YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Uydurma bir operasyon"
"Balyoz Darbe Planı" soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı, bu operasyonun bir uydurma olduğunu düşündüklerini söyledi...
"Uydurma bir operasyon"
25 Şubat 2010 / 15:45 Güncelleme: 25 Şubat 2010 / 15:46

"Balyoz Darbe Planı" soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı İsmail Tepecikli, "Biz bu operasyonun bir uydurma olduğunu düşünüyoruz" dedi...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek müvekkili Çetin Doğan ile görüşen Avukat İsmail Tepecikli, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çetin Doğan'la görüştüğünü ifade eden Tepecikli, "Kendisi burada susma hakkını kullanmıştı. Henüz Beşiktaş'taki adliyeden ifade alınması için çağrılmadı. Daha doğrusu yetkili savcılar buraya bildiriyor onlarda götürüyorlar. Ama benim müvekkilim çağrılmadı" diye konuştu.

Tepecikli, Çetin Doğan'ın yasal olmayan hiçbir belgenin altında imzası olmadığına dikkat çekerek, "Bu bir savaş oyunu değil, TSK'nin normal programlar içinde yapılan seminerler ve çalışmalardır. Müvekkilim de 1. Ordu Komutanı olarak yapması gereken görevler içerisinde seminerler yapmışlardı. Bunlar yasal prosedür gereği yapılan yasal işlemlerdir. Bunun dışında darbe planı gibi hiçbir belge yoktur. Biz bu operasyonun bir uydurma olduğunu düşünüyoruz. Bu bir senaryonun gereğidir. İşte bu sonucu doğuracak bir senaryo" şeklinde konuştu.

Müvekkiline iftira atıldığını savunan Tepecikli, "Müvekkilim 28 Şubat döneminde batı çalışma grubu başkanlığı yapmıştır. O nedenle müvekkilimin hakkında ithamlar ve iftiralar olmaktadır" dedi.

Emniyette gereksiz yere bekletildiklerini belirten Tepecikli, "Müvekkilim savcılığa çağrılmasını bekliyor. Burada işimiz bitti bizim. Burada boşu boşuna bekletiliyoruz" şeklinde konuştu.

"Müvekkilimin neyle suçlandığını bilmiyoruz" diyen Tepecikli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gözaltına alınması yerinde değil, çünkü arama ve el koyma kararında yeni bir suç deliline ulaşılması halinde yakalama kararının uygulanması yazılı idi. Yapılan aramada, tutulan tutanakta hiçbir suç unsuruna rastlanmadığı tutanakla tespit edildi. Hiçbir delil elde edilemediğine göre müvekkilime yakalamanın uygulamaması gerekirdi."

Doğan'ın, darbe planını hazırladığı iddialarına ilişkin soru üzerine Tepecikli, "Böyle bir plan yok. Müvekkilimin bildiği bir darbe planı yok. Böyle bir darbe planı belgesi de yok" diye yanıtladı.

DOĞAN ADLİYEYE YARIN SEVK EDİLECEK

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ülgen ise, "5 dakika önce cumhuriyet savcısı ile görüştüm. Savcı, Çetin Doğan'ın yarın sabah ifade vereceğini söyledi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün 01.01.2006 sayılı genelgesinin 15. maddesini işleterek buradan doğan hakkımızı kullanacağız. Eğer başsavcı gözetiminde ifade alınmazsa, bu sefer de itiraz hakkımızı kullanacağız" diye konuştu.

Avukat Ülgen, basın mensuplarının soruları üzerine, müvekkiline emniyet müdürlüğünde soru sorulmadığını ve kendisinin de zaten susma hakkını kullandığını belirtti. (İHA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler