisan 2012 / 13:06

Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı, Marmara Üniversitesi, Ümraniye Belediyesi ile Kültür Toplum ve Aile Derneği işbirliğiyle Cevahir Otel'de düzenlenen ''1. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi''nin açılışında yaptığı konuşmada, teknolojinin her gün değiştiğini belirtti.

Teknolojinin sadece değişmediğini, aynı zamanda teknolojinin değişim hızının da değiştiğini aktaran Dinçer, insanların bu yapı içerisinde her gün yeni bir şeyler öğrenmek zorunda kaldığını bildirdi.

İnsanların her gün öğrendiği pek çok şeyi unutmak zorunda ya da değiştirmek zorunda kaldığını ifade eden Dinçer, şunları söyledi:

''Özellikle uzmanların yaptığı son tasniflerde, iletişim ve bilişim teknolojilerinin 5. dalgası olarak tanımlanan sosyal medya ilişkiler ağı gerçekten bütün dünya ülkelerinin yaşam biçimlerini etkileyecek bir sonuç doğurmaya başladı. Bugün aşağı yukarı bütün dünyada bir günde yaklaşık 250 milyar mail dolaştığı tahmin ediliyor. Yine şu anda canlı olarak 350 milyondan fazla web sitesi yayın yapıyor. 2 milyardan fazla insan da internet kullanıyor. Sosyal medya ağları öyle etki yapmaya başladı ki; artık yaşam biçimlerimiz genel anlamıyla değişmeye başladı. Eskiden insanlar birbirleriyle tanışıyorlar, sonra birbirini tanıyorlardı. Şimdi artık insanlar birbirlerini tanıyorlar, sonra fırsat bulursa tanışıyorlar. Bu giderek insanların birbirlerini tanımasında, komşuluk ilişkilerinde farklılık yaratmaya başladı. Kullanımın ortaya çıkardığı bu durum, beraberinde birçok sorunu da ortaya çıkarmaya başladı.''

Dinçer, çocukların artık dışarıda sek sek ya da futbol oynamadığını, bilgisayarın başında futbol ve oyunlar oynadığını belirtti.

''İnsanların eğitim için okullara gitme ihtiyacını daha az hissetmeye başladığını'' aktaran Dinçer, insanların film seyretmek için sinemaya gitmeyi tercih etmediğini vurguladı.


-''Sadece bağımlılıktan ibaret bir sorunla karşı karşıya değiliz''-


Bilgisayar kullanıma bağlı pek çok hastalığın çıktığını ifade eden Dinçer, şunları kaydetti:

''Bilgisayar, insanlarda belki de uyuşturucu kadar tehlikeli bağımlılık yaratmaya başladı. Dün web sitelerdeki haberleri gördünüz mü  Bir kadın oyun oynarken çocuk doğurdu ve sonra onu poşete koyup çöpe attı, geri döndü oyun oynamaya devam etti. Almanya'da bir kadın kendine oyun oynama fırsatı vermediği için 2 çocuğunu boğdu, sonra oyun oynamaya devam etti. Güney Kore'de 50 saat hiç yerinden kalkmadan oyun oynayan çocuk, yerinden kalktığı zaman düştü ve öldü. Bunun gibi hadiseleri çoğaltabilirsiniz. Bu bağımlılığın ortaya çıkardığı sorun, ulusal düzeyde tartışılması gereken bir sorun. Aslında sadece bağımlılıktan ibaret bir sorunla karşı karşıya değiliz. Aynı zamanda sanal kumarlar, sanal cinsellik tutkusuyla alakalı sorunlar ve buna bağlı pek çok meseleyi biz tartışmak durumundayız.''

''Teknoloji faydalı mı ya da değil mi '' konusunun tartışılmasının doğru olmadığını belirten Dinçer, ''Çünkü böyle bir tartışma çok sığ ve anlamsız bir tartışma olur. Ancak teknolojiyi bilinçli kullanmanın, teknolojinin faydalarından yararlanmanın ama mahsurlarını ortadan kaldırmanın da çarelerini birlikte üretmek zorundayız. Biz bakanlık olarak bilişim teknolojileri ve onların kullanımıyla ilgili ciddi yatırımlar yaptık. Yine 2002 yılından bu yana, başlangıçta yok denecek kadar az olan bilgisayar kullanımını ve bilgisayar laboratuvarlarının hem formunu değiştirerek, hem de kullanımını arttırarak ciddi boyutlara getirdik'' dedi.

Bugün bütün okullarda bilişim teknolojileri sınıfı bulunduğunu kaydeden Dinçer, bu sınıfları yeni aldıkları tedbirlerle ''Okul hayat olsun'' projesini velilerin de hizmetine sunduklarını bildirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler