YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Utanç duyuyoruz'
AKPM Başkanı Çavuşoğlu, CHP'li belediyenin cami ve tesettüre hakaretine sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu'nun bir eleştirisi de MHP, 'İnançlarımızla ilgili CHP'lilerin cesaret edemediği hakaretleri bu arkadaşlarımızdan görüyoruz.' dedi.
'Utanç duyuyoruz'
30 Nisan 2011 / 16:22 Güncelleme: 30 Nisan 2011 / 16:29

Avrupa Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Eskişehir'de açılan karma sergideki bir resimde, cami mahyasına konulan 'ucube' yazısına tepki göstererek, ''Camilerimiz ucube değildir, bizim kutsal yerlerimizdir. Çirkin ellerini ve dillerini buralardan uzak tutsunlar'' dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde partisinin seçim ve irtibat bürosunu ziyaret etti. Çavuşoğlu, burada partililerle görüştükten sonra gazetecilere açıklama yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin reform süreci hakkında İzmir'de gerçekleştirdiği toplantıya katıldığını aktaran Çavuşoğlu, ''Avrupa'nın insan hakları konusundaki en önemli kurumunun reformunu bile yapmak için artık Türkiye olarak büyük katkı sağlıyoruz. Fikirlerimizle de yön veriyoruz'' dedi.

Çavuşoğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine Eskişehir'de açılan karma sergideki cami mahyasına konulan 'ucube' yazısı hakkında şunları söyledi:

''Bunlar ilk defa böyle şeyler yapmıyor. Bunların inançlarımıza, kutsal değerlerimize saygısının olmadığını bir kere daha gördük. Bunlar seçim için rol yapıyorlar. Bunların gerçek yüzünü zaten biz biliyoruz. Ama insanların inançlarıyla, özellikle de kutsal değerlerimizle; bu camimiz, mescidimiz kılığımız kıyafetimiz de olabilir, ne olursa olsun insanların inançlarıyla kutsal değerleriyle bu kadar çirkince yorumlar yapıldığını maalesef görüyoruz. Camilerimiz ucube değildir, bizim kutsal yerlerimizdir. Çirkin ellerini ve dillerini buralardan uzak tutsunlar.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

''Bir kaset olayıyla iş başına gelen anamuhalefet genel başkanının son zamanlarda artık iyice çirkinleştiğini, çirkefleştiğini görüyoruz. Onun yalanına dolanına alışmıştık ama artık küfür etmeye başladı. Sonra da çıkıp (Ben bunu demek istemedim bunu demek istedim) diye halkın gözünün içine baka baka aldatmaya çalışıyorlar. Bunlar da düştükleri acizliğin bir göstergesidir. Bunların gerçek yüzü bu. Biz bunlara katılmayacağız. Onlar bırakın kendi çirkinliklerinin içinde dönüp dursunlar. Alanya tabiriyle bu çamurun içinde adeta debelensin dursunlar.''


-MHP'YE ELEŞTİRİ-


Çavuşoğlu, bir gazetecinin MHP milletvekillerinin yer aldığı kaset görüntüleri hakkındaki görüşlerini sorması üzerine, insanların özel hayatı ile ilgili konularda yorum yapmanın kendisi açısından doğru olmadığını belirtti. Görüntülerde insanların inancıyla kutsal değerleriyle ilgili çirkin sözlerin yer aldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

''Bu kasetler nasıl çıktı, nasıl sızdırıldı onu bilemiyoruz. Şu bir gerçek ki bugün artık gizlilik diye bir şey yok. Maalesef teknolojinin de bir bedeli var. İnsanların inancıyla kutsal değerleriyle ilgili yorum yapmak özel hayata da girmez. Orada bir gerçek var. Son derece çirkin sözler sarf ediliyor. İnanan, inancıyla başını örten veya açan insanlarımız bizim kardeşimizdir. Özellikle milliyetçi geçinenlerin... Geçinen lafının altını çiziyorum. Biz bunlara her zaman karton milliyetçisi diyoruz. İnanan, inancıyla başını örten veya açan insanlarımızla ilgili sarf ettikleri çirkin sözler özellikle sağcı geçinip de sağ kesimindeki seçmene bu denli çirkince hakaret eden insanları kınıyoruz. MHP'ye gönül veren kardeşlerimizle, gerçek ülkücülerle de hiçbir problemimiz yok. Milliyetçi geçinen kesimi, daha doğrusu yöneticileri herkes görüyor. Ülkeyi bugüne kadar nereye götürdüklerini ve şu anda hangi anlayış içinde olduklarını görüyorsunuz. Zaten son yıllarda MHP ile CHP arasında bir söylem farkı yok. Bir eylem farkı da yok. CHP'lilerin bile cesaret edemediği inancımız ile ilgili hakaretleri artık bu arkadaşlarımızdan görüyoruz. Bunu görmekten de büyük utanç duyuyoruz.''

Çavuşoğlu, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili olarak da, ''Bunun adı çılgın proje ama bizim hedeflerimizin ufkumuzun ne kadar büyük olduğunun ve nelerle uğraştığımızın göstergesidir'' diye konuştu.

Partisinin seçim ve irtibat bürosu önünde vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren Çavuşoğlu, daha sonra esnafı ziyaret ederek, sohbet etti. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler