YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üye ülkeler süreci kolaylaştırmalı
Avrupa Birliği'ne üye ülkeler vize sürecini kolaylaştırmalı
Üye ülkeler süreci kolaylaştırmalı
19 Kasım 2011 / 08:02 Güncelleme: 19 Kasım 2011 / 08:04
AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, 'Türkiye-AB: Ortak Çıkarların Yeniden Değerlendirilmesi' isimli konferansta yaptığı konuşmada, ilişkilerin geliştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Türkiye'nin ticaretinin yaklaşık yüzde 46'sının Avrupa ile olduğuna işaret eden Füle, AB ve Türk mallarını ayırmanın neredeyse imkânsız olduğunu ifade etti. Vize konusunda ise üye devletlerin kısa vadeli tedbirleri uygulaması ve bu sürecin kolaylaştırılmasını istediklerini kaydetti. AB'den yaklaşık 40 bin öğrencinin Türkiye'ye geldiğini anlatan Füle, AB ile ortak paydaları tartışmak için pek çok sebep olduğunun altını çizdi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Kon-federasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği 'Türkiye-AB: Ortak Çıkarların Yeniden Değerlendirilmesi' adlı konferansta, Avrupalı yetkililer, Türkiye'nin üyeliğinin önemine dikkat çekti. AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Türkiye'nin Avrupa ülkelerine yönelik 'terörle işbirliği' taleplerini değerlendirdi. Füle, AB'nin terörizmle mücadelede Türkiye ile ortaklığını artırmak istediğini kaydetti. Terörizmin nerede olursa olsun aynı yüze sahip olduğunun altını çizen Füle, PKK'nın Avrupa'da da terör kapsamında yer almakta olduğunu söyledi. Füle, anayasa reformu konusunda Türkiye'nin önünde tarihî bir fırsat olduğunu, bireylerin özgürlüklerinin göz önünde tutulması gerektiğini kaydetti. Füle, AB Komisyonu'nun yeni genişleme paketinin ele aldığı bazı konulara da değinerek, ifade özgürlüğüne demokratikleşme sürecinde daha fazla ihtiyaç duyulacağını vurguladı. 2010 Haziran'ından beri AB ile herhangi bir müzakere faslı açılmadığına işaret eden Füle, Türkiye'nin haksız yere faslın durdurulduğu görüşünde olduğunu ifade etti. Türkiye-AB ilişkilerinin temel değerlerinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Füle, "Üye devletlerin kısa vadeli tedbirleri uygulaması ve vize sürecinin kolaylaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. İş dünyasının vizeyle ilgili sabırsız olduğunu biliyorum." şeklinde konuştu. Füle, AB'nin Türkiye ile son derece yakın ilişkiler içerisinde bulunduğunu, Türkiye ticaretinin yaklaşık yüzde 46'sının Birlik ile olduğunu ve AB ve Türk mallarını ayırmanın neredeyse imkânsız olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisi, birçok AB ülkesinden iyi durumda

AB'nin Ticaretten Sorumlu Komiseri Karel De Gucht da, Türkiye'nin büyüyen pazarının getirdiği fırsatların AB için gittikçe daha büyük potansiyel haline geldiğini söyledi. Birliğin Türkiye'ye yaptığı doğrudan yabancı yatırımların günden güne arttığını dile getiren Gucht, Türkiye'nin Akdeniz ve Ortadoğu'daki ülkelere erişim kolaylığının da AB için önemli fırsat olduğunu ifade etti. Korumacılık politikasının ekonomileri tehdit ettiğini vurgulayan Gucht, "Uluslararası rekabet piyasasında herkes için oynanacak yer vardır. Son yıllarda pek çok sınırlamalar getirilmiştir. Bu tutum 2009 kriziyle başladı. Buralarda korumacılık tedbirleri gittikçe artıyor. Türkiye'nin cari açığı azaltmasının en sağlam yolu, AB ekonomik fabrikasına daha derin bir entegrasyonla olur." dedi. Türkiye ekonomisinin, birçok AB ülkesinden daha iyi durumda olduğunu söyleyen Avrupa Politika Merkezi (EPC) Yönetim Kurulu Başkanı Meglena Shitilanova Kuneva, ama buna karşılık Türkiye ekonomisinin çok önemli konularda AB'ye dayandığına işaret etti. Bugün küresel akımlara karşı tek başına durabilecek bir ülkenin bulunmadığını vurgulayan Shitilanova, "AB ve Türkiye, aynı konumda yer alıyor. İşbirliğinin getireceği avantajlara odaklanmak çok iyi olacaktır. Türkiye, Libya'da demokrasi ve insan hakları ve özgürlük anlamında çok önemli bir rol üstlendi." şeklinde konuştu.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler