YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üst düzey kadrolar görevden alınıyor!
Paralel Yapı'nın devlet içerisinde en kritik noktalarda örgütlenmesine karşı yeni bir adım atıldı. Başbakanlık ve tüm kamu kurum kuruluşlarının üst düzey yöneticileri görevden alınmasının önündeki engeller kaldırıldı.
Üst düzey kadrolar görevden alınıyor!
26 Ocak 2015 / 11:00 Güncelleme: 26 Ocak 2015 / 11:14

Tüm üst düzey kadrolar görevden alınıyor. Yasal düzenlemeyle 'paralel rütbelilerin' mahkemeden geri dönüş yolu da kapanacak.

Meclis'te, İş Güvenliği Yasa Tasarısı'na eklenen bir hüküm ile Başbakanlık ve tüm kamu kurum kuruluşlarının üst düzey yöneticileri görevden alınmasının önündeki engeller kaldırıldı.

Görevden alınanların atanacağı boş kadro yoksa bunlar için yasa çıkarmaya gerek olmadan eşdeğer kadrolar ihdas edilmiş sayılacak. TBMM Sağlık ve Çalışma Komisyonu, İş Sağlığı ve Güvenli Yasası ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Tasarı için bir alt komisyon oluşturdu. Komisyonun geçen günlerde yaptığı toplantıda tasarıya paralel ile mücadelede iktidarın elini kolaylaştıracak önemli bir hüküm eklendi. Paralel yapıya mensup görevden alınanların hemen hemen hepsi görevlerine iade için mahkemeye başvuruyor ve geri dönüş kararları alıyor.

Kurumlarda görevden alınanlar ile ilgili eşdeğer kadro bulmakta zorluk çekilebiliyordu. Yapılacak düzenleme ile paralel yapının içinde yer alan isimlerin görevden uzaklaştırılması kolaylaşmış, mahkemelerin bu nedenle iade kararı vermesinin önüne geçilmeye çalışılacak. AK Partili milletvekillerinin önergesi ile tasarıya eklenen hüküm şu düzenleme şunları içeriyor:

Müsteşarlar merkeze

Başbakanlık merkez müşavirliği kadrosu oluşturulacak. Başbakanlık, bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlara görev yapan ek göstergesi 7 bin ve üzerinde olan yönetici kadrolarında bulananlar görevden alınırsa ya da görev süresi dolarsa; valiler İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatı kadrolarına, diğerleri başbakanlık merkez müşavirliğine atanacak. Ek göstergesi 6 bin 400 ve daha yüksek olan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yöneticilerden görevden alınan ya da görev süresi biten başbakanlık müşavirliği ya da bakanlık müşavirliği kadrolarına getirilecek.

Düzenleme TSK'yı kapsamıyor

Düzenleme Türk Silahlı Kuvvetleri Yasası hariç tüm kamu Kurum ve kuruluşlarında uygulanabilecek. Personele ilişkin düzenlemeler bulunan diğer kanunların bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmayacak.

Araştırmacı kadrosuna atanacak

Göstergesi 3 bin 600 ila 6 bin 400 arasında olan ve uzmanlık, müfettişlik, denetçilik kadrolarından yöneticiliğe atananlar eski kadrolarına geri dönecek. 3 bin 600 göstergenin altında olanlarda görevden alındığında kurumlarda ihdas edilecek araştırmacı kadrolarına atanacak.

 

SABAH

23:38
 // e guzel
+++ bizim ve çocuklarimizin sucu ne kimin suçu varsa cezasini versinler bende razıyım. ama akademiyi ve koleji toptan kapatmak zulumdur.cevremdeki insanlarin 100de 90 akpartiyi destekliyor hepsine sordunm hepsi bunun çok büyuk haksizlik ve adaletsizlik oldugunu söylüyor.bunda hukumetin ne kari olacak.boşuma benim ve ailemin ve tüm ögrencilerin kinini kazanıyor. insalah bunu meclisten gecirmez de birlikte yolumuza devam etsek.Hayirli geceler...
26 Ocak 2015 23:38
23:30
 // e guzel
Akademi de ve kolejde okuyan ögrencilerin ne gunahi var.7,5 yil okuyan ögrencinin sucu ne? bu hangi adalette var.Kendinizi o ögrencilerin ve ailesinin yeri düsünün.bir gemide 99 şuçlu olsa bir mahsun o gemi batirilmaz.bunlari ak parti yoneticileri benden daha iyi biliyor.cok üzülüyor ve ayni zamanda cok kiziyorum.Insalah son anda olsa bile bu hukuksuzluğu yapmazlar.oğren
cilerin ve ailelerinin ahini almazlar.şimdiden cocugumun psikolojisi bozuldu.yazik degil mi.Filler çarpışıyor çimenler eziliyor....
26 Ocak 2015 23:30
18:36
 // +++
e güzel kardeşim önemli olan hata yapmak değil pisman olup yapılan hatatan geri dönmektir. hatata ısrar edersen ceremesinide ödersin...
26 Ocak 2015 18:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler