YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üst düzey subayların kaldığı lojmanlara talimat: İçeri almayın
Üst düzey subayların kaldığı lojmanlara talimat: İçeri almayın
Üst düzey subayların kaldığı lojmanlara talimat: İçeri almayın
09 Ocak 2009 / 15:56 Güncelleme: 09 Ocak 2009 / 00:00

Ankara Merkez Komutanlığı, Ergenekon'daki 10'uncu dalgadan iki ay önce komutan lojmanlarına baskın halinde yapılması gerekeni bildirmiş: İçeri almayın.


Ergenekon'da 10. dalga operasyon Türkiye'yi derinden sarsarken, Ankara'da Özel Koruma Tabur Komutanlığımdan alt birimlere gönderilen yazıda üst düzey rütbelilerin kaldığı lojmanlara polis, jandarma ve savcıların sokulmaması talimatının verildiği ortaya çıktı.


MGK eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, eski 2. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve aralarında albayların da bulunduğu muvazzaf subayların gözaltına alındığı Ergenekon operasyonun son dalgası


Ankara'yı sarsarken, iki ay önce üst düzey askeri erkanın kaldığı lojmanlara kolluk kuvvetlerinin ve savcıların sokulmaması talimatının verildiği ortaya çıktı. Ankara Merkez Komutanlığı'na bağlı özel Koruma Tabur Komutanlığı'ndan 17 Kasım 2008 tarihinde alt birimlere gönderilen yazıda sorumluluk alanlarında bulunan general lojmanlarına polis, jandarma ve savcıların sokulmaması, böyle bir durumla karşılaşıldığında ise tabur komutanlığının talimatlarına göre hareket edilmesi isteniyor.


"Habersiz lojmana almayın"


Özel Koruma Tabur Komutanı Piyade Binbaşı Yücel Yücabağ imzasıyla gönderilen yazıda "polis, jandarma ve savcılar" olarak tarif edilen kolluk kuvvetlerinin, komutanlığa haber verilmeden içeri sokulmaması istenen lojmanlar arasında son Ergenekon Operasyonu'nda gözaltına alınan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın evinin de bulunduğu Çankaya Oran'daki orgeneral ve oramiral lojmanları da bulunuyor. 1 Temmuz 2008 günü yine Ergenekon operasyonunda emekli orgeneral Hurşit Tolon da aynı lojmandan gözaltına alınmıştı.


Tedbir alınan lojmanlar


17 Kasım 2008 tarihinde Koruma Tabur Komutanlığı'ndan 1'inci ikamet Koruma Bölük Komutanlığı'na gönderilen yazılı talimatta polis, jandarma ve savcıların sokulmaması istenen lojmanların emekli ve muvazzaf üst düzey askeri erkânın kaldığı lojmanlar olması dikkat çekiyor. Yazılı talimatta bu lojmanlar "Merkez Orduevi General ve Amiral Lojmanları, Devlet Mahallesi General Lojmanları ve Çankaya Orgeneral ve Oramiral Lojmanları" olarak sıralanıyor.


"Bu lojmanlara kolluk kuvvetleri (polis, jandarma, savcı vs...) alınmayacaktır" denilen yazıda şayet polis, jandarma veya savcı lojmanlara girmek isterse ise personelin "hareket A tarzı ise" şöyle anlatılmış; "Böyle bir durumda derhal Tabur Komutanlığı'na, ona ulaşılmaz ise Nöbetçi (ATAK), yine ulaşılamaz ise BAŞAR Hareket Merkezi'ne bildirilecek ve verilen emre göre hareket edilecektir."


"Durumu komutanlığa bildirin"


Aynı talimatta "Paris Caddesi Lojmanları, Çiğdem Apartmanı, Gürler Apartmanı ve sivil ikametler" olarak sıralanan lojmanlarda benzer bir durumla karşılaşılması halinde ise kolluk Kuvvetlerine herhangi bir müdahalede bulunulmaması, ama "durumun derhal Tabur Komutanlığı'na ona ulaşılamaz ise Nöbetçi Amirliğe bildirilmesi" emri veriliyor.


Yazlı emir 27 Kasım 2008'e kadar tüm rütbeli personele, nizamiyelere bu emri tebliğ edin talimatıyla bitiyor.


Taraf 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler