YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite mezunlarına 10 bin polis MÜJDESİ
Bakan Beşir Atalay, müjdeyi Eskişehir'den verdi
Üniversite mezunlarına 10 bin polis MÜJDESİ
05 Haziran 2009 / 14:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, temmuz ayında üniversite mezunu 10 bin polis adayı alacaklarını söyledi.


Bakan Atalay, Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, şu anda üniversite mezunu olarak alınan 15 bin 522 polisin teşkilatta görev yaptığını belirtti.


Bugün 8 ildeki 10 polis meslek eğitim merkezinden 4 bin 200 kişinin polis olduğunu ifade eden Atalay, ''Bunlar yine üniversite mezunları. 4 bin 800 kişinin de eğitimine başlanacak ve bu yıl sonunda mezun olacaklar. Temmuz ayında da üniversite mezunu 10 bin polis adayı alacağız'' dedi.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Her türlü güvenlik tedbirinde daima hukukun içinde kaldık ve kalacağız'' dedi.


Bakan Atalay, Eskişehir Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde, bugünkü törenlerle üniversite mezunu yaklaşık 4 bin 200 polisin göreve başladığını belirterek, polis sayını artırmak ve üniversite mezunlarını polislik mesleğine kazandırmak için bu programı 2005 yılında başlattıklarını söyledi.


Bugüne kadar yaklaşık 15 bin 522 kişinin bu şekilde alındığını ve göreve başladığını ifade eden Bakan Atalay, şöyle konuştu:


''4 bin 200 kişi yine bugün mezun oluyor. Ayrıca 4 bin 800 kişi yine merkezi sınavla alındı. Bu ayın sonunda 6 aylık eğitime, yıl sonunda göreve başlayacaklar. Temmuz ayında yeni ilan vereceğiz. Üniversite mezunu 10 bin polis adayı alacağız. Bu yıl 24 polis meslek yüksekokulundan yaklaşık 6 bin 500 polis mezun olacak. Haziran ayında 10 bin yeni polis göreve başlayacak. Polis sayımızı AB ülkeleri ile karşılaştırdığımızda, halen polis başına düşen nüfus sayısı yetersiz. Bunu artırmamız gerekiyor.''


-''POLİSİMİZİN EĞİTİM SEVİYESİNİ YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR''-


İçişleri Bakanı Atalay, polisin eğitim seviyesini yükseltmeleri gerektiğini belirterek, ''Artık üniversite mezunu olmayan polislik mesleğine giremiyor. Şu anda polisin yaklaşık yüzde 75'i üniversite mezunu. Polislik mesleğinde bu çok önemlidir. Eğitim en çok polislik mesleğinde lazım'' dedi.


Polisin, devletin vatandaşa en fazla görünen yüzü olduğunu ifade eden Bakan Atalay, şunları söyledi:


''Polis, günlük hayatta vatandaş gözüyle devleti en fazla temsil eden otorite gibi karşımıza çıkıyor. Polisin tutum ve davranışı, vatandaşa karşı davranışı, sevgisi, çok önemli. Eğitim seviyesi yükseldikçe buradaki kalite artışını gözlüyoruz, bunları araştırıyoruz, ciddi ciddi analiz ediyoruz. Vatandaş memnuniyeti bizim rehberimizdir. Vatandaşın tercihi bizim ilk tercihimizdir. Vatandaşın memnuniyeti çok önemli. Her yıl polisin ve jandarmanın yüzde 50'si hizmet içi eğitim görür. Güvenlik birimlerinin vatandaşa karşı tutumunda her yıl biraz daha incelme, insanileşme vardır. Vatandaşa sevgi, saygı vardır. Zanlı bile olsa o vatandaştır ve ona karşı davranışta belli standartlar olmalıdır. Bunu çok önemsiyor, önemli bir iş görüyoruz.''


İnsanoğlunun özgürlükler sıralamasında en başta güvenlik özgürlüğünün yani korkusuz yaşama özgürlüğünün geldiğini belirten Bakan Atalay, ''Özgürlük denilince de acaba hangisi? Bu konuda çok çalışma var. Yeme içme mi, sağlık mı? Bütün çalışmalar korkusuz yaşamayı gösteriyor'' diye konuştu.


-''GÜVENLİK-ÖZGÜRLÜK DENGESİ KURULMALI''-


İnsan korkuyla yaşıyorsa, akşam başını yastığa rahat koyamıyorsa, sürekli endişe içindeyse diğer özgürlüklerin fazla anlamı olmadığını ifade eden Atalay, şunları kaydetti:


''Görevimiz vatandaşın özgürlüğünü, korkusuz yaşamasını sağlamaktır. Bir ülkede güvenlikte yetersizlik varsa en büyük olumsuzluk budur. Şu anda bizim görevimiz bu önemli iş. Bu kadar büyük bir sorumluluğu yükleniyoruz. Güvenlik-özgürlük dengesi, güvenlikle ilgili çalışma yapanların en hassas dengesidir. Bunu sağlamazsanız önünüze hukukun dışına çıkmak gibi riskler gelir. Daima rehberimiz hukuk. Her tür güvenlik tedbirinde daima hukukun içinde kaldık ve kalacağız. Bunu hep ifade ediyoruz. Türkiye'nin uzun bir süreci var, bir sıkıntısı var, terör belası. Terörle mücadelede de hep hukukun içinde kalacağız. Demokrasiyi hiçbir zaman güvenlik tedbirlerine ve teröre feda etmedik, etmeyeceğiz.''


Bakan Atalay, güvenlik personelinin güvenlik ve özgürlük dengesini iyi kuracağını belirterek, ''O dengeyi kuramazsanız vatandaşların özgürlüğünü sağlayayım derken kısıtlamış olursunuz. Bu denge çok hassastır. Güvenliği vatandaş özgür olsun, daha rahat, huzurlu ve korkusuz yaşasın, her tür görüşünü rahatça söylesin, hiç kimseden korkmadan siyasi faaliyetlerini yapsın diye sağlıyoruz. Güvenliği sağlayayım diye kısıtlarsanız hedeften sapmış olursunuz'' dedi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler