YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyanık avukatın AİHM oyunu
Uyanık avukat köylüler adına AHİM'e dava açtı... Kazandı da... Kazandı kazanmasına ama köylülere haber vermedi. 2001 yılında 77 bin lira tazminat alan avukat paranın üstüne yattı...
Uyanık avukatın AİHM oyunu
05 Mayıs 2010 / 08:29 Güncelleme: 05 Mayıs 2010 / 08:30

Şırnak’ta 1994’te gözaltına alınan yakınlarını bir daha bulamayan köylüler adına 1998’de AİHM’ye başvuran Avukat Oktay Bağatır’ın, davanın kazanılmasıyla 2001 yılında 34 bin sterlin (77 bin TL) aldığı, ancak köylülere haber vermediği ortaya çıktı. 2 ay önce İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Emma Sinclair Webb’in ailelerle görüşmesi sırasında tesadüfen ortaya çıkan olay, köylülerde şok etkisi yarattı. Parayı 62 bin TL olarak geri verip uzlaşmak istediği öne sürülen Avukat Bağatır, “Vekalet ücreti karşılığında aldım, geri vermek zorunda değilim” dedi. Köylüler şikâyetçi...

ŞIRNAK’ın Fındık Beldesi’nde 13 Ağustos 1994 tarihinde gözaltına alınan Ahmet Özer, Ahmet Özdemir, Fikri Şen, İlhan İbak ve Bahri Esenboğa adlı köylülerden bir daha haber alınmadı.

Güneydoğu’daki yüzlerce faili meçhulün arasında yer alan köylülerin aileleri, yıllardır yakınlarının cenazesine bile ulaşamadılar. Silopi’deki kazıların başladığı sırada ‘bir umut’ diyerek başvuruda bulunan aileler, yakınlarının gözaltına alındıktan iki gün sonra helikopterle götürüldüklerini anlattılar.

AVUKAT PARAYI ALMIŞ

Köylüler, ifadelerinde şunları söylediler. “Bir ay boyunca hiçbir haber alamadık. Gözaltına alınanlardan biri olanMehmet Dayan, 35. gün köye geri döndü. Köylüler ziyaretine gidip diğer kayıp olan arkadaşlarını sordu. Çelişkili yanıtlar veren Mehmet Dayan, ‘Gözlerimiz kapalı bizi bir  yere götürdüler. Seslerinden tanıdığımız köy korucuları bizi dövüyordu. Bu sırada İlhan İbak ve Fikri Şen, ‘Birbirimizi tanıyoruz, bizi dövmeyin, bizi öldürmeyin’ diye bağırıyordu. Beni helikoptere bindirip getirdiler. Onların ne olduğunu bilmiyorum’ dedi. O tarihten sonra da Mehmet Dayan bölgeyi terk etti.” Yakınlarının cenazelerine bile ulaşamayan aileler, bir dönem Batman Belediye Başkan aday adayı da olan DTP’li Avukat Oktay Bağatır’a başvurarak hukuk mücadelesi başlattı.

Avukat Bağatır, kayıpların akıbetini sorgulayan aileler adına dava açtı. Ancak, yıllar süren davada herhangi bir sonuç alınamadı ve iç hukuk yolları tükendi. Avukat, Ahmet Özer dışındaki tümkayıplar adına AİHM’ye (Avrupa İnsan HaklarıMahkemesi) başvurdu ve Türkiye’yi dava etti. Kayıpların yakınları ise farklı bölgelere yerleşti. Aradan yaklaşık 7 yıl geçti. AİHM, 6 Kasım 2001 tarihinde dostane çözümile davayı karara bağlayarak, ailelere toplam34 bin sterlin tazminat verilmesine hükmetti.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ TEMSİLCİSİ ORTAYA ÇIKARDI

AİHM’ye açılan dava sonucunda Avukat Oktay Bağatır, 4 kişi adına hükmedilen 34 bin sterlini, müvekkilleri adına aldı. Özellikle Silopi’deki kuyuların kazılmasıyla bir kez daha Türkiye gündemine oturan faili meçhullerle ilgili dosyaların tekrar açılması, avukatın uyanıklığını da ortaya çıkardı. Yaklaşık 2 ay önce bölgeye incelemelerde bulunmaya gelen İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Emma Sinclair Webb, ailelerle sohbet edererken AİHM’den aldıkları tazminatı sordu. Ancak, aileler tazminat almadıklarını söyleyince paranın akıbeti de ortaya çıkmış oldu.

ÖNCE ‘VERDİM ALMADILAR’ DEDİ

İddiaya göre, Avukat Oktay Bağatır’ı arayan yetkililer, 34 bin sterlinin akıbetini sordu. Bağatır ailelerle anlaştığını, onların para talebinde bulunmadıklarını öne sürdü. Ancak köylüler, böyle bir konuşma olmadığını söyleyince Bağatır bu kez, müvekkillerine ulaşamadığı için paralarını 9 yıl boyunca veremediğini iddia etti.

Eski müvekkilleriyle uzlaşmak isteyen avukat, 62 bin TL’yi ailelere vermek istediğini söyledi. Ancak köylüler parayı istemediklerini ve sonuna kadar davalarının peşinde olacaklarını söylediler. Buna rağmen Avukat Bağatır, 62 bin TL’yi kayıp yakınlarından birinin hesabına yatırdı ve parayı aldıklarına dair ailelere bir evrak imzalatmak istedi ancak köylüler bunu kabul etmedi.

BAROYA ŞİKÂYET ETTİLER

Avukatları tarafından mağdur edilen kayıp yakınları, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı’na Bağatır hakkında suç duyurusunda bulundu. Kayıp yakınları, aynı zamanda Bağatır’ın bulunduğu Batman Barosu’na da olayla ilgili bir şikâyet dilekçesi göndererek disiplin soruşturması açılmasını istedi.

AVUKAT BAĞATIR: HEPSİNİ İCRAYA VERİRİM

Avukat Oktay Bağatır, iddiaları yalanlarken HABERTÜRK’e AİHM’de kazanılan parayı, davanın vekalet ücreti olarak aldığını söyledi. Oktay Bağatır, “Dava dosyasını bana getiren İnan İbak’ın babasıydı, o da öldü. Her biri 20’şer bin dolar vekalet ücreti için sözleşme imzaladı. Gelip davayı takip etselerdi. Bir avukat ev ev dolaşıp bilgi vermez. Parayı sözleşmelere istinaden aldım, ailelere vermek zorunda değilim. İş resmiyete döküldüğünde hepsini 20’şer bin dolarlık icraya verebilirim” dedi.

AVUKAT OKTAY BAĞATIR KİMDİR?

GEÇEN yıl yapılan yerel seçimlerde DTP’den Batman Belediye Başkan aday adayı olan Avukat Oktay Bağatır, bir dönem Halkın Emek Partisi Yönetim Kurulu ve sonrasında DEP’in kurucu İl Başkanlığı görevini yürüttü. Bağatır, ‘Dağ Dili’ adlı oyunu Ankara’da sergileme çalışmalarına katıldığı gerekçesi ile 1989 yılında Siirt Alay Komutanlığı’nda 21 günlük gözaltı süresinden sonra tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti. Bağatır, İHD başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün kuruluş çalışmalarına da katıldı.  (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler