YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Unakıtan sağlığına kavuştu; darısı ekonominin başına...
Unakıtan sağlığına kavuştu; darısı ekonominin başına...
Unakıtan sağlığına kavuştu; darısı ekonominin başına...
05 Mart 2009 / 11:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD'deki tedavisi biten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bugün Türkiye'ye döndü. Bir hafta içinde işine döneceğini söyleyen Unakıtan, havalimanında açıklama yaptı. İşte Unakıtan'ın açıklamaları:


- Ayın 16’sında bir ameliyat geçirdim. Bugüne kadar orada kontroller ve tetkiklerdeydim. Dönebilirsiniz dediler ve birgün beklemeden dönmüş bulunuyorum.


 - Bana bizzat telefon ederek benim yanımda olan bütün dostlarıma, çiçek göndererek yanımda olan dostlarıma, bütün sevenlere bütün dostlara teşekkür ediyorum.


 - Medyaya da teşekkür ediyorum. Gerekli ilgiyi onlarda gösterdiler. Orada Türk televizyonunu da izlemek mümkündü.


- Allah kimseyi oralara muhtaç etmesin. Böyle sıkıntılar vermesin. Ama o doktorları da başımızdan eksik etmesin diyorum. İlginiz için de hepinize teşekkür ediyorum.


1 HAFTA İÇİNDE GÖREVİME BAŞLARIM


- El atılması gereken bir çok konu var. Bir hafta içerisinde başlarım herhalde. Kendimi çünkü iyi hissediyorum. Hergün biraz daha iyi oluyor. Hızlı bir iyileşme süreci oldu. Ondan dolayı da çok memnunum. Ameliyat sırasında da sıkıntıyı ben fazla çekmedim, eşim ve çocuklarım çok fazla çektiler. Beni uyuttular, görmedim de, sonunda da 5 damarın değişti dediler.


- Ekonomik konular mali konular, bütün dünyanın en hassas olduğu konular. Onlarla ilgilenmek birinci vazifemiz.


- Biliyorsunuz icra bir bütündür, hükümet bütündür. Birisi olmadığı zaman vekil vardır o da asil gibidir. Vekil arkadaşımız da asil gibi hareket edebilir. Benim de istenmeyen sebeplerden dolayı da olsa yokluğum söz konusuydu. O arada yapılan bütün tasarruflarda geçerlidir.


BEN MİLLETE MÂLOLDUM


Ahsen Unakıtan: Önce her zamanki gibi rabbime şükrediyorum. Bakan Türk milletine hizmet aşkı dolu bir insan. Hacettepe’ye grip nedeniyle başvurmuştuk. Damarlarının tıkalı olduğunu öğrenince ben kabullenemedim. Bakan, by pass gerekiyorsa bu olacak, ben sadece sana ait değil bundan sonra milletinde Unakıtan’ıyım ben dedi.


SORU-CEVAP BÖLÜMÜ


“One Munite” sözünün isim hakkını oğlunuz mu aldı?


Böyle bir durum olduğunu sanmıyorum.


Türk ekonomisi ne zaman sağlığına kavuşacak?


Türk ekonomisi dünya ekonomisiyle sıkı sıkıya bağlı. Bizim Türkiye’mizin etkilenmesi çok daha az onların yanında. Düşünün her gün bir şirket muazzam zararlar açıkladı. Daha yeni AIG muazzam zararlar açıkladı. Obama büyük bir paket geçirdi. İşsizlik hat safhada. İngiltere Fransa Japonya deseniz öyle. Bu dünyanın küresel krizi artık hep beraber bitmedikçe Türkiye’de de kolay kolay bitmez. Onu iyi hesaplamamız lazım.


Oraya gelen birkaç iş adamıyla da konuştum. Onlar 'Türkiye’nin çok daha iyi olduğunu görüyoruz' dediler. Bizde en azından batan banka yok. Onlarda ben okudum 250 tane banka batmış. Şimdi bankalara dayanma testi yapıyorlar. Bu banka krizlere karşı ne kadar dayanabilir onun testini yapıyor. Testte dayanıksız çıkanlara herhalde bir şey düşünecekler. Dünya ekonomisi şu anda hasta. By pass olacak durumu da yok. Ona başka bir tedavi uygulamak icap ediyor. Bizi Türkiye ilgilendiriyor. Özel tedbirler aldık, almaya da devam edeceğiz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler