YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Usulsüz sayım felaket getirdi
Usulsüz sayım felaket getirdi
07 Eylül 2012 09:22
Afyon karahisar'da usülsüz mühimmat sayımı faciayla sonuçlandı. 25 askerin şehit olduğu patlamada acemi erlerin geç vakitlere kadar çalıştırıldığı ortaya çıktı..
Acı haber bu defa Afyonkarahisar'dan geldi. Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda önceki gece meydana gelen patlamada 2 astsubay, 2 uzman cavuş ve 21 er olmak üzere toplam 25 asker şehit oldu.

Tür-kiye'yi yasa boğan felaketin boyutları dün sabah saatlerinde anlaşıldı. Patlamanın etkisiyle çıkan yangınla birlikte cephaneliğin etrafındaki otluk ve ağaçlık alanın büyük bir kısmı küle döndü. Depoların hemen yanı başında derin çukurlar oluştu, çevreye el bombaları saçıldı.

Olaya ilişkin ilk resmî açıklamayı yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Sayım yapılırken meydana gelen bir kaza, terörle alakası yok." dedi. Genelkurmay Başkanlığı "Henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama." ifadesini kullandı. Patlamayla ilgili gelen bilgiler ise ihmaller zincirini ortaya çıkardı. Buna göre tasnif ve istifleme işlemleri iki gün üst üste acemi askerlerle sabah 07.00-23.00 arasında yapılmış. Oysa askerî kurallara göre cephaneliklerde gece çalışma yapılmıyor. Ancak denetime yetiştirme amacıyla tasnife geç vakitlere kadar devam edilmiş. Hatta bir aracın farları, askerlerin ellerindeki fener ve çakmak gibi aydınlatma imkânlarıyla istifleme yapıldığı iddia ediliyor.

Afyonkarahisar'da şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Ataköy'de bulunan cephaneliğin önceki gece patlaması korku dolu saatler yaşanmasına neden oldu. Şehir merkezinde de derinden hissedilen patlamanın etkisiyle evler sarsılırken, vatandaşlar deprem paniği nedeniyle sokaklara fırladı. Patlamanın ardından yatan acı gerçek ise sabah ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açklamada saat 21.15 sularında, el bombalarının depolandığı cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldiği belirtildi. Patlama sonucunda, 25 askeri personelin şehit olduğu ifade edilerek, "Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır." denildi.

Patlamanın meydana geldiği askeri tesiste çevreye mühimmat saçılması nedeniyle gece boyunca hazırda bekleyen ekipler, günün ilk ışıklarıyla birlikte cephanelik bölgesinde incelemelerine başladı. Patlamanın tesislerde önemli hasara yol açtığı, cephaneliğin kullanılamaz hale geldiği, bir askeri kamyonun da parçalandığı görüldü. Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu da kışlada incelemelerde bulundu. Sivil savunma, arama-kurtarma, sağlık, itfaiye ekipleri gece boyunca, tesislerin çevresinde hazır bekletildi. Patlama neticesinde çevreye saçılan mühimmatın etkisiz hale getirilmesi için de 18 bomba uzmanı ile 3 bomba eğitimi almış köpek bölgede mühimmat arama çalışmalarını yürüttü.

Hükümet kanadına ilişkin ilk açıklama da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan geldi. Olayda 15 askerin yaralandığını, 7'sinin ayakta tedavi edilirken 8 yaralının tedavisinin sürdüğünü dile getirdi. Olayın sabotaj olmadığını savunan Eroğlu, "Kesinlikle terör olamaz, çünkü çok kontrollü bir alan. Tamamen bir kaza olduğu konusunda ben de kesinlikle mutmainim. Burası bir cephanelik, zaman zaman olabiliyor böyle kazalar. Pakistan'da, Hindistan'da da oldu." dedi. Patlama sonrası bazı mühimmat ve el bombalarının kontrollü olarak patlatılacağını da sözlerine ekledi.

Patlamada şehit olanların kimliklerinin belirlenmesi için Afyonkarahisar'a gelen özel bir ekip, devlet hastanesinde ailelerden kan örneği aldı. Alınan numuneler Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Burada yapılacak tetkiklerin ardından askerlerin kimlikleri belirlenirken, cenazelerin de pazar gününden itibaren ailelere teslim edilmesine çalışılacak.

ŞEHİTLERİN 17'Sİ KISA DÖNEM ASKER

Askerî mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit düşenlerden 17'sinin üniversite mezunu kısa dönem asker olduğu öğrenildi. Şehit erlerin, acemiliklerini tamamlayarak bir hafta önce birliklerine teslim oldukları bildirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda mühimmat konusunda uzun yıllar görev yapan bir uzman, bu duruma dikkat çekti ve ihmalleri şöyle sıraladı: "Savaş durumu hariç gece sayım yapılmaz. Depoya 30 civarında asker sokulmuş. Oysa sayım en fazla 6-8 kişiyle yapılır. Sayım yapan askerler ehil değil."

Resmi açıklamaların yanı sıra patlamaya ilişkin iddialar, ihmalleri gündeme getirdi. Depoda görevli askerlerin olaydan önce yakınlarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinde 'son dönemde mühimmat tasnifinin gece geç saatlere kadar sürdüğü' bilgisini verdikleri öğrenildi. Ayrıca patlamada şehit düşen 21 erden 17'sinin üniversite mezunu kısa dönem asker olduğu öğrenildi. Şehit erlerin yaklaşık bir hafta önce birliklerine teslim oldukları ve acemi oldukları bildirildi. Patlamayla ilgili ihmal iddiaları kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda mühimmat konusunda uzun yıllar görev yapan bir uzman, patlamada ihmaller zincirinin bulunduğunu söyledi. Emekli askere göre savaş durumu hariç akşam saatlerinde mühimmat sayımı yapılmaz. Ayrıca mühimmat depolarında sayım en fazla 6-8 askerle gerçekleştirilir. Sayım yapan askerler de uzman olmalıdır.

Patlamaya ilişkin başka bir iddiaya da göre cephanelikteki mühimmatlar Susurluk mühimmat deposundan getirildi. Tren istasyonunda indirildikten sonra kamyonlarla birliğe taşındı. Kışla komutanının "10 gün sonra denetlemem var. Ne yaparsanız yapın depoları düzenleyin ve sayımı tamamlayın." emrinin ardından çalışmalar gece saatlerine kadar sürdü.

 

'Ne yaparsanız yapın sayımı tamamlayın'

 

Cephanelikteki mühimmatların Susurluk'tan getirildiği bildirildi. Malzemeler tren istasyonundan kamyonlarla birliğe taşındıktan sonra ilgili komutanın "10 gün sonra denetlemem var. Ne yaparsanız yapın sayımı tamamlayın." diye emir verdiği belirtiliyor. Bir şehit babasının, patlamadan bir saat önce oğluyla yaptığı telefon görüşmesi de iddiaları doğrular nitelikte. Acılı baba, "Depoda C-4 patlayıcılar, G-3 mermileri ile el bombaları bulunuyormuş. Susurluk'taki 44. Mühimmat Bölük Komutanlığı'ndan gelen mühimmatları yerleştiriyorlarmış." dedi.

 

Namaz kılıyordum,o esnada patlama oldu

Afyonkarahisar'da önceki gece Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda meydana gelen patlamadan hemen önce ayrılan bir asker namaz kılmak için çıktığını söyledi. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne yaralı olarak götürülen Hasan Boncuk, patlama anını anlattı. Cephanelikte cephane istiflediklerini, kendisinin yatsı namazını kılmak için izin alarak ayrıldığını ifade eden er Hasan Boncuk şunları söyledi: "Cephanelikte cephane istifliyorduk. Ben de 50 metre uzaklıkta namaz kılıyordum. O esnada patlama oldu. Nerede bilmiyorum arkadaşlarım. 30'a yakın arkadaşım vardı."

Çevredeki mahalle ve köylerde hasar büyük

Patlamanın en fazla etkisini cephaneliğe 500 metre mesafede olan yerleşim birimleri hissetti. Patlamanın şiddetinden havaya fırlayan büyük taş kitleleri ve demir parçaları da evlerin çatılarından içeri girdi, duvarlarını deldi geçti. Yaklaşık 150 evde hasar oluştu. Bazı arabaların camları kırılırken, tavanları ezilerek kullanılamaz hale geldi. Evinde oturduğu sırada büyük bir gürültüyle evin çatısının ve duvarının yıkıldığını belirten Ali Koç, "Her taraf karanlıktı. Elektrik de kesilmişti. Karanlıkta nereye gittiğimizi bilmeden hızla bölgeden uzaklaştık. Sabah saatlerinde eve geldiğimizde olayın vahametini görünce gözlerimize inanamadık. Patlamanın etkisiyle evin içinde kocaman bir kaya parçası ve demir parçaları vardı. Arabam adeta kurşunlanmış gibi delik deşik bir halde kullanılamaz bir hale gelmişti. Hayatta olduğumuza şükrettik." dedi.

Bakan Yılmaz: Hiçbir şey gizli kalmayacak

Patlamanın ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Afyonkarahisar'a geldi. İncelemelerinin ardından basına açıklama yapan Yılmaz, patlamayla ilgili hem sivil hem de askeri savcılık tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı. Soruşturma tamamlandığında 'hiçbir şeyin gizli kalmayacağını' kaydetti. Yılmaz, ölenler arasında acemiliğini yeni bitirmiş askerlerin bulunup bulunmadığına yönelik bir soru üzerine, "Ölenler arasında acemiliğini bitirenler var. Konuyla ilgili olarak hem askeri hem idari soruşturma devam ediyor. Bundan sonra bu olay neden meydana geldiği, hata ihmal kusur var mı? Bunlar milletimize açıklanacaktır." dedi. Yılmaz, el bombalarının tasnifinin neden geç saatlerde yapıldığına yönelik soruyu cevaplarken de, "Bunda da bir hata varsa bu soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Gereği yapılacaktır. El bombası dışında bir patlayan cisim bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı. Yılmaz, cephanelik çevresindeki yerleşim birimlerinde patlamamış mühimmat olabileceği uyarısında da bulundu.

Şehitlerin isimleri

Bedri Naim, Murat Döğer, Hüseyin Apaydın, Cüneyt Akkuş, Ayhan Kurtsu, Kadir Aydın, Fatih Şalgam, Bayram Uluer, Burak Kaplan, Emrah Aral, Emrah Kartal, Hayri Kaya, Emre Yıldırım, Emrah Sandalcı, Mehmet Emre Özer, Hüseyin Gökhan Eriç, Tolga Taşdan, Ahmet Tosun, Burak Umut Gedik, Onur Fikret Gülger, Macit Coşkun, Barış Öztürk, Mehmet Emin Çuğun, Abdullah Tokgöz, Faruk Ergeç.

Yaralıların isimleri

Ramazan Yılmaz, Mustafa Durmaz, Gökhan Güldalı, Ufuk Terzioğlu, Hasan Boncuk, Fethi Tuna, Soner Güleçyüz, Fatih Yüksel.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler