YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umut Oran'a böyle kanca atmışlar!
Umut Oran'a böyle kanca atmışlar!
09 Mart 2015 04:21
Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planıyla gündeme gelen CHP'li Oran ile paralel yapının ilk bağlantısı yıllar öncesine dayanıyor.

Sabri Uzun'un kitabına göre, eski istihbaratçı Yavuz, göreve geldikten sonra Oran'a 'kişisel ve pahalı' hediyeler gönderdi. Yavuz, ABD'lilere Ergenekon brifingi verirken de, yanında Yurt Atayün vardı.

Paralel yapı, Twitter'da fuatavni ile Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planlarını konuşan CHP’li Umut Oran’a kancayı yıllar önce 'özel hediyeler'le attı. Eski istihbaratçı Sabri Uzun’un kitabında açığa çıkan detaylara göre, ABD’lilere Ergenekon davası ve Deniz Baykal aleyhine bilgi verdiği Wikileaks belgeleriyle ortaya çıkan eski EGM İstihbarat Dış İlişkiler Şube Müdürü Ufuk Gürsoy Yavuz, Oran’a hediye gönderdi.

Paralel Yapı'nın CHP planı

Kitabında, “Baykal aleyhine brifing veren Yavuz’un CHP’li Oran’a yılbaşı hediyesi göndermesindeki çelişki nasıl açıklanacak” diye soran Uzun, hediyenin, paralel yapının CHP üzerindeki planını açığa çıkardığını savunuyor. Paralel yapı ile kurduğu kirli ilişkilerini deşifre eden AKŞAM'a hakaretler yağdıran ve tehditler savuran CHP İstanbul Milletvekili Oran’la ilgili şok bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun’a göre, cemaat gönderdiği hediyelerle Oran’a kanca attı. Uzun, yazdığı “İN” isimli kitabında, cemaatin istihbarattaki müdürleri üzerinden Oran’a gönderdiği hediyenin asıl amacının bu olduğuna dikkat çekiyor.

Oran ve istihbarat ilişkisi

Kitabının 179. sayfasında ‘Umut Oran ile istihbarat arasında nasıl bir ilişki var’ diye soran Uzun; Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü Ufuk Gürsoy Yavuz’un, Oran’a bin lira değerinde deri cüzdan, kemer ve anahtarlıktan oluşan Polo marka set hediye ettiğini, ancak bu hediyelerin iade edildiğini hatırlatıyor. Yavuz’un, hediyeyi gönderirken İstihbarat Daire Başkanlığı adresinin yazılı olduğu kartviziti kullandığının altını çizen Uzun, usul olarak İstihbarat Daire Başkanlığı’nın işbirliği içinde olduğu kişi, kurum ve şirketlerde hediye gönderdiğini vurguluyor. Hediye vermenin bir dostluk ifadesi olduğunu belirten Uzun, asıl can alıcı noktaya dikkat çekiyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Arkasında cemaat var

“Umut Oran ile İstihbarat Daire Başkanlığı’nın bir işbirliği var mıdır? CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhine ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne brifing veren Ufuk Gürsoy Yavuz’un yine CHP milletvekili Umut Oran’a yılbaşı hediyesi göndermesindeki çelişki nasıl açıklanacaktır?… Acaba Umut Oran’a önce küçük hediyelerle, sonra pahalı hediyelerle ve en sonunda da parayla cemaate çekmek için bir kanca mı atılmıştır? Adım gibi eminim ki, Umut Oran’a hediye gönderilmesinin perde arkasında da cemaat planı vardır.”

Baykal'ın haberi var mı?

Uzun kitabında dikkat çektiği noktalar birleştirildiğine ise, akıllara şu sorular geliyor; Kaset olayıyla CHP Genel Başkanlık koltuğunu Kemal Kılıçdaroğlu’na bırakmak zorunda kalan Deniz Baykal’ın aleyhine Amerikalılara bilgi veren Ufuk Gürsoy Yavuz ile Umut Oran arasında nasıl bir ilişki var? Umut Oran’ın istihbaratla ilişkisi ne kadar geçmişe dayanıyor? Yavuz’un Baykal aleyhine olan bilgileri Amerikalılara verdiğinden Umut Oran’ın haberi var mıydı? Baykal’a yönelik komploda Umut Oran’ın payı ve bilgisi var mıydı? Oran ve Yavuz birbirlerini önceden tanıyorlar mı? Tanımıyorlarsa Yavuz tanımadığı birine neden istihbarat kartvizit ile hediye göndersin?

Birlikte brifinge gittiler

Ufuk Gürsoy Yavuz, İstihbarat Daire Başkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü olduğu dönemde, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile birlikte ABD’li diplomatlara brifing vermişti.

Deşifre oldular

Wikileaks belgeleriyle deşifre olan görüşmelerde, Yavuz ve Atayün’ün 2008'de iki kez ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde, Ergenekon ve diğer önemli konularda Amerikalı diplomatlara brifing verdiği belirlenmişti. Bu gizli görüşmelerin ortaya çıkmasının ardından Yavuz kızağa çekilmişti. Yurt Atayün ise ‘casusluk’ suçundan geçen yıl tutuklandı.

 

AKŞAM

05:03
 // osman kayacan
Vatana Ihanettir bunun adi! Idam ile yargilanamassa bile, yine de uzun bir ömür parmakliklar arasinda gecirebilir.
Istina edilen suc o denli büyük ki, anlasma bile olmayabilir! Tas bir kere yuvarlanmaya baslamistir. Bunun akabinde büyük bir patirdi icinde CHP kapanir ve yerine "yeni" bir sol olusum hayata gecirilir! Ama yine kendileri calar ve kendileri oynar!...
09 Mart 2015 05:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler