YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umuda yolculuk faciayla bitti: 61 ölü
Umuda yolculuk faciayla bitti: 61 ölü
06 Eylül 2012 18:00
İzmir'de batan gemide hayatını kaybedenlerin sayısı 61'e yükseldi...
İzmir'in Menderes ilçesinde, Ahmetbeyli beldesiyle Yoncaköy köyü arasında kanunsuz yollardan Yunanistan'ın Sisam Adası'na geçiş yapmak isteyen Suriye, Filistin ve Irak uyruklu kaçakları taşıyan tekne battı. Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 61'e yükseldi. 46 mülteci de sağ olarak kurtarıldı.
 
Son durum hakkında bilgi veren Menderes Kaymakamı Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, teknede toplam 106 kişinin bulunduğunu, yapılan çalışmalar sonucunda 61 cesede ulaşıldığını söyledi. İkisi tekne kaptanı ve yardımcısı olan 46 kişinin sağ olarak kurtarıldığını kaydeden Kurtbeyoğlu, cesetlerden 28'inin çocuk, 3'ünün bebek, 18'inin kadın, 11'inin de yetişkin erkeğe ait olduğunu belirtti.

İzmir Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada ise Menderes ilçesi Ahmetbeyli Mahallesi Baradan mevkiinde, saat 05.30 sularında kaçak göçmen taşıyan 12 metre uzunluğundaki teknenin, sahilden yaklaşık 50 metre uzaklıktaki kayalıklara çarparak battığı belirtildi. Açıklamada, "Teknede bulunan Filistin ve Suriye uyruklu kaçak göçmenlerden 15 kişinin tekne içinde, 43 kişinin de denizde boğularak hayatını kaybettiği kazada, 44 kişi yüzerek sahile çıkmayı başarırken, iki kaçak göçmen de güvenlik güçleri tarafından sağ olarak kurtarılmıştır. Kazadan kurtulanlar Ahmetbeyli Jandarma Karakolu'na getirilerek, sağlık kontrolünden geçmeleri sağlanmış, 2 kaçak göçmen tedavileri yapılmak üzere Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Tekne Kaptanı ile 2. kaptanın sağ olarak kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma geniş kapsamlı olarak sürdürülmektedir.''

Çoğunluğu Filistin uyruklu

Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtoğlu da kaçakların 15 metre boyundaki tekneyle sabah saat 05.30'da denize açıldığının tespit edildiğini, teknedekilerin nereye gittiklerinin belli olmadığını dile getirdi.

Kaçaklardan çoğunluğunun Filistin uyruklu olduğunu belirten Kurtoğlu, Ortadoğu ülkelerinden olduğu anlaşılan diğer kaçakların da uyruklarının ve kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler