YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversitede belgeli skandal
Marmara Üniversitesi yönetiminin hesaplarını inceleyen Sayıştay, ihale şartnamelerine uymadığı halde bazı firmalara ceza kesilmediğini belirledi.
Üniversitede belgeli skandal
07 Temmuz 2010 / 08:35 Güncelleme: 07 Temmuz 2010 / 08:40

Marmara Üniversitesi’nin 2009 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, üniversite yönetiminin ihale şartnamelerine uymadığı halde bazı firmalara ceza kesmediğini belirledi. Bazı üniversite personelinin de eşleri çalıştığı halde aile yardımı aldıkları tespit edildi.

Sayıştay müfettişleri Marmara Üniversitesi'nin 2009 yılı hesaplarını mercek altına aldı. Müfettişlerin verdiği bilgilere göre, üniversitenin ihaleyi alan firmayla yaptığı sözleşme, işin yapıldığı yerde “teknik personel" bulundurulmasını zorunlu kılıyor. Ancak yapılan tespitlerde söz konusu teknik personelin bulunmadığı belirlendi. Rektör Prof. Dr. Necla Pur’un sözleşme gereği ilgili firmaya 1 milyon 865 bin 700 TL ceza kesilmesi gerektiği halde eksik ve usulsüzlüklere sessiz kalması tepkilere neden oldu. Aynı şekilde Marmara Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İkmal İnşaatı işinde de teknik personelin olmadığı, bu nedenle işi üstlenen firmaya 10 milyon 85 bin 548 TL ceza kesilmesi gerekirken üniversite yönetiminin bu cezayı kesmediği belirlendi.

KALEM KALEM FAZLA ÖDEME

Sayıştay müfettişleri aynı üniversitenin temizlik işinde de şartnameye uymayan firmaya 86 bin TL ceza kesmediği tespitinde bulundu. Sayıştay, Başıbüyük kampusu hastanesi ikmal inşaatında da hatalı endeks alınarak temizlik firmasına 66 bin TL, güvenlik firmasına da 13 bin TL fazla ödeme yapıldığı sonucuna vardı. Sayıştay incelemesinde üniversitede çalışan bazı personelin, çalışmayan eşler için ödenmekte olan aile yardımından, eşleri çalıştığı halde yararlandığı, bu yolla 37 bin 500 lira uygunsuz ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

SON SÖZÜ GÜL SÖYLEYECEK

Marmara Üniversitesi rektörlük seçiminde halen üniversite rektörü olan Prof. Dr. Necla Pur 482 oy alarak ilk sırada yer aldı. Prof. Dr. Mehmet Akalın 394, Prof. Dr. Zafer Gül ise 302 oy aldı. YÖK'ün Cumhurbaşkanı'na gönderdiği listenin birinci  sırasında oylamada 3. olan Prof. Zafer Gül'e yer verdi. Listede ikinci sırada Prof. Necla Pur, üçüncü sırada ise Prof. Mehmet Akalın yer aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasının ardından yeni rektör belirlenecek. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler