YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umut'u kim öldürdü?
Henüz 10 yaşındaydı, fosseptik çukurunda ölü bulundu. Peki bu ölümün sorumlusu kim?
Umut'u kim öldürdü?
02 Nisan 2010 / 07:58 Güncelleme: 02 Nisan 2010 / 08:01

* Yasağa rağmen eve 300 metre uzakta yatılı okula gönderen Aile mi?

* Gece karanlığında dışarı çıktığını fark etmeyen Okul yönetimi mi?

* Fosseptik kapağını koku yapmasın diye açık bırakan Belediye mi?

* Güvenlik ve kamera için ödenek vermeyen, denetlemeyen Valilik mi?

* Kendisine emanet edilen çocuğa sahip çıkmayan Bakanlık mı?


Uşak’ın Eşme İlçesi’nde yaşayan Balık Ailesi’nin büyük oğluydu Umut. Henüz 10 yaşındaydı. Eşme Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) ilköğretim üçüncü sınıfta okuyordu. Okulu evine 300 metre mesafede olduğu halde yatılı kalıyordu. Hafta sonlarını evinde geçiriyor hafta başında ise sabah erkenden annesi ile birlikte okuluna gidiyordu. Olayın olduğu geçtiğimiz Pazartesi günü de sabah saat 08:30’da annesi Esma Balık ile birlikte okuluna geldi. Annesi Umut’un eşyalarını odasına yerleştikten sonra okuldan ayrıldı.

’Montumu almaya gidiyorum’

Umut akşam üzeri yapılan etüd derslerinde öğretmenleri tarafından yapılan yoklamalarda vardı. Ancak 20.30’da yapılan yatakhanedeki yoklamaya katılmadı. İddiaya göre yoklamayı öğretmenler değil, 8’inci sınıf öğrencisi Tolgahan Faraşat yaptı. Umut, Tolga’ya, “Beni var yaz. Okulda montumu unuttum” dedi ve gitti. Umut’un okulda olmadığını sabaha kadar kimse fark etmedi. Sabahki derste yapılan yoklamada Umut yoktu, yatakhane arandı, bulunamayınca ailesine haber verildi. Umut’un evde de olmadığı öğrenilince arama çalışmaları başladı. Okulun kamera kayıtlarının çalışmadığı anlaşıldı.

İlk aramada bulunamadı

Her yer arandı. Aramalara balık adamlar dahi katıldı ancak bir sonuca ulaşılamadı. Umut’un öldürülmüş olabileceği iddiaları ortaya atıldı. Acı haber tam 9 gün sonra geldi. Umut’un cansız bedeni polisin ikinci kez aradığı fosseptik çukurunda bulundu. Aslında çukur, ilk günlerde aranmış ancak, kapağı kapalı olduğu için arama yüzeysel yapılmıştı.

Temizlik görevlisi kapatmış

Olay günü Umut’un cesedinin bulunduğu foseptik kapaklarından birinin açık olduğu fakat daha sonra sonradan bir temizlik görevlisi tarafından kapatıldığı ortaya çıktı. Temizlik görevlisi Umut’un kaybolduğu gün, kapaklardan birisinin açık olduğunu ve kapağı kapattığını polise anlatınca fosseptik çukuru iş makineleriyle yeniden arandı. Yan duvar yıkıldı, 18 kamyon pislik çıkarıldıktan sonra Umut’un cansız bedenine ulaşıldı. Umut’un cansız bedeni ayakları çamura saplanmış şekilde duruyordu.

’Fosseptik cinayeti’

Okulun bahçesi denilebilecek kadar yakında, çocukların oyun oynadığı futbol sahası ve salıncakların hemen dibindeki fosseptiğin kapağı inanılmaz şekilde ’okulda koku yapıyor’ diye açık bırakılıyordu. Fosseptiğin tahliyesinin olmadığı, belediyenin vidanjörleri vasıtasıyla boşaltıldığı öğrenildi. Fosseptik kapaklarından birinin içindeki atık seviyesinin ölçülmesi ve kötü kokunun okula gelmemesi için sürekli açık tutulduğu ileri sürüldü. Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım’ın şu itiraf gibi sözleri bu iddiayı kuvvetlendiriyordu: “3 ay önce okul müdürü ile birlikte fosseptikte inceleme yaptık. Göçme ihtimalinden dolayı kaldırılması yerine düz kanal sistemi yapılması için fikir birliğine vardık. Havaların düzelmesini beklemek için de üzerini kapattık.”

Araştırma devam etti

Okulda Savcılık ile Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin incelemesi ve polislerin delil araması sürdü. Savcı fosseptik kapaklarını yeniden inceledi. Kapaklar görevlilere açtırırıp kapattırılarak, bunların açılaması için ne kadar güç gerektiği de kontrol edildi.

Adli Tıp raporu: Boğulma

Olay yerinde yapılan incelemelerin ardından Umut’un cansız bedeni savcının isteği üzerine İzmir Adli Tıp Kurumu’na götürülerek otopsisi yapıldı. Ön otopsi raporuna göre, herhangi bir yaralama veya boğazı sıkılarak ölüm izi bulunmadı. Ölüm nedeni ‘foseptikte boğulma’ olarak kayda geçti. Ayrıca cesette tecavüzle ilgili bir bulguya da rastlanmadı.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler