YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umudunu suya düşüren rapor
Ergenekon davası sanıklarından İbrahim Şahin'in 2003'te aldığı raporda bunama teşhisi konulmuştu. Adli Tıp'ın son raporunda ise Şahin'in cezai ehliyetinin bulunduğu kesinleşti.
Umudunu suya düşüren rapor
25 Nisan 2010 / 08:03 Güncelleme: 25 Nisan 2010 / 08:13

Silivri'de görülen Ergenekon davası sanıklarından eski Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin'in 2003 yılında aldığı demans (bunama) raporunu ortadan kaldıran Adli Tıp Kurumu'nun yeni raporu konuşulmaya devam ediyor.

Raporda 'organik kişilik bozukluğu' teşhisi konulan Şahin'in cezai ehliyetinin bulunduğu kesinleşti. İbrahim Şahin'in incelenmesi sırasında birçok faktörü değerlendiren Adli Tıp Kurumu, bunlar arasında Şahin'in 2008 yılı içinde çektiği yüzlerce telefon mesajını da dikkate aldı. 13 sayfalık raporun girişindeki 'Sürekli olarak Fatma Cengiz ile Ermeni ve Kürt meseleleri ile ilgili mesajlaştığı' ifadesiyle bu konu gündeme getirildi. Ergenekon davası iddianamesinin ek klasörlerindeki telefon görüşme tapelerine göre Şahin ve Cengiz, 30 Ağustos 2008 ile 4 Ocak 2009 tarihlerinde toplam 643 defa mesajlaştı. Adli Tıp uzmanları, "Hiçbir şey olmasa bile çekilen bu mesajlar Şahin'in demans olmadığının kanıtıdır." diyor.

İddianamedeki tapelere giren mesajlarda Şahin, 'hafıza, düşünme, mantık yürütme, yer ve zaman tayini, okuduğunu anlama, konuşma' gibi demanslı hastalarda bulunmayacak özellikler sergiliyor. Uzmanlar, "Daha önceki psikolojik incelemelerde Şahin, tarihleri, günleri yanlış söylemiş olabilir. Fakat aldığı ya da gönderdiği bir mesaj, onun bunamadığını gösterir." şeklinde konuşuyor.

İbrahim Şahin, 2003 yılında da Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu'nda 'bunama' raporu almıştı. İki raporda da İbrahim Şahin'in travmaya bağlı yakın ve uzak hafıza kaybına uğradığı ileri sürülmüştü. Raporda, "Hastanın hastalıkları kalıcıdır. Düzelme göstermez." denilmişti. Şahin, bu rapordan dolayı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da affedilmişti. Geçtiğimiz yıl ocak ayında tutuklanan İbrahim Şahin için "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Şahin'in evinde ele geçirilen krokilere göre Ankara Gölbaşı'nda yapılan kazılarda çok sayıda LAW silahı, el bombaları ve çok sayıda mermi bulunmuştu. Ergenekon'un gömülü mühimmat ve silahları ortaya çıkmıştı. Ayrıca İbrahim Şahin'den ele geçirilen suikast krokilerinde Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ve Alevi Bektaşi Genel Sekreteri Kazım Genç, Ankara Eryaman'da bulunan bir alışveriş merkezine eylem planları çıkmıştı.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler