YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umuda yolculuk mayısta durdu
Umuda yolculuk mayısta durdu
07 Mayıs 2016 19:05
Ülkelerindeki savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle ülkelerini terk ederek Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerin sayıları azaldı. Mayıs ayının ilk 5 gününde, Ege ve Akdeniz'den Avrupa'ya geçmeye çalışmadı.

Mayıs ayının ilk 5 gününde hiçbir göçmen, yasa dışı yollarla Ege Denizi ve Akdeniz'den Avrupa'ya geçmeye çalışmadı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, iç savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle ülkelerini terk ederek Avrupa'ya gitmeye çalışan göçmenlerin umuda yolculukları her geçen gün azaldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin geçen yıl 91 bin 611 göçmeni yakaladığı Ege Denizi ve Akdeniz'deki ölümü göze alarak yapılan yolculuklar, yılın ilk 3 ayında hız kazansa da Türkiye ile AB arasında düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla varılan mutabakatın 20 Mart'ta yürürlüğe girmesinin ardından neredeyse sona erdi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin Ege Denizi ve Akdeniz'de yakaladığı göçmen sayısı, ocak ayında 5 bin 506, şubat ayında 8 bin 747, mart ayında 8 bin 530 oldu. Bu rakam, ilk kez Türkiye ile AB arasında varılan mutabakatın etkisiyle nisan ayında yüzde 80 düşüşle bin 717'ye geriledi.

Ege kıyılarından Yunan adalarına deniz yoluyla yapılan yasa dışı göç, mayıs ayında ise adeta son buldu. Ege Denizi ve Akdeniz'de mayıs ayının ilk 5 gününde hiçbir göçmen hareketliliği kayıtlara geçmedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler