YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ünlü sanatçı toprağa verildi
Ünlü sanatçı toprağa verildi
09 Mart 2013 14:23
TRT sanatçısı, bestekar ve udi Selahattin Erköse'nin (84) cenazesi, İstanbul'da toprağa verildi.

 

Erköse için Şişli Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi. Cenaze namazına, Selahattin Erköse'nin oğlu Murat Erköse, kızları Ulviye Doğruyol, Oya Yalmaz, kardeşi Barbaros Erköse ve torunu Metin Gün'ün yanı sıra birçok sanatçı dostu katıldı.
 
Murat Erköse, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Babam çok iyi bir insandı, herkes tarafından sevilen biriydi. Dünyaya mal olmuş bir soyadı vardı. Soyadını taşımaktan da oğlu olmaktan da gurur duyuyorum. Herkesin güzelliğini isteyen bir insan, iyi bir babaydı. Allah herkese böyle bir baba nasip etsin'' dedi.
 
Babasının yüksek tansiyon sonucu felç geçirdiğini anımsatan Murat Erköse, babasının 4-4,5 yıldır yattığını söyledi. Erköse, babasının ciğerlerinde son zamanlarda enfeksiyon başlangıcı olduğunu belirterek, ''15-20 güne yakın bir yoğun bakım süreci oldu, sonrasında eve çıkarttık, ama bir ay içerisinde rahatsızlığı tekrar nüksetti. Doktorlar, 'zatürre' dedi, sonra da kaybettik'' diye konuştu.
 
Murat Erköse ve kız kardeşleri Ulviye Doğruyol ve Oya Yalmaz, tabutun başında başsağlığı dileklerini kabul etti. Selahattin Erköse'nin çocukları, cenaze sırasında gözyaşlarını tutamadı.
 
Selahattin Erköse'nin cenazesi, Şişli Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Maltepe Gülsuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
 
Selahattin Erköse kimdir?
 
 
Bursa'da 1929 yılında doğan Selahattin Erköse, eğitim hayatını İstanbul'da sürdürdü. Babası Şaban Erköse'den aldığı ud dersleriyle sanat yaşamına başlayan Selahattin Erköse, daha sonra bu derslere udi Sedat Öztoprak ile devam etti. 
 
Ankara Radyosu'nda 1952 yılında göreve başlayan Erköse daha sonra İstanbul Radyosu'na atandı. İstanbul Radyosu'ndan 1993 yılında emekli olan Erköse'nin aralarında ''Rüzgar kırdı dalımı'' adlı eserin de yer aldığı 50'ye yakın bestesi ve saz eseri bulunuyor.
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler